reklama

Netradiční svícen s podkovami navodí romantickou pohodu

I staré, ošklivé a nepotřebné věci si zaslouží druhou šanci. Kousek obyčejného dřevěného trámu můžeme během pár okamžiků proměnit například v úžasně netradiční svícen. Šikovné ruce si holt dokážou poradit s čímkoliv. Kouzelný dar v podobě dřevěného svícnu se tak může stát nedílnou součástí terásky, kde promění obyčejné posezení na chvíle plné romantiky.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Netradiční svícen můžeme vyrobit i ze starého dřevěného trámku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Netradiční svícen potěší

Snad každá žena ocení dárek vyrobený vlastníma rukama a co teprve, když dostane nádherný a naprosto netradiční svícen, který ozdobí místnost nebo terasu a vykouzlí romantickou atmosféru. Takový úžasný dárek se dá vyrobit z čehokoliv, např. i ze starého trámu. Naprosto obyčejnou věc, kterou by většina lidí vyhodila či spálila v kamnech, můžeme proměnit v luxusní dar s nádechem venkovského stylu.

Materiál a potřebné nářadí:

  • starý dřevěný trám
  • kovový kartáč
  • elektrická frézka
  • akuvrtačka
  • dláto

Pokud máme doma kousek starého trámku, můžeme si vyrobit krásný a netradiční svícen ozdobený podkovami. Hlavní roli samozřejmě hraje kus trámu, který si vydrásáme a očistíme. K drásání budeme potřebovat kovový kartáč. Starý trám kompletně kartáčem vyčistíme. Měkké dřevo na povrchu se tím odstraní a zůstane nám pouze zdravé, vyčištěné tvrdé jádro. Na úhlovou brusku nasadíme kovový kartáč a pustíme se do čištění trámku. Jemnými plynulými pohyby jej kompletně celý vydrásáme a zbavíme se tak ošklivého přebytečného dřeva. Po vyčištění krásně vystoupí jeho struktura a trámek náhle vypadá zcela jinak.

Starý trám musíme vydrásat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Starý trám musíme vydrásat

Na vyčištěném trámku si vyznačíme místa, kde budou díry pro svíčky. Za pomoci metru a obyčejné tužky místa zaměříme a zakreslíme. Do trámku přijdou umístit 3 svíčky. Na akuvrtačku si následně uchytíme vykružovák. Do každého z vyznačených míst nasadíme vykružovák a postupně si vykroužíme 3 otvory pro skleněné svíčky. Předpřipravená místa pro svíčky vydlabeme dlátem a za pomoci elektrické frézky je začistíme.

Ve chvíli, kdy máme kompletně připravené otvory pro svíčky, celý trámek očistíme od přebytečných pilin a pustíme se dalšího kroku. Svícen potřebuje povrchovou úpravu. Vezmeme si tedy k ruce štětec a vznikající dílo natřeme olejem. Svícen necháme perfektně zaschnout. Aby se stal svícen opravdu jedinečným, přistoupíme k finálnímu kroku.

Svícen potřebuje povrchovou úpravu, natřeme jej olejem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Svícen potřebuje povrchovou úpravu, natřeme jej olejem

Netradiční svícen nyní ozdobíme podkovami. Ty budou sloužit nejen jako dekorace, ale budou plnit i funkci nožiček. Na obou stranách svícnu přiložíme klasické kovové podkovy, které následně připevníme k boku trámku. Svícen máme hotový během pár okamžiků. Nyní už jen stačí připravená místa osadit svíčkami, zapálit je a kochat se z teplého romantického světla.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 15. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová