Napínaný strop je novinkou v bytovém designérství. Místo klasického stropu třeba ze sádrokartonu, který je potřeba čas od času složitě přetírat barvou nebo alespoň pohledově vylepšit polystyrenovými stropnicemi či tapetou, představuje napínaný strop jednoduchou a přitom praktickou náhradu. Je to typ podhledu, který se vytváří pomocí speciální fólie a vnitřní kovové nebo plastové konstrukce.
Napínaný strop
Napínaný strop představuje revoluci při stavění a následných bytových úpravách. Místo zdlouhavého ukládání sádrokartonových desek, polystyrenových podhledů a natahování štuku na stropy je zde nová technologie, která veškerou práci urychlí a usnadní.
Napínaný strop je takový typ stropního podhledu, který se vytváří pomocí speciální fólie a vnitřní kovové konstrukce nebo konstrukce z pevného plastu. Lišty se připevní ke stěně či stopu, následně se do jejich drážek připevní a napne na míru vyrobená fólie olemovaná tzv. harpunami.
My vás seznámíme s problematikou napínaného stropu v tiny housu. Zde ještě není vytvořený žádný strop, horní částí tiny housu je pouze původní kovová konstrukce. Bude tedy potřeba nejprve vytvořit nějaký záklop společně s izolací a zevnitř tiny housu se teprve napne strop z fólie.

Izolace a strop
Nejprve se do všech C profilů v konstrukci stropu vloží izolační PIR desky, resp. jejich části, nařezané na míru. V konstrukci se nám skrývá velké množství kabelů, které jsou připravené pro osvětlení jednotlivých částí tiny housu. Kabely je potřeba sice schovat za izolaci, ale připravit tak, abychom následně nemuseli celý strop zase bourat a hledat kudy – tudy. Svedeme proto kabely tak, aby byly připraveny pro zapojení do vypínačů či zásuvek, a každý kabel si označíme, abychom později věděli, k čemu je připraven.

Jakmile máme vyplněný každý kousek C profilu v konstrukci stropu, můžeme začít instalovat PIR desky. Tyto izolační desky se, na rozdíl od jiných staveb, instalují na tiny house shora. To znamená, že je budeme pokládat z vnějšku na konstrukci. Desky se nepokládají vcelku, ale vyměří se vždy potřebný rozměr, deska se uřízne a vloží horem do C profilu.

Každou hranu PIR desky potřeme montážní nízkoexpanzní pěnou, která poslouží jako lepidlo a částečně jako izolant. Pěnou vyplníme i všechny spoje desek i mezery mezi deskami a konstrukcí.

Všechny spoje zevnitř ještě musíme začistit a zalepit hliníkovou izolační páskou, aby nám ve stropě nevznikaly tepelné mosty.

Instalace napínaného stropu
Tip redakce:
Napínané stropy instalujete i svépomocí, pokud dodržíte technologické postupy. Při této instalaci pracujte v bílých pracovních rukavicích, abyste zamezili ušpinění fólie.
K montáži napínaného stropu budeme potřebovat na míru připravené speciální lišty, které se musí nejprve napevno usadit po obvodu tiny housu. Do těchto lišt se pomocí zvláštní špachtle (je součástí balení) zaklesne fólie, která je na koncích opatřená systémem nazvaným harpuna.

Začneme těsně pod strop upevňovat lišty. Na jedné straně je zaoblená hrana, která musí bez přerušení "proběhnout" po celém obvodu stropu. To znamená, že v rozích musíme lištu proříznout úhlovou bruskou, ale neuřízneme ji celou. Díky polovičnímu řezu v profilu bude potom snadné lištu jemně ohnout (ohýbáme opravdu s citem, aby hliník nepraskl) a usadit ji v rohu místnosti bez nutnosti napojování lišt.

V liště je na jedné straně ryska, která naznačuje, že zde je potřeba předvrtat otvory pro speciální vruty na upevnění pod strop. Stačí nám k tomu vrták č. 4.

K upevnění slouží speciální vruty (bit PH2, délka 25 mm), které jsou rovněž součástí balení.

Nejprve upevníme upravenou lištu do rohu. Potom k ní přiložíme další, která bude postupovat směrem do místnosti. Aby na sebe lišty opravdu dobře navazovaly, pomůžeme si obyčejným hřebíkem, který vložíme do drážky v lištách.

Pak bude následovat upevnění středového profilu. Přes něj ještě bude potřeba navléknout krytku. I tento profil podle potřeby upravíme a zařízneme úhlovou bruskou. Zaříznutou hranu je potřeba zbrousit, aby nebyla ostrá, jinak nám tato hrana fólii prořízne.

Středový profil podložíme 2 cm vysokým hranolkem, který taktéž uřízneme na míru. Zde použijeme stolní nebo ruční pilu.

V místě, kde se bude středový profil potkávat s lištou, je potřeba také lištu uříznout a řezem vsadit pod středový profil – a to z obou stran hrany středového profilu. Do obvodové lišty pod stropem ještě před samotným napnutím fólie umístíme LED pásky.

LED pásky budou strop podsvěcovat. Kabely a spínače od tohoto osvětlení svedeme do středové krabičky, kterou umístíme na stěnu pod strop. Pak bude následovat připojení podsvícení k wifi systému, abychom mohli podle nálady měnit barvy a intenzitu svitu.
V dalším díle dokončíme napínaný strop natažením a ukotvením fólie.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor, s.r.o.; Ljubava Plus s.r.o.
Publikováno: 14. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová