Stará prkna nemusí být určena pouze na vyhození či spálení. Výroba cedule, která má u vchodových dveří vítat každého, kdo se rozhodne nás poctít svou návštěvou, je báječný způsob, jak prkna zužitkovat. Materiál ze staré podlahy nebo krovu můžeme proměnit v úžasnou rustikální ceduli, jež nám bude závidět každý soused.
Výroba cedule na vítání návštěv
Výroba cedule, která vítá zvané i nezvané návštěvy, může být roztomilou dekorací u vchodu na náš pozemek. Jedná se o krásný způsob, jak přivítat hosty, kteří nás přišli navštívit. Na výrobu takové vítací cedule ke vchodovým dveřím perfektně poslouží stará vyřazená prkna. Místo toho, abychom je spálili nebo odvezli na skládku, použijeme je k výrobě rustikální vítací cedule.
Materiál a potřebné nářadí:
- stará podlahová prkna
- staré obložení ze štítu
- přímočará pila
- akuvrtačka
- excentrická bruska
- starý rendlík
Výroba cedule je velice jednoduchá. Připravená prkna pouze zkrátíme na potřebné délky, očistíme je bruskou a následně spojíme vruty do jedinečného celku, který bude vítat naše hosty.
V prvním kroku si připravíme správné délky prken. Podlahová prkna, která budou tvořit boční strany uvítací cedule, musíme zkrátit na délku 80 cm. Spodní část cedule vyrobíme z prkna zkráceného na 60 cm. Pro výrobu kompletního rámu potřebujeme ještě jedno prkno, které umístíme do horní části rámu směrem dopředu. Bude tvořit čelo uvítací cedule. Musíme si tedy uříznout z podlahového prkna díl, který bude mít rozměr spodního prkna navýšený o tloušťku obou bočních prken. Spodek uvítací cedule vyrobíme ze staré fošny a vrchní část bude tvořit podlahové prkno. Tyto 2 díly budou dlouhé opět 80 cm.
Jakmile máme všechna prkna nařezaná na správné rozměry, vezmeme si do ruky brusku a materiál ze všech stran zahladíme. Prkna jsou uříznutá i zabroušená. Nyní nás čeká sestavení základního rámu vítací cedule. Na pracovní desku položíme kratší prkno a po obou stranách přiložíme prkna delší. Vezmeme si do ruky akuvrtačku a obě bočnice připevníme ke kratší desce dvěma vruty po obou stranách. Vznikne pomyslné písmeno U. Jednoduchý rám dokončíme přiložením čelního prkna v horní přední části prostoru. I toto prkno připevníme vruty.
V tuto chvíli přijde na řadu nejsilnější prkno ze všech. Obroušenou fošnu si položíme na pracovní stůl. Na toto tlusté prkno přiložíme vyrobený základní rám. Vezmeme si do ruky akuvrtačku a obě části opět spojíme dvěma vruty k sobě. Zbývá nám ještě jedno prkno, které je delší než šířka rámu uvítací tabule. Toto prkno přiložíme na vrchní část tabule a připevníme.
Uvítací tabule je hotová. Její vzhled ještě musíme doladit pár drobnými úkony. Nápis, který bude vítat každého hosta, a zavěšená květina dodají obyčejné vítací tabuli jedinečný rustikální styl. V první řadě se pustíme do připevnění háčku. Nasadíme jej do spodní části horního prkna a zašroubujeme.
Čelo uvítací tabule slouží k vítání. Připravíme si štětec, bílou barvu a pustíme se do výroby nápisu, který pohladí na duši všechny zvané hosty. Na čelo uvítací tabule napíšeme "Vítáme". Finále patří květině. Převislou kytku přesadíme do starého stylového rendlíku, přidáme kovový řetěz a zavěsíme na háček uvítací tabule.
Výroba cedule v stylovém rustikálním duchu je ukázkou, že i stará prkna připravená ke spálení mohou sloužit ke zrodu něčeho nového.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 27. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová