reklama

Cihla – základ stavby, který může být high-tech

Říkáte si, že na obyčejné cihle už toho není moc co vylepšovat? Omyl. Ukážeme vám, že právě taková obyčejná cihla, která je základem každé zděné stavby, může být doslova high-tech, což v překladu znamená velmi pokročilá technologie.

Základním stavebním prvkem je cihla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

High-tech cihla

Cihly, jak asi víme, jsou produkty z cihlářské hlíny, které se formováním, sušením a vypalováním přetvářejí z beztvaré masy do předmětu s tvarem a funkcí. Cihly jsou velmi starým stavebním prvkem. Nejstarší formou jsou cihly sušené (vepřovice), známé nejméně 10 tisíc let. 

Původní cihla, tak jak ji známe i my, je plná. Mezi její vlastnosti patří dostatečná pevnost. Plná cihla zvládá akumulovat teplo, má dobré zvukově izolační i protipožární vlastnosti, a při jejím běžném tvaru a vzezření ji lze používat i na lícové zdivo jako tzv. režné zdivo bez omítky.

Plné cihly dnes naleznete už jen na starých stavbách
Plné cihly dnes naleznete už jen na starých stavbách (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Typy cihel:

  • Lícovka je lícová cihla s nadprůměrnými technickými vlastnostmi. Cílem je ochránit konstrukci před působením vlhkosti, mrazu a povětrnostních podmínek.
  • Pálená cihla je označovaná jako lícová cihla ražená, používá se v interiéru i exteriéru, k řešení fasády rodinného domu i velkých objektů, nebo řeší povrchovou úpravu při zateplení fasády.  Plné pálené cihly jsou v dnešní době hlavně pro rekonstrukce historických objektů, zdění designových plotů nebo různých fragmentů. Určitě plná pálená cihla neřeší povrchovou úpravu zateplené fasády. 
  • Pálená cihla "Klinker" bývá díky zvuku, který vydává při poklepu, označována někdy také jako zvonivka. Klinker je lícová cihla, tenká, pohledová cihla, kterou se může obložit fasáda.
  • Věncovka je moderní cihla nahrazující bednění klasickými prkny při zakončení zdi.
  • Duté cihly se používají na stavbu příček a jiných konstrukci, proto se také někdy označují jako příčkovky. Současné moderní cihly jsou všechny „duté“. Říká se jím cihlové tvárnice, voštinové cihly, voštinové střepy a podobně. Tento typ cihel se pak používá pro různé účely. Mohou mít různou šířku, různé žebrování, různý tvar a jiný poměr materiál/dutina. Podle toho se pak používají jako příčkové zdivo, obvodové zdivo, nebo akustické zdivo, jako věncovka, jako speciální doplňková cihla pro ostění okem, jako rohová cihla atd.

Současnost nabízí cihly kalibrované, primárně se vyrábějí cihly broušené. Takové cihly společně s moderním pojivem splňují i náročné důrazy kladené na pasivní domy. Na spojování těchto cihel se také již používá speciální pojivo, které zcela nahradí běžnou maltu. Smyslem je vylehčení cihlového materiálu dutinami, které zároveň zajišťuje tepelně izolační vlastnosti a zároveň si ponechávají výhody těžkého masivního materiálu jako je tepelná akumulace a tepelná setrvačnost.

Moderní pojivo pro cihly je silikátová směs
Moderní pojivo pro cihly je silikátová směs (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Cihly se také plní nejrůznějším materiálem, nejčastěji se jedná o kuličkový polystyren. Tyto cihly se právě používají pro výstavbu pasivních domů. 

Broušené cihly zcela ovládly stavebnictví
Broušené cihly zcela ovládly stavebnictví (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výhodou broušených cihel je značné urychlení výstavby, menší nasákavost vodou, přičemž se samozřejmě o to menší podíl vody dostává do samotné stavby. Jako pojiva je možné pro broušené cihly použít cementová lepidla, speciální lepicí pěnu nebo silikátovou disperzi. 

Právě silikátová disperze je již předpřipravené pojivo, které se následně pomocí strukturovaného válečku nanáší na broušené cihly. Speciální pěny, nejčastěji používané nízkoexpanzní, se pak nanášejí přímo z tlakové nádobky s aplikátorem nebo pomocí pistole z kartuše.

Pokud se majitel pozemku rozhodne, že si postaví dům, není to jen o tom, "dám cihlu k cihle". Protože cihlových výrobků je na trhu celá řada, není úplně snadné se v nich vyznat. Praktičtější bude oslovit specializovanou firmu, která vedle výroby cihel klade důraz i na poradenství. Zde vám tak mohou spočítat, jaký objem cihel a dalšího stavebního materiálu budete na dům potřebovat. Prodejní a poprodejní servis pak zajišťuje nejen kalkulaci, ale také dodání materiálu a rady ohledně samotné stavby. Součástí je také pochopitelně řešení případných reklamací, které v souvislosti s výstavbou mohou vzniknout.

Je potřeba oslovit přímo výrobce, tedy specializovanou stavební firmu, která v tomto ohledu zná přesné technologické postupy. Běžná stavební firma většinou neposkytne poradenství, nespočítá objem materiálu, nedodá kladenské plánky, nemá prodejní a poprodejní servis, ani nevyřeší reklamaci. 

Postavit nový dům je dřina, ale některé věci si můžete zjednodušit. S cihelným systémem HELUZ postavíte celou hrubou stavbu jako nic. Všechny komponenty jsou provázané, mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Jsou vhodné pro všechny typy energeticky úsporných staveb, a to včetně pasivních domů.

Cihly patří mezi ekologické materiály, protože na jejich výrobu se používá jen čistá hlína, což je přírodní produkt. Ekologický zásah je její výpal, ale z hlediska její životnosti a trvanlivosti se stále jedná o nejekologičtější stavební materiál. Každý, ale opravdu každý, moderní stavební materiál, včetně dřevostaveb zanechává uhlíkovou stopu. Uhlíkovou stopu, její parametry, způsob výroby a udržitelnosti řeší certifikát EPD. Když má výrobce certifikaci EPD, znamená to v podstatě, že se nebojí veřejně a objektivně ukázat tato fakta.

Recyklace cihel pak nemá špatný vliv na životní prostředí stejně, jako se velmi zodpovědně přistupuje k těžbě a rekultivaci krajiny. 

Stavby z cihel mají mnoho kladů, mezi nimiž jsou:

  • rychlejší výstavba
  • zdravé prostředí
  • investice do budoucnosti
  • úsporné bydlení
  • odolnost a bezpečnost

Broušená cihla s nejlepšími tepelně-izolačními vlastnostmi na trhu nahradí až 36 cm tepelné izolace, a má zvukovou neprůzvučností 57 dB. Je proto vhodná i pro rodinné domy, ve kterých všichni členové  rodiny chtějí mít své soukromí. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. 

Cihly lepené maltou jsou už minulostí
Cihly lepené maltou jsou už minulostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 22. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová