reklama

Vyzkoušejte nýtování plechů

Nýtování plechů se vám může hodit v mnoha případech – třeba při spojování různých plechových stříšek, okapů a podobně. Existují dva základní postupy při nýtování plechů – nýty můžete v plechu roztlouci kladivem nebo použít trhací nýty a k tomu určené kleště. Právě druhým jmenovaným způsobem se budeme v článku zabývat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nýtovací kleště pro nýtování plechů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nýtování plechů – výhody a nevýhody

Proč se pustit do nýtování plechů? Pro nýtované spoje se právě plechy hodí ideálně. Plechy se totiž poměrně obtížně svařují, šroubový spoj je dražší a časově náročnější. Pomocí trhacích nýtů dokážete spojit plechy rychle a také levně. Důležitá je i pevnost takto vytvořeného spoje. Dalším pozitivem nýtovaného spoje je fakt, že vyžaduje ke spojovanému materiálu přístup jen z jedné strany.

Nýtované spoje mají i své nevýhody. Především je to omezená tloušťka nýtovaných materiálů, a pak také fakt, že nýtovaný spoj je nerozebíratelný. Někomu může vadit nižší estetická kvalita spojů, především v případě, roztlouká-li se nýt ručně kladivem.

Začněte výběrem nýtu

Trhacích nýtů je na trhu spousta. Liší se délkou, která ovlivňuje, jak silný materiál budete schopni nýtem spojit. Dále se nýty dělí podle tloušťky samotného těla nýtu, tak i ocelového trnu. A nakonec se nýty vyrábí i z různých materiálů – od hliníkových až po nerezové.

Jak se v tom všem vyznat? Maximální tloušťku nýtovaných materiálů uvádí výrobci u konkrétních typů nýtů. Zhruba počítejte s tím, že nýt o délce těla 10 mm k sobě dokáže spojit plechy o celkové tloušťce cca 6 mm. A pokud jde o průměry nýtů, tak standardní jsou tyto: 2,4 - 3,0 - 3,2 - 4,0 - 4,8 - 5,0 - 6,0 - 6,4 mm.

Nýty vytváří nerozebíratelný, ale pevný spoj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nýty vytváří nerozebíratelný, ale pevný spoj

Materiál musíte předvrtat

Při nýtování plechů je pochopitelně důležité obě spojované části předvrtat. Průměr otvoru by měl být cca o 0,1 mm větší, než je průměr samotného nýtu. Otvory doporučujeme vrtat na tvrdé podložce, jinak se při vrtání plechů okolí otvoru prohne. Pokud k tomu dojde, je vhodné takto deformovanou část vyklepat kladívkem do roviny. Při vrtání nezapomeňte vrták mazat, aby se neotupil a vydržel ostrý co nejdéle.

A můžeme se pustit do nýtování plechů

Nýtování plechů pomocí nýtovacích kleští je velmi jednoduché. Obě části plechů přiložte k sobě tak, aby se otvory překrývaly. Pak stačí do nýtovacích kleští vložit nýt trnem dovnitř, nasunout dutinku (tělo) nýtu do otvoru, přitlačit a kleště sevřít. Sevření bude možná nutné opakovat vícekrát. Jakmile nýt obě spojované části přitáhne, kleště odštípnou trhací trn, který pak stačí z nástroje vyklepat. Tím je spoj hotový.

Takto vytvořený spoj má pohledovou a nepohledovou stranu. Pohledová je ta, kde je vidět hlavička nýtu. Při spojování na to myslete a nýtujte tak, aby výsledný spoj nejen dobře fungoval, ale také hezky vypadal.

Nýt nasazený v nýtovacích kleštích a připravený na použití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nýt nasazený v nýtovacích kleštích a připravený na použití

Nastavení kleští

Nýtovací kleště se dnes standardně prodávají s vyměnitelnými nástavci. Ty umožňují používat na kleštích nýty s různým průměrem trhacího hrotu. Stačí pomocí klíče odšroubovat původní nástavec a vyměnit ho za nový, který odpovídá zvolenému typu nýtů. Vyměnitelné nástavce jsou obvykle připevněné na rukojeti nýtovacích kleští.

Jeden z možných způsobů využití nýtovaného spoje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jeden z možných způsobů využití nýtovaného spoje

Při výběru nýtovacích kleští se řiďte tím, jak silné nýty budete nejčastěji využívat. Pořídit se dají i akumulátorové nýtovací kleště, ty se ale hodí spíše do fabrik nebo tam, kde se denně zpracovává velké množství trhacích nýtů.

zdroj informací: autor článku

Publikováno: 30. 7. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč