reklama

Světlovody – důvody pro a proti

Světlovody jsou zařízení, která přivádějí přirozené světlo do míst, kde je ho nedostatek. Sbírají sluneční světlo na střeše nebo fasádě domu a následně ho pomocí vysoce reflexního tubusu rozvádějí do vnitřních prostor. Mají do našeho domova a pracoviště přivádět přirozené denní světlo a prozářit den a ne nás nutit rozsvěcovat žárovky a zářivky, a tím spotřebovávat drahou elektrickou energii.

Světlovody mají moc přivést světlo skrze stěnu i střechu (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Co je to vlastně světlovod?

Světlovody, také někdy nazývané světelné studny, komíny, tuby a podobně, se většinou nepoužívají k plnému osvětlení obývaných místností. Jedná se o tubus, který bývá zaústěn na střeše, ale občas také v obvodové stěně. Zde se nachází jednoduchá nebo plochá kopule. Napojuje se na tubus, jehož vnitřní část je opatřena nátěrem, který zajišťuje vysokou míru odrazivosti světla. Tubus směřuje do interiéru a ve stropě je zakončen takzvaných difuzérem, který vypadá jako pěkné designové osvětlení. Koule vyčnívající nad povrch zachytává maximální množství světla a láme ho do potrubí.

Unikátní světlovodné systémy Solatube® promění každý tmavý kout v luxusní a pohodové místo. Světlovodné systémy od Solatube Czech přivádí čisté a přirozené denní světlo od východu do západu slunce. Speciálně navržené stropní difuzéry Amplifier směřují denní světlo do míst pracovního úkolu. Světlo se tedy nevytrácí pod úrovní střechy, ale je cíleno směrem dolů na pracovní plochu.

Světlovod přitom představuje geniálně jednoduché zařízení, které nepotřebuje žádný přívod elektřiny nebo další energie. Využívá přírodních zákonů souvisejících s odrazem a lomem světla. Jedná se o tubus, který bývá zaústěn na střeše, ale občas také v obvodové stěně. Co bývá hlavní důvod, proč si lidé světlovod nepořídí? Pouhá neznalost.

V kancelářích se světlovody instalují také jako dodatečné osvětlení psacích a jednacích stolů
V kancelářích se světlovody instalují také jako dodatečné osvětlení psacích a jednacích stolů (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Kde všude mohou světlovody být?

Světlovody najdou využití v objektech pro bydlení, podnikání, výrobu i skladování. V rodinných domech se tedy světlovody užívají primárně na místech, kde člověka nebaví věčně rozsvěcet a zhasínat. To jsou třeba chodby, toalety, spíže, předsíně nebo koupelny. Světlovod dokáže přivést denní světlo na poměrně velké vzdálenosti. Výjimkou nejsou světlovody s délkou deset a více metrů.

Tma vs. světlo

Zkušenost ukazuje, že většina lidí preferuje přirozené denní světlo. Nejrůznější výzkumy potvrzují, jak je pro náladu, ale také například zdravý vývoj dětských očí důležité přirozené světlo nebo zdravá míra slunečních paprsků. Pokud nám přirozené světlo schází, většinou se to projeví zhoršením nálady, klesá soustředění, člověk se rychleji unaví a dochází ke snížení jeho výkonu. Proti gustu žádný dišputát – někteří tmu milují a jiní vyhledávají umělé osvětlení.

V místnostech bez oken by se většina obyvatel cítila špatně
V místnostech bez oken by se většina obyvatel cítila špatně (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Jednoduchost instalace

Oproti probourávání střešních oken je instalace jednodušší a mnohdy i levnější. Instalace světlovodu je velmi snadná a zručnému řemeslníkovi zabere jedno odpoledne. Stačí dobře vyměřit průzor v interiéru, zjistit, zda v cestě zamýšleného světlovodu nevedou jiné sítě nebo trámoví, a na střeše připravit příslušný otvor.

Odborníci doporučují pořizovat světlovodné komponenty od jednoho výrobce nebo dodavatele uceleného systému. Komplexní řešení zaručuje, že všechny díly do sebe perfektně zapadají, nikde není třeba nic přibrušovat a přiřezávat, nevznikají tepelné mosty a díky přesně padnoucím těsněním se nemusíte obávat ani zatékání do střešní konstrukce. U reflexní vrstvy uvnitř potrubí má asi každá firma své know-how. Světlo je zachytáváno speciální technologií, převáděno přes odrazovou vrstvu a následně rozptylováno do vnitřních prostor. Vnitřní integrovaný solární panel s fotovoltaickými články zase sbírá v průběhu dne sluneční energii, která se zachytává ve vnitřích stěnách světlovodů, a díky tomu se v noci může rozsvítit podpůrné LED osvětlení.

Nejlepší využití nalézá světlovod v prostorách, kde není možnost osvětlení oknem
Nejlepší využití nalézá světlovod v prostorách, kde není možnost osvětlení oknem (Zdroj: Solatube / WT-Windows Tomorrow s.r.o.)

Cena za světlo

Kouzlo světlovodů spočívá v nulových provozních nákladech. Využíváte potenciálu slunce nebo čisté oblohy. Po značnou část dne nemusíte rozsvítit světlo. Navíc si ke světlovodu můžete pořídit i fotovoltaické panely. Instalují se do vnitřku tubusu a během slunečného dne vyrábějí elektřinu, jež se uchovává v bateriích. Jakmile venku padne tma, pak se zmiňovaný difuzér mění v opravdové světlo, které „jede“ na sluneční energii z akumulátoru. Používáním světlovodu šetříte energii, a tedy životní prostředí. Se světlovody odpadá i jakákoliv údržba, čímž opět uspoříte na výdajích.

Zdroj informací: Solatube, WT-Windows Tomorrow s.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), WT-Windows Tomorrow s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová