reklama

Zvládnete kotvit patky do betonu bez chemické kotvy?

Při kotvení do betonu je obvykle potřeba chemická kotva, která tento náročný spoj udrží. My ale známe ještě další způsob. Chemická kotva je báječná věc, ale někdy postačí pořádný a speciální šroub, který udrží i slona.

Je možné kotvení do betonu bez použití chemické kotvy? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kotvení patek do betonu

Kotevní patky pro kotvení do betonu jsou speciální ocelové prvky, které slouží k upevnění různých druhů stavebních konstrukcí a dřevostaveb do podkladu. Nejčastěji se používají při kotvení dřevěných konstrukcí (trámy, hranoly) do betonu nebo země. Jsou velmi spolehlivé, zajistí pevné a stabilní uchycení a lze je využít prakticky v jakémkoliv terénu.

Pokud upevňujeme patky přímo do země, máme jednodušší práci. Potřebujeme k tomu pouze speciální klíč, který je možné si zapůjčit ve specializovaných prodejnách nebo přímo u výrobce. Je tu ale druhá možnost, a to upevnění kotevních patek do betonu.

Na to budeme potřebovat čas buď na náročné vrtání a usazení té správné hmoždinky nebo budeme muset použít chemickou kotvu.

Kotvení do betonu není úplně jednoduchá záležitost, proto pro vás máme šikovnou vychytávku, jak si tuto práci usnadnit.

Postup

Nejprve si na místě, kde budeme patku kotvit do betonu, vyznačíme body.

Nejprve si vyznačíme body
Nejprve si vyznačíme body (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na vrtání použijeme vrtačku s elektropneumatickým příklepem. Tuto vrtačku také označujeme jako vrtací kladivo. Motor kladiva je využíván k pohonu pneumatického příklepového mechanizmu a k otáčení vrtáku. Základní funkcí stroje je vrtání s příklepem, vrtání bez příklepu a šroubování. Na vrták nasadíme odsávání, aby otvor zůstal čistý.

Vrtačka bude potřebovat kvalitní vrták do betonu. Vysoce kvalitní vrtáky do zdiva umožňují až o 20 % omezit spotřebu energie při vrtání s AKU-příklepovou vrtačkou. Speciální ostrý karbidový břit zvládne rychlé přímé a cylindrické vrtání. 
K vrtání je ideální použít elektropneumatickou vrtačku
K vrtání je ideální použít elektropneumatickou vrtačku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do čistého otvoru použijeme šrouby přímo do betonu. Tyto šrouby mají dvojitý závit, který usnadní kotvení přímo do betonu. Keramický povlak zajišťuje nejvyšší ochranu proti korozi.

Do betonu použijeme speciální šrouby
Do betonu použijeme speciální šrouby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šrouby usadíme do otvorů v patkách a rázovým utahovákem ukotvíme. Rázový utahovák je ideálním pomocníkem při uvolňování nebo utahování šroubů a čepů. Díky němu můžeme zapomenout na zaseknuté šrouby. Tento výkonný pracant si s nimi poradí téměř bez námahy.

Upevnění provedeme rázovým utahovákem
Upevnění provedeme rázovým utahovákem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Šrouby budou v betonu držet stejně spolehlivě, jako kdyby byly ukotvené v hmoždinkách či v chemické kotvě. Takové kotvení do betonu je pak velmi jednoduché.

Bezpečnost práce

Vrtání do betonu za použití pneumatické vrtačky je riziková práce a jako k takové bychom měli i přistupovat. Samozřejmostí by tedy mělo být použití ochranných pomůcek - především ochranných brýlí nebo celoobličejového štítu. Tyto pomůcky nám ochrání zrak před odletujícími úlomky betonu i proti vniknutí prachu do očí. 

Neměli bychom ale zapomínat i na prevenci. Život nám mnohdy i přes veškerou ochranu může přinést nečekané komplikace. Úrazům asi ne vždy dokážeme předejít, ale můžeme díky vhodnému pojištění alespoň zmírnit finanční důsledky některého z obzvlášť povedených úrazů, které nás navíc mohou na řadu dní či dokonce měsíců vyřadit z pracovního procesu.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Pepa Libický, Koelner

Kotevní patky jsou skvělý způsob kotvení materiálů
Kotevní patky jsou skvělý způsob kotvení materiálů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šrouby vložíme do vyvrtaných otvorů
Šrouby vložíme do vyvrtaných otvorů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 21. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová