reklama

Poznejte skvělé vlastnosti sádry

Využití sádry v domácnosti, dílně i na stavbě je velmi pestré. Sádrou můžete opravovat omítky, řešit vady na sádrokartonu nebo třeba chystat elektroinstalační rozvody. Povíme si něco bližšího o tom, jak se sádrou pracovat a na co konkrétně ji můžete využít. Sádra se pro vás stane nepostradatelným pomocníkem.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Využití sádry je různorodé. Můžete s ní vytvářet odlitky i opravovat zdi (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Využití sádry – co to sádra je

Než si popíšeme využití sádry, přiblížíme si, co to sádra vůbec je. Někdy se jí také říká bílý cement, ale jde o anorganické práškové pojivo získané tepelným zpracováním. Chemické vzorečky sádry znát nemusíme, stačí jen, když budeme vědět, že se sádra vyrábí částečnou nebo úplnou dehydratací přírodního nebo umělého sádrovce.

Druhy sádry. Račte si vybrat

V obchodech se můžeme setkat s řadou typů sádry. Pořídit si můžete sádru na odlévání, uměleckou sádru, nás ale především zajímá využití sádry ve stavebnictví. Nejčastěji se setkáte se sádrou bílou nebo šedou. Ve stavebninách lze koupit klasické kilové balené sádry, pětikilové nebo dokonce pětadvacetikilové. Pokud se chystáte na větší práci, vezměte si větší balení – je to výhodnější.

Jak rychle sádra tuhne

S využitím sádry, respektive s její aplikací souvisí i to, jak rychlé sádra tuhne. Existují tři základní druhy sádry – rychle tuhnoucí, normálně tuhnoucí a pomalu tuhnoucí. Rychle tuhnoucí sádra začíná tuhnout po dvou minutých, normálně tuhnoucí zhruba za šest minut a pomalu tuhnoucí po dvaceti minutách. To, jak rychle sádra tuhne, závisí na tom, kolik obsahuje anhydritu. Čím je ho více, tím trvá tuhnutí déle. Dobu tuhnutí ovlivňuje také teplota vody, se kterou se sádra míchá – teplejší voda způsobí rychlejší tuhnutí.

Míchání je základ 

Pro přípravu sádry budete potřebovat jen zednickou naběračku a špachtli. Do naběračky si nejdříve nalejte odpovídající množství studené vody a pak do ní pomalu a za stálého míchání přisypávejte sádru. S vodou opatrně – není ji potřeba moc. Když jí do naběračky nalijete hodně, budete mít problém sádru zahustit. Důležité je, aby sádra neobsahovala žádné hrudky, proto si na míchání dávejte opravdu záležet. Jakmile má sádra konzistenci krémového másla, je připravená k použití.

Využití sádry je různorodé. Můžete s ní vytvářet odlitky i opravovat zdi (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Využití sádry je různorodé. Můžete s ní vytvářet odlitky i opravovat zdi

Využití sádry je téměř neomezené 

Univerzálnost sádry je obdivuhodná. Její typické použití je například při zadělávání menších děr a prasklin ve zdi. Sádru stačí nabrat na špachtli a poškozené místo na zdi špachtlí přetáhnut. Aby byl povrch po opravě rovný a hladký, můžete sádrované místo předtím, než zcela zatvrdne, přetáhnout štětcem namočeným ve vodě. Sádra se také výborně brousí, takže po jejím zatvrdnutí lze opravovaný povrch přebrousit obyčejným brusným papírem. Můžete takto opravovat díry i praskliny v obyčejné omítce i na sádrokartonu.

Pomocí sádry lze přichytit také omítníky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pomocí sádry lze přichytit také omítníky

Další obvyklé využití sádry je uchycení elektroinstalačních kabelů ve zdi, elektroinstalačních krabiček a podobně. Sádru přidávají někteří zedníci i do jádrové omítky, kterou potřebují omítnout špalety kolem oken ve stropní části. Sádra zajistí, že omítka rychleji ztuhne a bude na špaletě dobře držet.  

Takto se sádrou připevňují kabely
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto se sádrou připevňují kabely

zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 4. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč