Rekuperace je výměna vzduchu bez ztráty tepla. V rodinných domech je často problém větrat a neztrácet přitom drahocenné teplo. K tomu už ale dnes máme sofistikovaný systém, který pracuje na principu využití odpadního tepla pro předehřev chladného čerstvého vzduchu.
Rekuperace
Výměna vzduchu v obytných domech i pracovních prostorách je důležitá pro lidský organismus. Tam, kde dýcháme čistý vzduch, se nám lépe žije a pracuje. Pokud jsme dlouho v uzavřené místnosti a nedokážeme se soustředit, jsme unaveni, chce se nám spát a nepomáhá ani káva, je na vině pravděpodobně vydýchaný vzduch. Většinou postačí na chvíli otevřít okno a pořádně vyvětrat.
Jsou ale okamžiky a situace, kdy větrat nelze. Například pokud máme okna do ulice, kde je vysoká koncentrace aut, bydlíme blízko průmyslového centra anebo pokud topíme a venku mrzne. V takových chvílích je větrání okny zbytečné, a dokonce i zdraví ohrožující, protože si místo čerstvého vzduchu do místnosti přivedeme vzduch plný těžkých kovů a prachu. A ještě se tím připravíme o cenné teplo, nehledě na to, že klasické větrání okny přináší kromě vzduchu i alergeny, hluk a pach z venkovního prostoru.

Přívod čerstvého vzduchu potřebujeme v každé oblasti života. Je jedno, zda při běžném domácím životě, kdy je v domácnosti více lidí, při hraní s dětmi, práci nebo spánku. Čerstvý vzduch je pro spánek nezbytný. Člověk během spánku dýcháním produkuje množství CO₂. Jeho vyšší koncentrace jsou škodlivé a mají na kvalitu spánku negativní vliv. Nedostatek čerstvého vzduchu pak vede k poruchám spánku, únavě a dalším chronickým problémům. Bydlení v hermeticky uzavřených domech musí být nutně podmíněno dostatečnou výměnou vzduchu ve všech prostorách a k tomu slouží systém zvaný rekuperace.
Instalace rekuperačních jednotek je dnes téměř nutností. Systém pracuje na principu odvádění vydýchaného teplého vzduchu z prostoru ven, kde se potkává s čistým, ale studeným vzduchem. Studený vzduch je ohříván teplem vydýchaného vzduchu a do obytného prostoru tak proudí čerstvý, avšak teplý vzduch. Tím nepřicházíme o teplo v místnostech, ušetříme energii při opětovném ohřívání vzduchu a ušetříme i peníze.
Současné rekuperační jednotky jsou velmi sofistikované, tiché a téměř autonomní – tedy za předpokladu, že nedáme na rady souseda z hospody a koupíme si kvalitní rekuperační systém na výměnu vzduchu. Ten ostatně ani nemusí stát tisíce, nehledě na to, že investice vložená do nákupu rekuperační jednotky se nám velmi brzy vrátí v úspoře za energie. Aniž bychom si to uvědomovali, můžeme ročně "protopit" až 8000 Kč, a to právě díky nesprávnému způsobu větrání a výměny vzduchu.
Jak rekuperační jednotka vypadá?
Základem jednotky je výměník, instalovaný přímo do stěny. Jednotka kontinuálně odvádí vydýchaný vzduch ven a současně přivádí čerstvý vzduch přes systém filtrace do interiéru a optimalizuje vlhkost. Chytrá jednotka vzduch uvnitř v zimě neochlazuje a v létě neotepluje. Větrání je tak neustálé, efektivní a bez tepelných či energetických ztrát.

Rekuperace v tiny housu
Nainstalovat si rekuperační jednotku do tiny housu zvládne každý kutil. Instalace bude spočívat ve vyříznutí otvoru do stěny tiny housu, vložení tubusu výměníku, zapojení, a to celé se ukryje do praktické skříňky. Začneme tedy nejprve skříňkou. Nemusíme shánět žádnou speciální, bohatě postačí obyčejný horní díl kuchyňské linky, který bude rozměrově odpovídat velikosti rekuperačního výměníku. Podle potřeby ji upravíme, aby zapadla do konceptu nábytku.




Upravenou skříňku ponecháme zatím stranou a připravíme otvor pro tubus. Nejprve změříme průměr větrací trubky.

Tento údaj přeneseme na stěnu, kde rekuperační jednotka bude umístěna, a vytyčíme kruh.

Pak budeme potřebovat vrtačku, kterou vyvrtáme malý otvor pro následné použití přímočaré pily.

Aby nám přímočará pila nepoškodila povrch stěny, můžeme vyznačený kruh oblepit papírovou lepicí páskou.

Otvor není potřeba speciálně začišťovat, to provedeme pouze v případě, že se nám na okraji vytvořily otřepy. Potom již můžeme na stěnu upevnit skříňku.

Protože skříňka bude zavřená, bude potřeba vytvořit otvor také do dvířek skříňky. Musíme pečlivě vyměřit otvor a nesmíme zapomenout na to, že dvířka bývají i třeba o několik milimetrů kratší a užší než samotný korpus.

Montáž rekuperace
Při práci s instalací rekuperace se nám bude hodit elektrická řezačka na polystyren. Proč? Protože tubus rekuperace bude potřeba zkrátit na potřebnou délku, aby nepřečníval ze skříňky. Výhodou je, že tubus je ocejchovaný v pravidelných délkách po 1 cm, takže odpadá zdlouhavé vyměřování.

Elektrická řezačka na polystyren je vhodná na tvarování, řezání polystyrenu nebo plastů. Zajistí ekologické řezání polystyrenu bez znečištění okolí a čistý řez. Má 5stupňovou regulaci teplot a speciální protiskluzovou ergonomickou rukojeť. Oceníte diodový indikátor napájení a rychlou dobu nahřátí na maximální teplotu
Upravený tubus pak můžeme vsunout do připravené skříňky přes zavřená dvířka. Důležité je, aby kabely vedoucí od větrání byly umístěny na pravé straně.


Zároveň s usazením tubusu musíme dvířky protáhnout přívodní kabel. Z druhé strany nasadíme na tubus koncovku, která je u běžných domů umístěna přímo na fasádě domu. Koncovka je opatřena dvojím sáním a vyfukováním vzduchu. Z čelní strany skříňky nasadíme rekuperační jednotku, z níž jsme předem vyjmuli kryt a filtry. Jednotku upevníme na šrouby, které jsou součástí tubusu.

Nakonec jednotku zapojíme do sítě (v případě, že k tomu máme oprávnění), spojíme konektory podle schématu, nasadíme filtry a zaklopíme vnějším krytem. Vyzkoušíme, zda rekuperační jednotka funguje tak, jak má.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; BAUGRUP Czech, s.r.o.; RECUAIR; loxone.com; brana-bydleni.cz
Publikováno: 7. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., RECUAIR, Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová