reklama

Jak připevnit zrcadlo v koupelně?

Zrcadlo v koupelně patří mezi běžné a obvyklé součásti těchto místností. Také se běžně zrcadla na stěny koupele věší. Někdy ale může nastat situace, že bychom si sice zrcadlo na stěnu rádi pověsili, ale vzhledem k absenci háčku to nejde – anebo to nejde, protože stěna takový zásah nedovoluje. V takovém případě budeme potřebovat dobré a spolehlivé lepidlo.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bez zrcadla není koupelna celá. Jak ho ale upevnit? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zrcadlo v koupelně

Bez zrcadla se v koupelně neobejdeme. Běžná zarámovaná zrcadla zavěšujeme pomocí háčku na hmoždinku a vrut ve stěně. Jsou ale situace, kdy to takto jednoduše prostě nejde. Zrcadlo háček na zavěšení nemá a nelze jej ani dodatečně připevnit, nebo je zrcadlo bez rámu, případně z nejrůznějších důvodů není možné do stěny vrtat.

Co dělat? Rozhodně nebudeme smutnit, protože je tu jednoduchá rada. Zrcadlo prostě přilepíme. Avšak je tu několik ale. Především to není jedno, jaké lepidlo použijeme. Musí to být takové lepidlo, které zrcadlo udrží a kterému nebude vadit zvýšená vlhkost v místnosti.

Minutový manžel vyzkoušel k přilepení zrcadla do koupelny speciální lepidlo Montack. MONTACK LEPÍ VŠE HIGH TACK je montážní lepidlo s mimořádnou počáteční přilnavostí pro odolné a snadné upevnění, je vhodné zejména pro vertikální lepení těžkých předmětů. Lepidlo je porézní a neporézní pro jemné i vlhké povrchy.
Namísto vrtání do stěny vyzkoušíme lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Namísto vrtání do stěny vyzkoušíme lepidlo

Lepidlo, použitelné v prostorách se zvýšenou vlhkostí, lepí všechny materiály – hladké i mírně hrubé povrchy: dřevo, kov, plast, kámen, beton, cement, kachličky, pěnový polystyren, mramor i zrcadla. Nevhodné je pro polyethylen (PE), polypropylen (PP) a PTFE, protože se jedná o skupinu tzv. obtížných plastů, které pro lepení vyžadují lepidlo s jiným složením.

Jak lepit zrcadlo přímo na stěnu?

Lepené plochy musí být dokonale čisté, zbavené prachu a vlhkosti. To znamená, že zadní stranu zrcadla očistíme a nejlépe také odmastíme. Stěnu, pokud je tvořena přímo štukem a nátěrovou barvou, pouze ometeme a zbavíme prachu. Kartuši s lepidlem vsadíme do aplikační pistole. Na AKU pistoli nastavíme rychlost výtlaku.

Kartuši vložíme do pistole
Kartuši vložíme do pistole (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na pistoli nastavíme rychlost výtlaku obsahu kartuše
Na pistoli nastavíme rychlost výtlaku obsahu kartuše (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Konec uzávěru kartuše odřízneme a našroubujeme aplikační špičku.

Z kartuše odřízneme zatavenou špičku
Z kartuše odřízneme zatavenou špičku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nasadíme plastovou špičku
Nasadíme plastovou špičku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aplikujeme dostatečné množství na jeden z lepených povrchů dlouhým nepřerušovaným tahem a vytvoříme souvislou vrstvu. Zrcadlo přitiskneme na stěnu a lehce s ním hýbeme, aby se lepidlo dobře rozetřelo, a silně alespoň 3 vteřiny tiskneme. Aby byla zachována rovina, přiložíme na horní stranu zrcadla vodováhu.

Zrcadlo na stěnu přiložíme a zkontrolujeme, zda je rovné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zrcadlo na stěnu přiložíme a zkontrolujeme, zda je rovné

Mezi aplikací produktu a přilepením nečekáme déle než 3 minuty, protože lepidlo na vzduchu začíná ihned pracovat.

Maximální pevnosti je dosaženo po uplynutí 24 hodin od aplikace a 72 hodin dopřejeme lepeným spojům v případě lepení na neporézní podklady, v případě silných vrstev nebo v oblastech s omezenou ventilací. Dokud neuplyne uvedená doba, není vhodné s lepeným předmětem manipulovat nebo jej zatěžovat (např. v případě polic).

AKU aplikátor kartuší je moderní aplikátor, který nám téměř bezpracně pomůže aplikovat lepidlo, tmel nebo spárovací hmotu z vybraných kartuší na místo určení. 

Tip redakce:

Zrcadla mají na zadní straně tzv. odrazovou desku, která ukáže téměř všechno, co na této desce je – tedy i možné stopy po lepidle. Proto, pokud budete zrcadlo na stěnu lepit, aplikujte lepidlo pouze do rohů zadní stěny zrcadla.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; AC Marca Czech Republic s.r.o.

Publikováno: 16. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová