reklama

Proměňte horní frézku na stacionární stroj

Horní frézku zná každý kutil. Využití horní frézky je mnohostranné, ale na jedno z nich se trošku zapomíná. Horní frézku lze totiž snadno přeměnit na stolní neboli spodní frézku. Pak lze dřevo frézovat daleko snáze a rychleji. V textu si popíšeme, jak taková přeměna horní frézky na spodní probíhá. A důležité upozornění hned na začátek – tohle není návod. Jakékoli úpravy horní frézky nebo její použití v rozporu s návodem na použití výrobci přímo zakazují.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Využití horní frézky je při montáži pod stůl mnohostranné (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Stacionární využití horní frézky – ne každý stroj se hodí

Pro přestavbu horní frézky na spodní frézku se nehodí ledasjaký stroj. Některé horní frézky mají tak specifickou konstrukci, že stacionární použití prakticky neumožňují. Výrobci jiných frézek naopak přímo počítají s tím, že si kutil může horní frézku přestavět na spodní frézku svépomocí. Takové frézky pak mají na základové desce speciální úchyty nebo otvory, kterými je lze upnout k frézovacímu stolu. Další typy zase disponují například stavěcím šroubem, jenž umožňuje precizní nastavení výšky frézování z horní části stolu. 

Frézovací deska, na kterou se frézka upíná. Ve stole jsou polodrážky, aby deska lícovala s povrchem stolu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Frézovací deska, na kterou se frézka upíná. Ve stole jsou polodrážky, aby deska lícovala s povrchem stolu

Základem je adaptér 

Jak tedy horní frézku na spodní přestavět? Jednoduše pomocí speciálního adaptéru. Nejde o nic jiného než o hliníkovou desku, ke které se horní frézka přišroubuje, a i s deskou se pak vloží do výřezu ve stolu. Velmi rychle tak můžete získat stacionární frézovací stroj. Pro takovéto využití horní frézky mají některé výrobky už předvrtané otvory v základové desce. Pokud takové otvory vaše frézka nemá, nevadí. Frézku můžete k desce uchytit i pomocí pár jeklů a několika šroubů. Ukážeme si jedno z takovýchto řešení.

Výroba upínacího mechanismu

Pomocí dvou závitových tyčí a dvou jeklů o rozměru 20×30 mm si můžete snadno vyrobit upínací adaptér, kterým frézku přichytíte k frézovací hliníkové desce. Do jeků si vyvrtáte otvory, které budou mít trochu větší průměr než závitové tyče. Závitové tyče si nakrátíte na příslušnou délku a provelčete je otvory v horní frézce – těmi otvory, kterými se běžně protahuje frézovací pravítko. Na konec závitových tyčí pak navléknete připravené jekly a všechno zajistíte maticemi. Do každého jeklu pak vyvrtáte dva menší otvory, kterými celou konstrukci včetně frézky připevníte k frézovací desce. A je hotovo.

Frézka umístěná na desce pomocí adaptéru ze závitových tyčí a jeklů
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Frézka umístěná na desce pomocí adaptéru ze závitových tyčí a jeklů

Uložení frézky do frézovacího stolu

Teď už jen stačí vložit horní frézku s adaptérem a hliníkovou deskou do otvoru ve frézovacím stole. Otvor si jednoduše vyříznete přímočarou pilkou.

Frézka umístěná pod frézovacím stolem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Frézka umístěná pod frézovacím stolem

Po obvodu otvoru pak frézou vytvoříte polodrážku, do které se hliníková deska s frézkou zasadí. Konstrukci nakonec zajistěte šrouby, aby se frézka ve stolu nehýbala.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 17. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč