Rámová hmoždinka se používá jako spojovací materiál pro vícenásobné upevnění nenosných systémů do betonu, zdiva a pórobetonu. Rámové slepé hmoždinky se dodávají včetně vrutů, jejichž hlavy jsou speciálně upraveny pro snadné uchycení plastové krytky. Rámová hmoždinka s galvanicky pozinkovaným vrutem je určena spíše do interiéru.

Použití rámové hmoždinky
Při své práci se nejen řemeslníci, ale i kutilové setkají s problémem, jak připevnit nějaký konstrukční materiál (dřevo, kov) k betonu. Nabízí se některý z rozebíratelných spojů, anebo je tu přímo k tomu určená rámová hmoždinka.
Plastová rámová hmoždinka je výrobek, uzpůsobený k upevnění fasádních a střešních nosných konstrukcí, těžkých nástěnných skříněk, tesařských nosníků, kabelových lávek, vratových komponentů a podobně.
Rámová hmoždinka s galvanicky pozinkovaným vrutem je určena spíše do interiéru, protože takový spoj bude mít i dekorativní charakter. Pro venkovní aplikace jsou vhodné hmoždinky v kombinaci s nerezovými vruty, které zvládnou i nástrahy počasí.
Důležité je vybrat si správnou délku rámové hmoždinky. Rámová hmoždinka má část, které se říká svěrná. Tato část by měla být maximálně stejně dlouhá, jako je šířka připevňovaného materiálu. Používat delší hmoždinku nemá žádný efekt, protože nezískáme ani milimetr pevnosti navíc.

Pevnost, resp. únosnost, nám zajištuje ta část hmoždinky, které se říká deformační, na ní závisí pevnost celého spoje.
Jak s rámovou hmoždinkou pracovat?
Připevňovaný materiál si umístíme na místo, kde jej budeme kotvit a přímo přes něj vrtáme otvory pro hmoždinky do betonu. Vrtáme vždy cca o 1 cm hlouběji, než je délka hmoždinky.

Použijeme zápustnou hmoždinku nebo hmoždinku s límcem. Zápustná se používá pro vruty se zápustnou (rovnou) hlavou, s límcem je určená pro vrut se šestihrannou hlavou a integrovanou podložkou.


Pro usazení a doraz hmoždinky do spojovaného materiálu použijeme kladivo a hmoždinku jemně doklepneme až po okraj.

Nasadíme vrut a akušroubovákem nebo šroubovákem obyčejným vrut zašroubujeme.

Při vrtání do betonu i následném použití akušroubováku nebo rázového utahováku myslíme na svou bezpečnost. Měli bychom se nejen při takové práce, ale celkově naučit používat ochranné pomůcky. Při vrtání do nejrůznějších materiálů by to měly být minimálně ochranné brýle, kterými si chráníme zrak před odletujícími šponami nebo drtí z betonu či pilinami z dřeva. Vyplatí se také používat pracovní ochranné rukavice, abychom se neporanili o vyčnívající ostré předměty, spojovací materiál nebo se nepopálili o horký vrták při tvoření otvorů.
Při každé práci ve své dílně přemýšlejte nejen nad prací samotnou, ale také nad tím, zda jste dostatečně eliminovali možná rizika, plynoucí z práce s nebezpečnými nástroji.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; KOELNER CZ s.r.o.
Publikováno: 21. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová