reklama

Stavební systémy aneb cihla v současnosti

Rádi bychom vás seznámili s novinkami ve stavebních materiálech – zejména co se týče cihel. Cihla, to již dávno není jen poněkud neforemná vypálená hmota, ale kvalitní prvek se zvukově izolačními vlastnostmi. Podíváme se také na to, co to jsou kompletní stavební systémy a proč se vyplatí při stavbě rodnného domu spolupracovat s osvědčenými výrobci a firmami.

Stavební systémy se bez cihel téměř neobejdou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stavební systémy

O stavebních systémech na obecné úrovni se dá hovořit dlouho – třeba na co si dát pozor při výběru stavebního materiálu, o stavbě domu v kontextu současné doby a nároků legislativy, jaká jsou stavební řešení (stavební provázanost jednotlivých prvků), jaké vlastnosti může stavební systém kumulovat, jaký servis a služby můžeme čekat od výrobce, jaký je přesah do budoucnosti stavby z hlediska možných budoucích stavebních úprav, trvanlivosti, udržitelnosti, mechanické odolnosti a stability, a také se můžeme dotknout ekologie. 

Na obecné úrovni se také můžeme zaměřit na kompletní stavební systémy a říci si, co to vlastně je, jaký vliv mohou mít na budoucí užívání stavby a zda splňují vlastnosti jako je teplotechnika, energetická náročnost či akustika. V rámci rubrik a článků o moderním bydlení nalezneme spoustu sofistikovaných technických vychytávek pro bydlení.

Možná jste se už setkali s pojmem high tech. Zapadá vůbec do takového moderního konceptu high tech bydlení obyčejná cihla?

Cihly mají spoustu skvělých vlastností
Cihly mají spoustu skvělých vlastností (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Cihlářská hlína je přírodní materiál s výjimečnými vlastnostmi. Dobře vypálená je tvrdá jako kámen, ale zůstává prodyšná. Cihlové domy v létě chladí a v zimě hřejí. Nabízejí příjemný a zdravý domov při nízkých nákladech na energie. Málokterý stavební materiál prošel v posledních dekádách tak rychlým a revolučním vývojem jako pálená cihla. Po stovky let se vyrábělo jen několik málo typů v téměř nezměněném stavu.

Do stavebnictví se výrazně promítlo i zvýšení cen materiálu
Do stavebnictví se výrazně promítlo i zvýšení cen materiálu (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Kompletní stavební systémy

Představte si, že jste se rozhodli si postavit rodinný dům. Máte za sebou několik koleček po nejrůznjších úřadech, papíry a povolení s doma jen kupí. A nyní přichází na řadu výběr a shánění materiálu na stavbu. Kdo se v tiom má vyznat, když je na trhu mnoho společnsotí a firem, které se stavební problematikou zabývají?

S cihelným systémem HELUZ postavíte celou hrubou stavbu. Na jednom místě na vás čeká kompletní stavební systém, se kterým si bohatě vystačíte. Všechny komponenty HELUZ, to znamená od základních cihel až po konečné úpravy, které zahrnují i třeba komíny, na sebe navzájem navazují, doplňují se a společně tvoří harmonický a smyluplný celek, což výstavbu výrazně zrychluje a zjednodušuje. 

Co všechno můžete získat?

  • cihly pro obvodové a vnitřní zdivo
  • ostatní cihelné výrobky (cihelná dlažba, cihelné obkladové pásky, speciální tvarovky - trativodky nebo vínovky)
  • materiály pro zdění (malta pro tenkou spáru pro broušené cihly - SIDI, tenkovrstvé lepidlo - pěna, tepelněizolační zdicí a zakládací malta, malta pro ceplošnou tenkou spáru, malta pro tenkou spáru, zakládací nebo zdící malta, hliněná malta nebo strudovaný polystyren v nejrůznějších velikostech, tloušťkách a s různými vlastnostmi)
  • stropy (nosníky a stropní panely, věncovky nebo balkonové panely)
  • překlady
  • komíny (komínové komplety, parotěsné prostupy)
  • pomůcky pro zdění (zahrnují nejrůznější zednické náčiní - hladítka, nanášecí válce, aplikační pistole, nanášecí a vyrovnávací soupravy, pily nebo kotevní materiály)
Duté broušené cihly jsou nástupci plných cihel
Duté broušené cihly jsou nástupci plných cihel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dříve se domy stavěly většinou z toho, co prostě bylo nebo co se dalo sehnat. Stavebnictví v minulosti bylo sice vázáno předpisy a zákony jako dnes, ale materiál, jaký známe dnes, byl neznámý. Dnes oproti tomu máme vpravdě obří výběr nejrůznějších pokrokových materiálů a technologií. A od toho se bohužel odvíjí i riziko, že laik vybere nesprávně nebo špatně zkombinuje stavební materiály.

