Instalací rýny práce na střeše nekončí. Myslet musíte také na ukončení okapů, respektive na to, jak rýnu (svod) napojit do dešťové kanalizace, případně podzemní nádrže. K těmto účelům slouží takzvaný geiger nebo také lapač střešních splavenin. Jeho úkolem je propojení svodů ze střechy s odvodem dešťové vody v zemi. A právě to si v textu popíšeme.
Ukončení okapů – musíte mít jasno
Geigery se dodávají zpravidla ve dvou provedeních. První má boční napojení na dešťovou kanalizaci a druhé napojení spodní. Jaké si vyberete, záleží na vás, a především na tom, jaký je výškový profil vaší stavby. Nemáte-li pod svodem dostatek místa na kopání, nebo nemůžete jít s geigerem moc hluboko kvůli dodržení spádu potrubí, volte provedení s bočním napojením. Má nižší stavební výšku. Oproti tomu spodní napojení geigeru potřebuje víc místa na zahloubení. Běžně se lapače pro ukončení okapů prodávají v černé barvě, sehnat se dají i v bílém provedení.
Ať to má spád
Lapač střešních splavenin si položte do místa, kde do něj bude napojena rýna. Horní část lapače (geigeru) by měla být zároveň s budoucí výškou dlažby, obsypu nebo hlíny – záleží, do jakého místa lapač instalujete. Pak si pomocí hadicové vodováhy nebo laseru změřte, zda je mezi výpustí geigeru a místem, kde je odtok do nádrže nebo dešťové kanalizace, dostatečný spád. Měl by činit alespoň 1 %.

Budete potřebovat kolena. Svoje i plastová
K ukončení okapů, respektive k propojení geigeru s dešťovou kanalizací nebo nádrží na vodu, se běžně používají obyčejné KG trubky. Jde o ucelený systém, který kromě trubek obsahuje také spojky, odbočky a kolena. Právě pomocí nich napojíte vývod z geigeru na svod do dešťové kanalizace. Trubky můžete řezat pilkou na železo nebo obyčejnou flexou. Důležité je namazat těsnění v trubkách tukem, který se k tomuto účelu prodává v každé lepší prodejně s vodoinstalačním materiálem.

Betonovat, nebo ne?
Někteří výrobci podmiňují záruku na geiger tím, že se obetonuje. Jiné firmy zase doporučují instalovat lapač do prostého štěrkového zásypu. Betonem každopádně nic nepokazíte – lapač bude v zemi stabilnější. Než s betonáží začnete, vyrovnejte ho pomocí vodováhy do roviny a ještě jednou ověřte, že bude zároveň s terénem, případně o max. 2 cm výš. Lapač si vycentrujte tak, aby svod z rýny, který do něj povede, držel kolmou rovinu. Pak ho můžete obsypat betonovou směsí. Beton určitě nedávejte až k horní hraně geigeru. Pokud byste to udělali, později se vám k němu nevejde dlažba.

Napojení rýny
Až beton zatvrdne, můžete do geigeru zasunout rýnu. Geiger má v horní části odnímatelnou vložku, jež se dá upravit přesně podle průměru svodů, které na domě máte. Stačí jen ostrým nožíkem vyříznout kružnici, která je na vložce naznačena. Svod rýny pak můžete do lapače zasunout, ale ne až úplně na dno geigeru. Rýna by měla končit pár centimetrů nad jeho dnem, aby voda z rýny mohla volně odtékat. Až to uděláte, budete mít ukončení okapů hotové a vyřešené.

Myslete na čistotu
Každý geiger má zároveň i otvor pro čištění – jistě se v něm totiž budou usazovat naplaveniny ze střechy – listí, větvičky a podobně. Zvlášť po bouřce nebo na podzim, kdy se rýny zanáší listím nejvíce, kontrolujte lapač pravidelně.

Uvnitř geigeru je zpravidla filtrační košík, který stačí jednoduše vytáhnout, jeho obsah vysypat třeba na kompost, a pak můžete filtr vrátit zpět.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 11. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč