Pokoj pro miminko, víte, co v něm nesmí chybět? Myslíte, že je to pokoj, který hýří pestrými barvami a je plný hraček? Popravdě to není to zrovna to nejlepší pro čerstvě narozené miminko. Nevíte si rady? Poradíme vám, jak zařídit pokoj pro tak malé dítě. Plánování dětského pokojíčku závisí do značné míry na vašich finančních možnostech a životním stylu. V každém případě by však měl být místem odpočinku i místem prvních dobrodružství těch nejmenších.
Pokoj pro miminko to je v prvé řadě postýlka
Pokoj pro miminko to je především místo pro spinkání. V prvních týdnech svého života totiž miminka spí až 18 hodin. K tomu je proto zapotřebí mít kvalitní postýlku. Ta by měla být především bezpečná, stabilní a zdravotně nezávadná. S tou bezpečností jsou úzce spjaty zaoblené, dohladka zabroušené hrany a zcela zapuštěné šrouby. Rozestupy příček postýlky by měly být od 4,5 do 7,5 cm, aby jimi děťátko neprostrčilo hlavičku.
Dětské hřiště trochu jinak
Postýlka musí mít stabilní konstrukci a natřená by měla být výhradně zdravotně nezávadnými barvami. Rošt v postýlce by měl být polohovací, a to tak, aby se dal snížit minimálně o 60 cm pod úroveň horní hrany postýlky. Standardní rozměr postýlky je 120×60 cm. Pokud chcete ušetřit, pořiďte svému dítěti rostoucí postýlku, která vám může vydržet až do puberty.
Matrace
Matrace pro nejmenší by měla být ideálně středně tvrdá. Příliš tvrdá, ale ani příliš měkká matrace není vhodná pro zdravý tělesný vývoj.
A co kolébka?
Pokud máte tu možnost, dopřejte svému dítěti kolébku, i když vám poslouží pouze na několik měsíců. Děti se totiž v prvních měsících života velmi dobře cítí v menších prostorách.
Místo pro přebalování
Přebalovací podložka je praktická a je možné ji snadno umístit na postýlku, stůl nebo třeba pračku. Samozřejmě je fajn mít i samotný přebalovací pult (nebo si ho můžete udělat třeba z komody), ale pokud to není možné, přebalovací podložka vám ho pomůže nahradit. Při výběru přebalovacího pultu si dejte pozor, aby byl vyroben z kvalitního materiálu a byl ošetřen netoxickým nátěrem. Věděli jste, že i přebalovací pult by měl splňovat jisté normy? Jsou předepsané rozměry, které by pult měl splňovat. Velikost pultu pro dítě do 1 roku by měl mít rozměry minimálně 380×650 mm. Přebalovací pult pro děti do 3 let by pak měl být velký minimálně 550×750 mm. Nosnost přebalovací plochy musí být 50 kg. Mezi pohyblivými částmi pultu musí být mezera buď menší než 5 mm, nebo větší než 18 mm.
Dále potřebujete mít po ruce také dostatek úložných prostor, abyste od miminka nemuseli odbíhat. Miminko totiž o samotě na podložce nebo pultu nesmíte nechat ani na vteřinu. V tom jsou některé pulty skutečně velmi praktické, protože mají spoustu úložných prostor.
Další nábytek v dětském pokoji
- Velmi důležitým kusem nábytku v dětském pokoji je pohodlné křeslo. Přesněji řečeno měkké křeslo s vysokým opěradlem. Ideální jsou ušáky, v nichž vás nebude bolet za krkem. V něm se vám bude pohodlně uspávat i krmit.
- Dále jsou potřebné i vestavěné skříně. Šetří prostor, i když je zpočátku asi zcela nevyužijete. Později je však oceníte. Řešením proto mohou být klasické šatní skříně bez ostrých hran. Pozor, neměly by zasahovat do prostoru.
- Praktické jsou v dětském pokoji i různé nástěnné poličky.
Koberce raději ne
Místo koberce do prvního dětského pokojíku zvolte raději hrací podložku nebo pěnové čtverce. Ty je možné skládat jako puzzle a vytvořit z nich můžete velkou hrací plochu. Existují puzzle s čísly, písmeny, zvířátky a jinými obrázky.
Vanička a jiné potřeby pro koupání
Součástí každodenní péče o miminko je i koupání. V prvních měsících života je dobré kojence koupat ve vaničce nebo v ergonomicky tvarovaném kbelíku, kde se bude miminko cítit jako v mámině bříšku. V menším prostoru voda obklopuje dítě kolem celého tělíčka a voda v nádobě tak rychle nevychladne. Plastový kbelík navíc šetří vodu a lze ho používat i v době, když už se bude miminko koupat jinde.
I osvětlení má své zásady
Skokové rozsvícení hlavního stropního světla při nočním přebalování není zrovna to nejlepší, co miminku můžete udělat. Miminko to prudce oslní, vyděsí a podráždí. Lepší je proto používat jiné lampy a orientační světla s měkkým světlem, které nabíhají pomalu během 1-3 sekund. Efektivní jsou i dětská světýlka, která jsou vyrobena z kvalitních materiálů a splňují ČSN EN 60529.
Publikováno: 27. 6. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bebivita.cz, ceskestavby.cz, feedo.cz, homeincude.cz, idnes.cz, lenkadubska.cz, mall.cz