Technická pomoc při stavbě je prioritou předních stavebních firem, které se snaží tímto způsobem eliminovat možné začátečnické chyby laiků a amatérských řemeslníků. Kromě toho je pro stavaře připravena možnost výpočtu spotřeby materiálů, půjčovna pomůcek, služby statika, proškolení a konzultace přímo na stavbě, doprava materiálu a další.

Jak ale vybrat správně takový stavební materiál, který bude nejen sloužit dlouhou dobu, ale také bude dlouhou dobu vyhovovat všem možným normám a nařízením z EU? To je možné právě po poradě s odborníky, kteří se zabývají problematikou moderních stavebních systémů. Laik nikdy nebude schopen rozpoznat jednotlivé typy cihel v závislosti na jejich použití a může se dopustit řady chyb. Specialisté v HELUZu jsou odborníky na slovo vzatými a jejich poradenství je součástí spolupráce se stavebníky.

Stavby z cihel stále platí za klasiku
Stavby z cihel stále platí za klasiku (Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.)

Alternativa ke klasické a kultovní kombinaci cihla + malta

Díky revoluční novince – tekuté (tedy předem připravené) silikátově-disperzní maltě bude klasické zdění jednoduché a zábavné. Tímto způsobem můžete zdít obvodové stěny nebo vnitřní příčky. Jde o zdění z broušených cihel pomocí nové technologie zdění, které výrazně ovlivní vývoj stavebních technologií podobně jako před lety s tepelněizolačními cihlami plněnými polystyrenem či první kompaktní broušenou akustickou cihlou sendvičové skladby cihla–minerální vlna–cihla. Předem připravená silikátově-disperzní malta pro tenkovrstvé zdění je směs podobná hustší barvě na malování – a stejně tak se s ní pracuje. 

Předpřipravená směs plně nahradí maltu
Předpřipravená směs plně nahradí maltu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyplatí se dnes stavět z cihel?

Cihly stejně jako další stavební materiály skokově podražily během posledních několika málo let i o více než 100 %. To pro majitele rozestavěných objektů nebo pro začínající stavebníky může znamenat opravdu zásadní problém. Ve finále se tak může stát, že valná většina se stavby vlastního domova raději vzdá. Ne vždy tomu tak ale musí být. Je možné přejít na jiné typy staveb – například na kdysi populární dvojdomky a podobné projekty. 

Přední stavební firma jakou HELUZ bezesporu je se zabývá stavbami rodinných domů a může svým klientům nabídnout v rámci realizace projektů poradenství, pořádá nejrůznější školení nebo tzv. webináře, kde seznamuje širokou veřejnost s problematikou ekonomicky únosného stavění.

Jak ale vybrat správně takový stavební materiál? Nechte si poradit
Jak ale vybrat správně takový stavební materiál? Nechte si poradit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cihla a ekologie

Víte, jak ekologická je vlastně výroba cihel? Primárně se vyrábějí ze směsi cihlářské hlíny a vody. Cihly jsou přírodním materiálem a neobsahují žádné látky znečišťující ovzduší, nenajdeme v nich těkavé látky, formaldehyd, terpeny či alergeny. 

Cihly jsou stavebním materiálem, který nezpůsobuje alergie, astma či další zdravotní komplikace, lze s nimi docílit optimálních vnitřních parametrů z hlediska komfortu a zdraví. Cihly také výrazně omezují riziko vzniku plísní, hniloby a různých mikroorganismů... a také jsou cihly plně recyklovatelné.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Modrní bydlení; HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Publikováno: 26. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová