reklama

Jak vyrobit noční stolek z chlebníků

Věřili byste, že ze dvou dřevěných chlebníků lze vyrobit praktický odkládací stolek? Obejdete se přitom bez složitého vyměřování a řezání. A díky vodou ředitelným nátěrům Balakryl, které rychle schnou, to hravě zvládnete za jeden den. Krycí barvy navíc stolku dodají eleganci ve skandinávském stylu.

i (Zdroj: Balakryl )
Vyrobte si stylový noční stolek (Zdroj: Balakry)

Co budete na výrobu nočního stolku potřebovat?

Pokud vám doma zrovna žádné chlebníky nepřebývají, můžete je zakoupit v obchodě s doplňky do domácnosti nebo na internetu. Dále budete potřebovat čtyři dřevěné nábytkové nohy (k dostání v obchodech s nábytkem), brusnou houbu, krycí pásku, pracovní rukavice, vruty, vrtačku, plochý štětec (vel. 1,5″), plochý malířský štětec, krycí barvu, lak a lepidlo na dřevo.

Vše, co budete k výrobě nočního stolku potřebovat
i (Zdroj: Balakryl)
Vše, co budete k výrobě nočního stolku potřebovat

Chlebníky nejprve natřete

Dříve, než se pustíte do natírání, musí být povrch chlebníků suchý, čistý a odmaštěný. Dřevo lehce zdrsněte pomocí brusné houby. Boční strany a obě úchytky pak zakryjte maskovací páskou. Krycí barvu důkladně promíchejte a přední stranu chlebníku včetně dvířek natřete pomocí plochého štětce.

Povrch chlebníku obruste brusnou houbičkou
Povrch chlebníku obruste brusnou houbičkou (Zdroj: Balakryl )
Okraje přelepte malířskou páskou
Okraje přelepte malířskou páskou (Zdroj: Balakryl )

My jsme zvolili světle šedý odstín. První vrstvu nechte zaschnout přibližně 2 hodiny, poté ji lehce zbruste a aplikujte druhou vrstvu nátěru.

Pusťte se do natírání
Pusťte se do natírání (Zdroj: Balakryl)
Povrch opět očistěte brusnou houbičkou
Povrch opět očistěte brusnou houbičkou (Zdroj: Balakryl )

Tip:

Univerzální krycí nátěry Balakryl UNI můžete vybírat z hotových odstínů nebo si je nechat natónovat až do 20 000 barev. Noční stolek tak pohodlně sladíte s ostatními doplňky v interiéru. Tyto vodou ředitelné barvy také nezapáchají, rychle schnou a mají atest na dětské hračky i pro styk s potravinami.

Inspirace severským stylem

Během schnutí začněte s natíráním dřevěných nohou. Použít můžete jiný odstín nátěru, nebo tyto plochy nechat v odstínu dřeva. V tom případě doporučujeme zvolit bezbarvý akrylátový lak, který přírodní vzhled dřeva krásně zvýrazní. Navíc vytvoří velmi odolný a omyvatelný povrch, který se snadno udržuje. Lak důkladně rozmíchejte a neředěný ho aplikujte ve dvou vrstvách s odstupem přibližně 2 hodiny. Poté odstraňte krycí pásku a natřete zbylé části nočního stolku – úchytky a odkládací plochu. Boky chlebníků a dřevěné úchytky předtím opět oblepte krycí páskou.

Nalakujte nohy stolku
i (Zdroj: Balakryl)
Nalakujte nohy stolku

Sestavení nočního stolku

Jakmile budou všechny vrstvy nátěrů suché, můžete se pustit do sestavení stolku. Nábytkové nohy přišroubujte po dvou na boční stranu obou chlebníků.

Nohy přišroubujte
Nohy přišroubujte (Zdroj: Balakryl )
Na jeden chlebník budete potřebovat nohy dvě
Na jeden chlebník budete potřebovat nohy dvě (Zdroj: Balakryl)

Pomocí malířského štětce naneste lepidlo na dřevo po celém obvodu zadní stěny prvního chlebníku a druhý na něj opatrně položte. Až lepidlo zcela zaschne, můžete noční stolek postavit nohami na zem. Na jeho horní desku lze odkládat knihy nebo postavit stolní lampičku či květináč. Vnitřek zase poslouží k ukládání drobných kusů oblečení, knih, kosmetiky i dalších nezbytností.

Obě půlky nočního stolku připevněte k sobě
i (Zdroj: Balakryl )
Obě půlky nočního stolku připevněte k sobě

Výhody vodou ředitelných barev

  • Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  • Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  • Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  • Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  • Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  • Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  • Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  • Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  • Neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

Tip:

Balakryl UNI mat je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu. Balakryl UNI se prodává v baleních o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.

Balakryl Sportakryl je akrylátový lak pro nové i renovační bezbarvé nátěry všech druhů dřeva, korku a podobných materiálů v interiéru. Hodí se na nátěry dveří, okenních rámů, dřevěného i ratanového nábytku, dřevěných obložení, parapetů, sportovních potřeb apod. Je velmi odolný, rychleschnoucí, snadno se udržuje a zvýrazňuje přírodní vzhled dřeva. Lakovaný povrch je lehce omyvatelný. Sportakryl má navíc atest pro hračky i přímý styk s potravinami. Na výběr je bezbarvý mat a bezbarvý lesk. Prodává se v baleních o hmotnosti 0,7; 2,5 a 4 kg.

Zdroj informací: Balakryl, PPG Deco Czech a.s.

Publikováno: 5. 8. 2023, Autor: Balakryl (text a foto), Profil autora: Redakce