reklama

Jak na montáž krabice do desky

Čeká vás montáž krabice do desky? Pokud chcete připravit místo pro instalaci elektrických zásuvek nebo vypínačů, nemusíte se ničeho bát. Ukážeme vám, jak na to! Naučíme vás, jak snadno vykružovat otvory do OSB desek pomocí vykružovací hlavice a krabice budete mít připevněné během chvíle.

Montáž krabice do desky je snadná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na montáž krabice do desky?

Při stavbě dřevostavby určitě přijde chvíle, kdy vás čeká montáž krabice do desky. Dřevostavba se často provádí s využitím OSB desek, které umožňují snadnou manipulaci. Pokud máte alespoň základní zkušenosti, práce s nimi není problém a i montáž krabic do desek zvládnete snadno sami.

Do vyvrtaného otvoru vložte krabici
Do vyvrtaného otvoru vložte krabici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A teď už může začít montáž krabice do desky. Začněte určením správné výšky. Norma na zásuvku je 25 cm od země, ale samozřejmě si můžete zvolit větší výšku dle potřeby a v každé místnosti jinak. Jen dbejte na celkový dojem, aby to alespoň v rámci jedné místnosti vypadalo vždy stejně.

Zvolte vhodnou krabici podle velikosti
Zvolte vhodnou krabici podle velikosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyznačte si tedy na desce místo, kde bude střed krabice. Dále si vezměte krabici určenou do deskových materiálů, nikoli tu, co se zazdívá. Tyto krabice mají dva rozměry – 68 nebo 73 mm, na krabici už tento rozměr najdete obvykle uvedený.

Na vrtačku nasaďte vykružovák vhodného průměru
Na vrtačku nasaďte vykružovák vhodného průměru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vezměte si vykružovák stejného průměru jako krabice a upevněte ho do akuvrtačky. Nastavte si vrtání, v tu chvíli není nutné nastavovat točivý moment, který se sám nastaví na maximum. Pamatujte na bezpečnost - použijte brýle, někdo kvůli nepříjemnému zvuku využije i sluchátka.

Krabici přišroubujte k desce
Krabici přišroubujte k desce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hrot vrtáku položte na místo, které jste si před chvíli označovali. Vrtačku držte kolmo a dejte se do vrtání. Jakmile máte hotovo, vezměte vysavač či smetáček a odstraňte piliny. Je důležité mít čistou pracovní plochu.

Mechanismu udrží krabici na místě
Mechanismu udrží krabici na místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do vyvrtané díry umístěte krabici. Důležité je, aby šroubky byly umístěné vodorovně s podlahou. 'Utopené' šroubky v krabici šroubovákem utáhněte. Tím se díky mechanismu ze spodu krabice zachytí za desku a bude držet. Montáž první krabice do desky máte úspěšně za sebou.

Zdroj info: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 9. 8. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová