Zahradnímu čerpadlu příliš nesvědčí, pokud zůstává dlouho na slunci a zejména na dešti. Vždy je lepší ho schovat pod nějakou stříšku nebo mu dokonce vyrobit vlastní boudičku, kde bude spokojeně přebývat a pracovat. I my máme jeden šikovný nápad, jak si takové bydlení pro čerpadlo postavit. Bude ve stylu miniaturní roubenky.
Zahradní čerpadlo
Zahradní čerpadla jsou vhodná pro nejrůznější použití, využijete je především na zavlažování vodou ze studně, nádrže nebo ze sudu. Zahradní čerpadla vyčerpají vodu v krátkém čase a ušetří vám čas a síly. Aby ale dobře a bezproblémově fungovala, je potřeba je chránit před deštěm a mrazem. K tomu mohou posloužit nejrůznější poklopy nebo bedničky, pod něž se čerpadla ukrývají, aby nenamokla. Ne vždy to je pěkné a ne vždy taková schovávačka zapadne do rázu zahrady a potěší oko. Když už potřebujeme čerpadlo schovat, můžeme to udělat vkusně a nápaditě.
Stavba "roubenky"
Na výrobu domečku pro čerpadlo budeme potřebovat:
- latě
- 3d lepidlo na dřevo
- stolní pokosovou pilu
- brusku
- nastřelovací kladivo
- palubky
- slabší hranolek
Vezmeme to od střechy
Při výrobě domečku na zahradní čerpadlo nejprve z latí nařežeme několik různě velkých dílků tak, aby po složení za sebou vytvořily jakýsi trojúhelník. Velikost si určí každý sám podle toho, jak velkým disponuje čerpadlem a kolik prostoru na něj bude potřebovat.
Na spojení použijeme 3d lepidlo. D3 je voděvzdorné venkovní lepidlo na dřevo tvořící elastické spoje s vysokou pevností. Je určené k lepení dřeva.
Samotné lepidlo pro jistotu vylepšíme nastřelovacími hřeby. Protože tyto hřeby jsou cca 4 cm dlouhé, začneme latičky spojovat odspodu, abychom si neopatrností neprostřelili prsty.
Tímto způsobem si vyrobíme dva štíty našeho domečku pro čerpadlo.
Pokosovou pilou potom seřízneme strany štítů pod úhlem 45 °.
Stěny roubenko-domečku budou rovněž z latí, a abychom zachovali právě ten dojem roubenky, každou hranu latě zahladíme bruskou nebo ručně brusným papírem lehce dokulata. Latě si nařežeme tak, aby na každé stěně byly vždy jedna dlouhá a jedna krátká lať nad sebou, toto pořadí pravidelně střídáme.
Podstatou smyslu je, aby každá delší lať měla při sestavování v obou rozích přesah cca 1 cm. Stěny opět lepíme a pro zpevnění použijeme nastřelovací hřeby.
Tip redakce:
Každé zahradní čerpadlo má hadici a spínač. Při stavbě domečku na čerpadlo je potřeba, aby bylo možno hadici někudy z domečku vytáhnout a také možnost čerpadlo zapnout nebo vypnout. Proto v místě, kde je vstup pro hadici a spínač, musíme ve stěnách domečku vytvořit otvory.
Obě dlouhé stěny a obě kratší se štítem spojíme do tvaru domečku. Ve špičkách štítu potom vztyčíme "rozpěrný trám", tedy hranolek, kterým obě špičky štítu spojíme.
Samotnou střechu domečku vyrobíme z palubek. Palubky spojíme systémem pero – drážka do sebe. Takto vzniklou desku usadíme na domeček a upevníme nastřelovacími hřeby.
Domeček na zahradní čerpadlo pak můžeme, ale nemusíme, namořit, nalakovat nebo natřít barvou na dřevo, abychom zvýšili jeho životnost a vylepšili estetický dojem. Pokud budeme domeček pro čerpadlo usazovat třeba poblíž studny, můžeme rovnou vylepšit i samotnou studnu, resp. pumpu u studny. Bohatě postačí, když jí natřeme. Použijeme samozřejmě barvu na kov, a navíc pro venkovní použití.
Na nátěr jsme použili Detecha Superkov® satin, což je antikorozní pololesklá syntetická barva na kovové materiály, základní a vrchní alkyduretanová barva. Odolává povětrnostním vlivům a UV záření. K dlouhodobé ochraně postačí 2–3 vrstvy nátěru.
Před nátěrem je potřeba zkorodovaný podklad mechanicky očistit, ošetřit přípravkem proti korozi a také odmastit. Zajímavé na tomto typu nátěru je to, že vytvoří plošné mapy, takže s trochou nadsázky lze říci, že kdybychom pumpu polili tímto nátěrem svrchu, natře se v podstatě sama.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Detecha, chemické výrobní družstvo
Publikováno: 8. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová