reklama

Jak řezat obrubníky lépe než soused

Jsou lidé, kteří si s tím hlavu nelámou a řezání obrubníků moc neřeší. V rozích je zkrátka spojí natupo – tedy rovnými hranami k sobě. Daleko hezčího výsledku ale dosáhneme, když budeme řezat obrubníky na pokos. Takový spoj vypadá daleko efektněji a vyrobit ho není moc těžké. Jediné, co budeme potřebovat, je flexa s diamantovým kotoučem, pravítko a úhloměr, tužka a trocha cviku.

Přesné řezání obrubníků nám umožní provádět pohledné spoje (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Řezání obrubníků do úhlu – čím začít

Začít se dá jedinou věcí – ostrou tužkou a úhloměrem. Linii řezu si zkrátka musíme nejdříve dobře propočítat a naměřit. Pokud potřebujeme řezat obrubníky tak, aby svíraly pravý úhel, musíme konce obou obrubníků nařezat pod úhlem 45 °. K vyznačení nám stačí obyčejní zednický „úhelník“. Přiložíme jej na hranu obrubníku a obkreslíme rysku pod zmiňovaným úhlem. Měříme i rýsujeme opravdu pečlivě.

Důležitá je při řezání obrubníků pečlivost
Důležitá je při řezání obrubníků pečlivost (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Na druhém obrubníku, kterým bude s prvním svírat pravý úhel, uděláme totéž. Ale pozor – úhel sice musí být stejně velký, tedy 45 °, ale musí být veden opačně. Pro lepší pochopení bude lepší, když si první, už zkrácený obrubník, přiložíme na druhý, ještě nezkrácený obrubník, a překreslíme na něj řez prvního obrubníku. Pak budeme mít jistotu, že oba díly budou k sobě dobře pasovat. S obrubníky je trošku těžká práce, nejsou zrovna lehké, pomocník přijde určitě k ruce.

Tužkou si vyznačíme linii řezu nejen z horní části obrubníku, ale také z boční strany. Takto načrtnutá ryska nám dále pomůže při vedení úhlové brusky a udržování jejího správného úhlu. Rýsujeme opravdu pečlivě – řezy na pokos jsou velmi citlivé na přesnost a každá nedokonalost je ve výsledku vidět. Jak případnou chybu odstranit, si povíme níže.

Pracujeme pečlivě 

Když máme všechno narýsované, můžeme se pustit do řezání obrubníků. K jejich dělení se skvěle hodí flexa o průměru 230 mm, protože klasický zahradní obrubník prořízne najednou. Řez vedeme nejprve z horní části obrubníku a dáváme si záležet – jde totiž o pohledovou stranu. Jakmile máme nařezán obrubník svrchu, můžete flexou pokračovat dál z boční části obrubníku. Je lepší, pokud vám někdo odřezávaný díl přidrží, jinak se může vyštípnout.

Silná flexa prořízne obrubník najednou
Silná flexa prořízne obrubník najednou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pokud jsme dobře řezali, budou k sobě obě části obrubníku hezky lícovat a svírat pravý úhel. Někdy je potřeba flexou řez ještě trošku upravit, aby bylo všechno OK. Řezání obrubníků na pokos chce trochu cviku, proto se v začátcích může stát, že řez nebude ideální.

Výsledný řez pod úhlem 45 °
Výsledný řez pod úhlem 45 ° (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Není ale třeba věšet hlavu – vzniklá škvíra mezi obrubníky se dá zamáznout řidším betonem, aby nebyla vidět.

Po osazení by na sebe měly oba kusy pasovat
Po osazení by na sebe měly oba kusy pasovat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Chraňte si zdraví

Podobně, jako v uvedeném případě, můžeme postupovat i při řezání všech jiných úhlů. Stačí změřený úhel podělit dvěma a přenést na řezaný materiál.

Na pokos můžeme řezat různé úhly
Na pokos můžeme řezat různé úhly (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Při práci s flexou určitě používejte ochranu sluchu, zraku i dýchacích cest. Během řezání obrubníků suchou metodou se totiž hodně práší a plíce by bez respirátoru dostaly pěkně zabrat.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 23. 7. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč