reklama

Elektroinstalaci v tiny housu svěřte odborníkům, sami ale můžete také pomoci

I tiny house potřebuje svítit, topit, a ideálně také by se v něm mělo dát vyprat prádlo, pustit televizi nebo nabít mobilní telefon. A k tomu všemu potřebujeme elektřinu. Pokud si budete chtít jako laici přivést elektřinu do tiny housu sami, čeká vás spousta nepříjemností s úřady. Než se ale dostaví odborný elektrikář s pověstnou "padesátkou", můžete si sami připravit některé práce, například natáhnout kabely v místnostech, připravit zásuvky a podobně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natažení elektroinstalace do koupelny by měla být v rukách odborníka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Elektřina v koupelně tiny housu

V tiny housu už to začíná pomalu vypadat jako v novostavbě. Jenže novostavba není připojená na elektrickou energii. Bude potřeba se posunout a přivést do domečku elektřinu. Protože opakování je matka moudrosti, opět připomeneme "zlaté pravidlo padesátky". 

Vyhláška 50/1978 sbírka Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu ze dne 19. května 1978 o odborné způsobilosti v elektrotechnice:

Vyhláška stanoví stupně odborné způsobilosti (dále jen „kvalifikace“) pracovníků, kteří se zabývají obsluhou elektrických zařízení nebo prací na nich (dále jen „činnost“), projektováním těchto zařízení, řízením činnosti nebo projektování elektrických zařízení v organizacích, které vyrábějí, montují, provozují nebo projektují elektrická zařízení, nebo provádějí na elektrických zařízeních činnost dodavatelským způsobem; dále stanoví podmínky pro získání kvalifikace a povinnosti organizací a pracovníků v souvislosti s kvalifikací.

Zkrátka pokud nesplňujete odbornou způsobilost o tzv. vyhlášce 50, budete si muset na elektroinstalaci pozvat skutečného odborníka. Ale i tak na vás zbyde spousta práce. Můžete se pustit do montáže rozvodné skříně, rozvést kabeláž nebo namontovat zásuvky a vypínače.

Práce s elektrickými kabely a elektrikářskými komponenty vyžaduje spoustu dílů, materiálu a nářadí, mnohdy speciálního. Podle výkresu se sice dá spočítat, kolik čeho bude potřeba, ale znáte to, i mistr tesař se někdy utne. A tak se vám může lehce stát, že vám bude chybět poslední metr kabelů, zatímco se zásuvkovými krabičkami byste si mohli vydláždit chodník. Je tu jedno velmi kulantní řešení.

Elektro materiál ELKOV je schopen vám nabídnout kabely, rozvaděče, jističe, velké množství různorodého instalačního materiálu jak po stránce designové, tak i funkční. Poskytne vám i přístroje a zařízení pro nejrůznější technologie, světelné zdroje a svítidla, domovní přístroje, hromosvody i fotovoltaiku. A k tomu všechny potřebné druhy nářadí a nástrojů.

Dnes jsou takové možnosti, že si objednáte potřebný materiál a specializovaná firma vám dodá něco jako sklad, kde najdete všechno potřebné, co jste si objednali. To, co nespotřebujete, můžete zase klidně vrátit.

Elektromateriál dostanete v příručním skladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Elektromateriál dostanete v příručním skladu

Tiny house bude ve finále napojen na fotovoltaiku. Bude tedy potřeba zakoupit a nainstalovat měnič, který z 24 V bude podle potřeby "čarovat" 230 V do těch spotřebičů, které nejsou kompatibilní s jiným napětím. Pozastavíme se ještě chvíli u výběru kabelů. Do tiny housu je praktické instalovat kabeláž s označením SIHF, což znamená vysoce odolné kabely vůči vysokým teplotám, žáru nebo mechanickému poškození – to se totiž vlivem převozu tiny house z místa na místo může stát.

Speciální kabely s označením SIHF jsou odolné vůči vysokým teplotám a otřesům
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Speciální kabely s označením SIHF jsou odolné vůči vysokým teplotám a otřesům

Montáž rozvaděče

Důležité je si rozmyslet dopředu, kam se bude rozvaděč umisťovat. Rozvaděč je v podstatě taková skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání elektroinstalace. Protože byste ho měli mít po ruce v případě jakéhokoliv problému s elektřinou v tiny housu, neměl by být umístěn na špatně dostupných místech nebo tam, kde by ho mohl překrývat nábytek.

Zde se jako ideální řešení jeví obětovat jednu z kuchyňských skříněk, takže rozvaděč bude po ruce, a přesto nebude na očích. Rozvodnou skříň upevníme na vybranou stěnu pomocí vrutů. Skříň je plastová, proto vám bude stačit rázový utahovák nebo akušroubovák. Pracuje se samozřejmě také s vodováhou, aby byla zaručená rovina.

Vodováhou zajistíte rovinu při měření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodováhou zajistíte rovinu při měření

Když se podíváte dovnitř rozvaděče, uvidíte tam několik perforovaných koleček, ta se musí pomocí vykružovací hlavice odstranit. Stejně tak je potřeba ve stěně tiny housu vykroužit otvory, kudy se budou protahovat kabely do rozvaděče.

Vykružovací hlavicí vytvořte otvory pro kabeláž
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vykružovací hlavicí vytvořte otvory pro kabeláž

Než se pustíte do rozvedení kabelů, rozkreslete si, kde budete mít zásuvky a vypínače.

Montáž krabiček

Místa si vyměřte metrem a zkontrolujte vodováhou. Mějte na paměti, že tiny house není vycentrovaný a rovina podle bublinky ve vodováze může být poněkud zavádějící. 

Zásuvky vyměřte ve stejné výšce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zásuvky vyměřte ve stejné výšce

Při rozvrhování krabiček na zásuvky popřemýšlejte, zda se vám nevyplatí instalovat dvoj- či trojzásuvky najednou, než zdlouhavě vrtat otvory pro každou samostatnou zásuvku zvlášť. Pokud vykružujete otvor pro dvoj- nebo trojzásuvku, vykružte dva až tři otvory co nejblíže u sebe a přímočarou pilou je spojte.

Přímočarou pilou vyřízněte otvory
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přímočarou pilou vyřízněte otvory
Na vyřezávání různých nepravidelných tvarů se ideálně hodí Scheppach JS 600 univerzální elektrická přímočará pila. Je vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Lze s ní řezat v mnoha různých úhlech, do oblouků nebo vyřezávat nejrůznější složité tvary.

Do připravených otvorů nasaďte vybrané krabičky pro zásuvky a upevněte přiloženými vruty.

Do otvoru osaďte krabičky
Do otvoru osaďte krabičky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zadní strana trojkrabičky ukazuje schéma zapojení kabelů
Zadní strana trojkrabičky ukazuje schéma zapojení kabelů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poblíž dveří je praktické umístit krabičky na vypínače. Běžná výška na umístění je cca 120 cm (počítáno od podlahy). Při vykružování zásuvek myslete i na tzv. hluchá místa například v rozích místností, kde můžete také nainstalovat jednu jednoduchou zásuvku třeba pro stojací lampu.

Elektroinstalace

Při rozvádění kabelů po celém tiny housu bude praktičtější, když každý zásuvkový okruh vytvoříte samostatně. Proč? Protože v případě vypadnutí jističe třeba u rychlovarné konvice nebo vyhoření či poškození jedné zásuvky vám nezhasne celý tiny house.

Při protahování kabelů pracujte z vnější strany tiny housu, kde jsou v konstrukci od minula připravené zaizolované otvory právě pro kabeláž. Vždy myslete na to, aby kabely měly vůli a nebyly napnuté. U rozvaděče si kabely rovnou odhalte, protože tyto kabely SIHF jsou tvořeny lanky a bude potřeba na ně navlékat ještě zvláštní dutinky.

Kabely pro rozvaděč táhněte vnější stranou tiny housu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kabely pro rozvaděč táhněte vnější stranou tiny housu

U rozvaděče už musíte zabrzdit. Samotné zapojení do rozvodné skříně musí provést školený elektrikář. Aby ale věděl, odkud kam který kabel vede, můžete mu třeba papírovými polepy nebo papírovou lepicí páskou informativně označit, na co se zrovna dívá.

Jednotlivé kabely popište podle místa určení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotlivé kabely popište podle místa určení

Na osvětlení postačí dvoužílové kabely, kterými bude protékat 24 V. To pro světla stačí a je to bezpečné. Na konce odhalených kabelů se navléknou dutinky a speciálními kleštěmi se upevní.

Konce kabelů opatřete dutinkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Konce kabelů opatřete dutinkami

Moderně navržené zásuvky mají na zadní straně, kam se zapojují kabely, přehledné schéma a popisky, do které zdířky patří jaký kabel. Můžete tedy zásuvky zapojit dle schématu. Potom už můžete zásuvku usadit do krabičky a nasadit vnější rámeček.

Na zapojené krabičky nasaďte rámečky a vypínače
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na zapojené krabičky nasaďte rámečky a vypínače

Stejným způsobem budeme zapojovat kabely do vypínačů. Zadní strana vypínače nabízí zdířku, označenou OUT a IN. IN použijeme na přívod a OUT na světlo.

Zásuvky a vypínače si můžete zapojit sami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zásuvky a vypínače si můžete zapojit sami

Pokud si samotným zapojováním zásuvek a vypínačů nejste jisti, přenechte i tuto práci elektrikáři, který ji provede spolehlivě a bezpečně.

Poslední, co ještě můžeme zapojit, je termostat. I ten má na zadní straně schéma, které vám přehledně nabídne zapojení kabelů. Elektrikář poté vybaví rozvodnou skříň jističi, provede zapojení a překontroluje celý elektrorozvod. Nikdy tuto práci nepodceňujte a také nešetřete na elektromateriálu, protože levné a třeba také nekvalitní jističe nebo kabely mohou napáchat obrovské škody.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; BAUGRUP Czech, s.r.o.; ELKOV elektro a.s.; atp-elektro.cz

Publikováno: 24. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová