Podlahové vytápění do tiny housu je ideální způsob, jak se vyhnout složitostem s vytápěním pomocí radiátorů nebo plynovým topením. Napojení na elektrický obvod tiny house nijak neomezí v případném možném pohybu a podlahové topení zvládne položit a zapojit i domácí kutil, zvlášť když specializované firmy dodají všechny komponenty na míru a až do domu... vlastně do tiny housu.
Podlahové vytápění do tiny housu
Podlahové vytápění představuje moderní způsob, jak zajistit v svém obydlí teplo bez nutnosti zdlouhavých rozvodů soustavy radiátorů a hlavního zdroje tepla. V tiny housu je pak podlahové vytápění ideálním zdrojem tepla, které zcela nahradí vytápění tuhými palivy spalováním v kotlích nebo kamnech, případně technicky nemožnou instalaci plynového vytápění.
Při instalaci podlahového topení v tiny housu je potřeba mít izolační vrstvu, která se pokládá přímo na podkladní materiál na podlaze tiny housu, dále pak samotný systém podlahového vytápění v podobě fólie a instalační materiál. Už samotný výčet potřebného materiálu svědčí o tom, že podlahové vytápění zvládne nainstalovat do tiny housu i domácí kutil.
Nejprve je potřeba si rozmyslet, kde budou umístěny termostaty pro ovládání podlahového topení. V těchto místech se musí do stěn tiny housu vyfrézovat drážka pro čidla. V našem případě umístíme jedno čidlo do obývací části a druhé do koupelny.
Firmy, které se specializují na výrobu podlahového vytápění, jsou schopny na základě projektové dokumentace vyrobit komponenty a fólie přímo na míru jednotlivým místnostem. Postačí, pokud jim zadáme výkres obývací plochy a firma vyhotoví plánek rozmístění podlahového topení.

Umístění termostatu není rozhodně nahodilé. Neměli bychom termostaty umisťovat poblíž dveří, protože se zde může výrazně ovlivňovat teplota při otevírání dveří. Ideální ale je umístit termostat na opačnou stěnu proti dveřím do místa, kam nebude zasahovat žádný nábytek.

Toto místo si značíme cca ve 120 cm výšky ve stěně a na podlaze od stěny směrem do prostoru vyznačíme drážku cca 0,5 m na délku. Tuto drážku vyfrézujeme nebo vysekáme dlátem. Do drážky budeme umisťovat tzv. husí krk.

Protože horní frézka není stavěná tak, aby dosáhla až k rozhraní podlahy a stěny, bude potřeba drážku dokončit ručně dlátem a kladivem. Dále musíme použít vrtačku a uvolnit podlahový materiál i pod stěnou tiny housu, abychom tudy mohli na vnější stranu protáhnout husí krk.

Následně na označeném místě ve stěně vyvrtáme otvor pro termostat. Uložení vnitřní části termostatu je v obyčejné elektrikářské kulaté krabičce. Použijeme tzv. zápustnou krabičku do sádrokartonu a na její uložení do stěny máme k dispozici vykružovací hlavici.

Do připraveného otvoru krabičku nejprve nasadíme volně a vyzkoušíme, zda "pasuje". Pak si odměříme potřebnou délku husího krku od konce drážky v podlaze po střed krabičky ve stěně.

Husí krk potom protáhneme pod stěnou tiny housu ven a zezadu jej přivedeme zpět do krabičky ve stěně.

Krabičku upevníme pomocí vrutů do stěny.

Izolace podlahy
Na izolační vrstvu použijeme 6mm desky, které zabrání tomu, aby teplo z fólie nesálalo do překližky na podlaze.

Desky pokládáme tak, aby na sebe vázaly, takže spáry jsou cikcak. V místě, kde máme v podlaze umístěný vývod na čidlo, na závěr pokládky izolace pro podlahové topení vyřízneme otvor, aby čidlo mohlo směřovat vzhůru. Desky spojíme termoizolační páskou.

Pokládka fólie
Než fólii položíme, musíme nainstalovat čidlo. Při pokládce fólie podlahového topení si budeme pamatovat, že fólii neumisťujeme do míst, kde bude stát "napevno" nábytek – jako například kuchyňská linka, vestavěné skříně nebo sprchový kout. Fólii je možné stříhat, zhruba po 20 cm je na ní vyznačeno místo, kde se dá ustříhnout.

Topnou fólii pokládáme po celé ploše obývacího prostoru tiny housu vyjma míst, o kterých jsme mluvili výše. Abychom mohli vyplnit všechna exponovaná místa, máme k dispozici podle plánku několik různě širokých fólií.

Nyní už budeme zapojovat čidlo. Kabely k tomu určené protáhneme husím krkem. Velice důležité je všechny pásy fólie pospojovat k sobě, protože jinak by celá naše práce přišla vniveč. Fólie má po obou stranách měděný pásek, který slouží právě k propojení kabeláže a vytvoření elektrického pole. Všechny kabely, které budeme do jednotlivých částí fólie zapojovat, proto na každém konci odhalíme.

Kabely potom spojíme k sobě, zasuneme do speciálního klipsu, který je součástí spojovacího materiálu, nasadíme klips na fólii a speciálními kleštěmi upevníme. Začínáme na levé straně a postupujeme stále vlevo po obvodu místnosti. Používáme modrý kabel.


Každý takový spoj je potřeba zalepit vodotěsnou páskou. Pásku lepíme z obou stran fólie.

Tímto způsobem pokračujeme až k výstupu do termostatu. Takto zapojenou fólii potom pomocí termoizolační pásky přilepíme k izolaci, která je pod fólií.

Potom bude potřeba proměřit odpor topení a pečlivě si zapsat všechny naměřené hodnoty. Tím zjistíme, zda je podlahové topení v tiny housu funkční a zda jsme někde neudělali chybu a nevytvořili někde v obvodu tzv. studený spoj.
Všechny kabely následně založíme do ručně vytvořených drážek v podkladní izolaci, aby byly pěkně skryté pod povrchem a nedošlo vlivem manipulace s nábytkem nebo neopatrnou chůzí k jejich vytržení či poškození.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; BAUGRUP Czech, s.r.o.; Termofol
Publikováno: 17. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová
, Profil autora: Martina Pilzová