reklama

Poškozené věci z tvrdého plastu nevyhazujte, zkuste je slepit

Určitě se vám už někdy stalo, že jste potřebovali spravit poškozené plastové předměty. Ale slepit většinu plastů je prakticky nemožné. Podíváme se dnes zblízka na lepení tvrdých plastů. Jaké lepidlo použít? A které plasty lze lepit?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na rozbité tvrdé plasty použijeme speciální lepidlo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lepení tvrdých plastů

Častokrát se nám doma stane, že se nám poškodí nějaký výrobek z plastů – ostatně plasty v nejrůznější podobě jsme obklopeni prakticky neustále. Některé předměty (jako obaly) není nutné při poškození opravovat, většinou končí v kontejnerech na tříděný odpad.

Pak jsou tu ale předměty z plastu, které bychom potřebovali využívat při běžných denních úkonech a jejich poškození je minimálně důvod k mrzutosti. Bohužel je ale pravda, že spoustu druhů plastů lze spravit jen těžko. Někdy pomůže plasty slepit, někdy je můžeme svařit. Měli bychom ale vědět, s jakými plasty máme co do činění a jak na ně. Plasty bychom z hlediska opravitelnosti měli dělit podle tzv. teplotního chování. Rozdělíme si je na reaktivní čili reaktoplasty a termické čili termoplasty.

Reaktoplasty

Výrobky z tohoto materiálu se vyznačují vysokou odolností, a to jak chemickou, tak fyzickou. Mezi reaktoplasty plasty řadíme: (PF) Fenolformaldehydovou pryskyřici, (EP) epoxidovou pryskyřici, (UP) polyesterovou pryskyřici a další.

Termoplasty

Jsou materiály, které při zahřátí změknou a lze je ohýbat a tvarovat. Do skupiny termoplastů se řadí: (PE) Polyethylen, (PS) Polystyren, (PP) polypropylen, (PVC) polyvinylchlorid a další. Díky tomuto rozdělení vidíme, které plasty je možné lepit, nebo třeba svařovat. Pokud se pak podíváme na plastový výrobek jako takový, nalezneme na něm označení, které vypovídá, o jaký konkrétní druh plastu jde. Nalezneme-li zde označení PP, PE, PTFE, lze je lepit za pomoci lepidla na obtížné plasty.

Na lepení plastu použijeme speciální lepidlo na obtížné plasty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na lepení plastu použijeme speciální lepidlo na obtížné plasty

Tato lepidla jsou dále použitelná na:

  • pevné a polopevné plasty
  • polyethylen (PE), polypropylen (PP), PTFE
  • PVC, ABS, SAN, PET
  • polyester, metakrylát

Jak s lepidlem na obtížné plasty pracovat?

Nejprve zbavíme povrch plastu mastnoty a důkladně všechny lepené plochy očistíme a osušíme. Můžeme použít technický líh nebo saponátový odmašťovač. Suchým hadrem nebo papírovou utěrkou plast osušíme.

Plast povrchově očistíme a odmastíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plast povrchově očistíme a odmastíme

Pomocí značkovače na tubě lepidla naneseme tekutou podkladovou hmotu tak, abychom dokonale pokryli obě lepené plochy. Necháme působit po dobu 5–7 sekund, aby směs mohla začít reagovat. Následně použijeme lepidlo, u něhož odstraníme průhlednou aplikační plastovou špičku a zátku. Aplikační špičku znovu nasadíme a propíchneme tubu s lepidlem. Malé množství lepidla naneseme na jednu z lepených ploch.

Lepidlo postačí nanést na jednu stranu spoje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo postačí nanést na jednu stranu spoje

Oba díly přiložíme k sobě a dáváme při tom pozor, aby nedošlo ke kontaktu s našimi prsty, neboť lepidlo je opravdu výkonné. Spoj držíme stisknutý cca 3 minuty. Po tuto dobu je ještě možné s oběma lepenými plochami manipulovat, poté již bude spoj pevný a nerozdělitelný.

Obě plochy spojíme k sobě a malou chvíli podržíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obě plochy spojíme k sobě a malou chvíli podržíme

Prasklé madlo od lednice, rozbitý televizní ovladač nebo jiné podobné plastové předměty denní potřeby už nemusíme vyhazovat. SPECIAL PLASTIK NA OBTÍŽNÉ PLASTY je transparentní vteřinové lepidlo, které díky přiložené podkladové hmotě dokáže slepit i ty nejobtížnější plasty (PE, PP, PTFE).

Tato lepidla jsou obvykle transparentní, takže jsou použitelná i na barevné plasty. Odolávají vlhkosti a jsou odolná vůči stárnutí materiálu.

Svařování plastů

Svařování plastů je speciální technologie, kdy se za použití tepla spojí dva a více dílců termoplastických materiálů. Svařované součásti se přiloží k sobě, v místě styku se zahřejí, až změknou, a pak se tlakem spojí. Jindy se do spáry mezi nimi ještě vtlačuje rozehřátý "drát" ze stejné plastické hmoty, případně skutečný drát z kovu.

Svařování se dá provádět za pomoci horkovzdušné pistole, horkým tělesem, plynem, infračerveným paprskem, třením, ultrazvukem nebo laserem. Svařování náročných plastů za použití některé ze speciálních technologií (ultrazvuk, infračervené světlo a podobně) by měl provádět pouze školený odborník. V domácích podmínkách se přikloníme k jednodušším způsobům spojování plastů svařováním.

Některé typy plastů je lepší svařit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé typy plastů je lepší svařit

Při práci se speciálními lepidly nebo za použití techniky svařováním vždy dbáme na bezpečnost práce a používáme ochranné pomůcky.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC Marca Czech Republic s.r.o.; multiplast.cz; svarplasty.cz

Publikováno: 12. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová