Stavba tiny housu svépomocí je výzva pro opravdové kutily. Samotný návrh tiny housu, výběr vhodného podvozku, montáž podlahy, opláštění interiéru červeným cedrem, řešení stropu moderní technologií a spousta dalších operací je záležitost dlouhodobá a vyžaduje dobrou organizaci práce i spoustu znalostí. Vezmeme to popořadě a ujasníme si postupy.
Stavba tiny house
Tiny house znamená v překladu domeček. A tento překlad je dokonalý, protože tiny house je opravdu malý domeček – navíc na kolečkách. Tyto stavby na kolech jsou původem z Ameriky, kde vznikly jako šikovný nápad na bydlení v době finanční krize. Tiny house je alternativou ke klasickému způsobu bydlení hlavně pro lidi, kteří touží po nezávislosti a svobodě, chtějí být soběstační, šetrní k přírodě a nechtějí se nechat uvěznit hypotékou.
Tiny house můžeme koupit jako hotový dům, ale můžeme si jej také postavit svépomocí. Není to sice tak jednoduché, jako bychom stavěli třeba zahradní domek, ale pokud dodržíme základní pravidla, bude pro nás stavba tiny house jedinečným zážitkem, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení.
Výběr podvozku
Základem je vybrat ideální podvozek, na němž budeme tiny house stavět. Vybrali jsme si dvouosý o délce 7,20 m s maximální povolenou hmotností 3,5 tuny. Dle dohody s výrobcem můžeme získat takový podvozek i s kompletním skeletem, který je vyroben z tenkostěnné stavební oceli, která trochu svým designem připomíná sádrokartonářské hliníkové profily. Tato ocel je ale navíc pozinkovaná (galvanizovaná), aby nám domeček co nejdéle vydržel pohromadě.
Návrh tiny house
Při promýšlení návrhu svého budoucího nezávislého bydlení budeme vycházet z již navržené a vyrobené kostry tiny house a také z našich vlastních představ. K výsledku se dopracujeme nejspíše po mnoha hodinách kreslení, rýsování a počítání, které budou zkropeny hektolitry černé kávy a minimálně stokrát proklety.
Nenechme se ale otrávit počátečními neúspěchy, on Archimédes také nevymyslel všechno za jedno odpoledne. Blíží-li se náš nakreslený obrázek tomu, co jsme si vysnili, vezmeme pravítko a nakreslíme si půdorys v měřítku. Půdorys by měl obsahovat umístění oken a dveří, příčky, kuchyň, koupelnu, schody do loftu a nábytek.
Při promýšlení podoby tiny house bychom měli rovnou vybrat materiál, ze kterého chceme stavět, a rozmyslet si, zda máme po ruce všechno potřebné nářadí, abychom se třeba později neblamovali tím, že máme sice prvotřídní vrtačku, ale jaksi jsme zapomněli koupit vrtáky.
Tiny house se na rozdíl od běžných staveb buduje opačně – tedy nejprve se vrhneme na vnitřní stěny a podlahu, potom rozvedeme elektřinu, vodu a odpady a nakonec to všechno zakryjeme vnějším opláštěním. To proto, že když při stavbě zjistíme, že jsme někde v plánku nevyznačili důležitou zásuvku, můžeme to z vnějšku napravit.
Parotěsná zábrana
Začneme parotěsem. Na ocelové profily nalepíme oboustrannou lepicí pásku, ta bude sloužit jako provizorní upevnění parotěsné fólie. U lepení parotěsné fólie potřebujeme, aby strana, na které je hliníková vrstva, byla směrem do místností a ne ven jako při pokládce parotěsu na střechu. Proto také nemůžeme použít samolepicí vrstvu, která na parotěsné fólii je. Důvodem, proč použít hliníkovou fólii, je to, že hliník bude odrážet teplo směrem do místnosti.
Při natahování parozábrany na skelet uděláme na stranách vždy menší přesah, abychom mohli fólii napojit u stropu nebo u podlahy. Všechny části parotěsu slepujeme k sobě hliníkovou páskou. V místech, kde budou okna a dveře, nezapomeneme fólii odříznout.
Rastr pro obklad a opláštění interiéru červeným cedrem
Jako obklad jsme zvolili speciální palubky s označením "western red cedr", které mají pero a drážku nejen na dlouhé straně, ale i na těch krátkých. Západní červený cedr neboli Western Red Cedar (WRC) patří mezi extrémně trvanlivé severoamerické dřeviny. Thuja Plicata, jak zní jeho latinský název, roste v horských oblastech západního pobřeží severní Ameriky a Kanady. Pro svůj výskyt je západní červený cedr označován také jako kanadský či americký cedr.
Červený cedr dále pomáhá efektivně snížit náklady za vytápění. Nízká hustota dřeviny vyniká výbornou tepelnou izolací, protože obsahuje velký podíl vzduchových dutinek. Proto cedrové dřevo použijeme i na stavbu rastru. Rastr budeme oddělovat hranolkem vždy po 50 cm.
Od podlahy zvýšíme rastr o půl centimetru, protože samotná podlaha bude tvořená deskami a bude se stavět až následně. Potřebujeme vyřešit dilataci mezi rastrem a podlahovými deskami, proto už myslíme dopředu, že pod rastr desky zasuneme.
Latě na rastr si předvrtáme a poté do ocelového skeletu upevňujeme speciálními vruty. Když máme po celém obvodu tiny house rastr upevněný, můžeme se pustit do zaklápění obvodových stěn cedrovými palubkami.
Obvodové stěny
Palubky budeme na rastr připevňovat pomocí nerezových sponek. Začneme pochopitelně od spodní hrany. Pokud nemáme rastr udělaný po celé ploše místnosti, usadíme na volno do rohu jednu svislou a jednu podélnou lať k podlaze, a teprve potom začneme skládat palubky.
Zmínili jsme použití nastřelovacích sponek. K tomu potřebujeme nastřelovací pistoli s kompresorem nebo aku baterií. Pistoli používáme tak, že si špičku pistole opřeme o pero palubky a pod úhlem 45 ° nastřelujeme sponky (tlak je cca 6–8 barů).
Palubky usazujeme svisle, a přitom hlídáme, abychom každou horní správně nasadili do průběžného pera. Aby mezi palubkami po celé délce stěny nevznikla jednolitá drážka či spára, nařežeme palubky na různě velké kusy. Velmi pěkně také vypadá, když střídáme dekory palubek, čímž vznikne zajímavá a prokreslená mozaika.
Montáž podlahy
Než dokončíme kompletní obklad našeho tiny house, položíme si na podlahu izolaci a dáme na ni pochozí desky. Co se týče izolace, zvolili jsme PIR desky. Tyto desky jsou z hlediska izolace asi to nejlepší, co současný trh může nabídnout. Navíc tyto desky mají povrchovou hliníkovou úpravu. Výhodou je, že PIR desky jsou ekologický materiál, protože obsahují určité procento recyklátu.
Prostor ve skeletu, kam budeme desky ukládat, vypěníme nízkoexpanzní lepicí pěnou a vložíme desky. Spáry poté pěnou utěsníme. Na přechody mezi deskami použijeme hliníkovou pásku.
Izolační desky překryjeme voděodolnými deskami z překližky. Do podlahy je upevníme v místech, kde jsou v podlaze ocelové nosníky (souběžné, resp. protilehlé s nosníky ve stěnách). Místa pro vruty si předvrtáme vrtákem se záhlubníkem.
Jakmile jsou upevněné všechny pochozí desky na podlaze při stavbě tiny house, můžeme se vrátit k dodělávkám – zejména k dokončení obložení z cedrových palubek.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o., LEVIOR s.r.o., REPONIO s.r.o.; Baugrup; ARA
Publikováno: 10. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová