reklama

Připravte si bazén jako profesionálové, koupací sezóna je tu

Příprava bazénu na zahradě na koupací sezónu by měla být v tento čas prioritou, pokud si chcete během prázdnin užít koupání do sytosti bez mačkání se na přeplněných plovárnách a koupacích nádržích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazén na zahradě potřebuje připravit na další sezónu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava zahradního bazénu na koupání

Přichází oblíbená fáze roku – léto. A s ní příjemné, ba až horké teploty, kdy člověk vyhledává stín, ledové nápoje a koupání. Pokud k tomu všemu máte na zahradě vlastní bazén, právě jste vyhráli jackpot. A protože od příjemných teplých dnů k těm opravdu horkým a méně příjemným je už jen skok, podíváme se, jak si bazén na zahradě připravit na další koupací sezónu.

Je vcelku jedno, jestli máte bazén na zahradě nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnými stěnami. Správnou péči potřebují všechny. Alespoň pokud si chcete užívat průzračně čistou vodu a nebrodit se v kalu a nečistotách.

Co všechno je potřeba udělat, než se poprvé vykoupeme?

1. Napustit vodu

Řekněme si to na rovinu, bez vody to prostě nějak není ono. Počítejte samozřejmě s tím, že napouštění bazénu (a zvlášť velkého) není otázkou jedné hodiny. Vyčleňte si tedy dostatek času. Avšak už zde přichází první a také podstatný zádrhel. Vodu do bazénu na zahradě nelze jen tak mírnix týrnix napustit vodu z řadu, to byste si mohli zadělat na pěkný problém.

1. příklad:

Na malé obci je kapacita vodojemu asi 50 m³. Váš bazén průměru 3,5 m a hloubky 1 m má objem 9,6 m³. Když se začne napouštět takových bazénů několik naráz a ještě k tomu v době vrcholícího odběru z vodovodu, může dojít k velkým problémům s dodávkou vody do nemovitostí v obci.

Vyčleňte si proto i vhodnou dobu na napouštění bazénu a spočítejte si, zda by se vám nevyplatilo nechat si vodu dovézt (cena za kubík vody se v jednotlivých krajích liší, vycházejte proto z aktuální cenové nabídky příslušného místa).

2. příklad:

Co vás bude stát napouštění 1 ks bazénu s objemem 10 m³ z vlastní přípojky svépomocí např. v Královéhradeckém kraji:

Vodné 10 m³ (10 000 litrů)  …………………………… 10×53,60 = 536,00 Kč

Stočné 10 m³ (10 000 litrů) ……………………….….. 10×59,81 = 598,10 Kč

Celkem zaplatíte za naplnění bazénu svépomocí (zaokrouhleno):  1 134,00 Kč vč. DPH

Kubík vody stojí průměrně 50 Kč. Doprava stojí 45 korun na kilometr a práce odvedená obsluhou cisterny, tedy veškerá manipulace, je vyčíslena na 500 korun za hodinu. Ke všem těmto částkám je třeba připočítat 15% DPH.

Při napouštění bazénu na zahradě zvolte příhodnou dobu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při napouštění bazénu na zahradě zvolte příhodnou dobu

2. Ventily, skimmer, filtrace, čerpadlo

Na podzim při vypouštění bazénu se otevírají zátky a ventily, ty je potřeba opět uzavřít. Jinak budete dopřávat vodu své zahradě, sousedům okolo vás a možná polovině obce. Je potřeba také dopustit vodu do skimmeru, ale jen do poloviny. Skimmer čili hladinový sběrač nečistot slouží k odvodu znečištěné bazénové vody do filtrace. Je to plastová či nerezová nádoba zabudovaná ve stěně bazénu, nebo volně zavěšená na stěně u nadzemních bazénů.

Typ skimmeru se určí dle konstrukce bazénu. Tím dojde k nastartování filtrace. Je proto potřeba zkontrolovat čerpadlo, zda dobře těsní, není poškozené nebo vyřazené z provozu. Nezapomeňte na to, že po zimní odstávce bude potřeba dobře propláchnout písek ve filtraci a "vyhnat" z něj všechny nečistoty a usazeniny.

Systém filtrace a čerpadla je potřeba důkladně zkontrolovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém filtrace a čerpadla je potřeba důkladně zkontrolovat

3. Hráli jsme síťkovanou...

Voda je napuštěná, filtrace pracuje a vy užuž nedočkavě startujete nezbytnou síťku a lovíte z průzračné vody bazénu na zahradě listí, hmyz, psy a děti. Pokud se vám povede vylovit co největší množství napadaných nečistot, bude mít váš vodní vysavač o to méně práce. Ale bez vysavače to nepůjde. Ať už používáte mechanický, nebo samochodný, dopřejte mu dostatek chvil pod hladinou. 

Máte síťku? Připravte se ke startu, koupací sezóna začíná
Máte síťku? Připravte se ke startu, koupací sezóna začíná (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodní vysavač je zdatný pomocník na vyčištění dna a stěn bazénu
Vodní vysavač je zdatný pomocník na vyčištění dna a stěn bazénu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

4. Chemie

Bez chemie to opravdu nepůjde – tedy pokud se do týdne nechcete nořit do prvotřídního brčálníku. Co ale použít, aby měla naše snaha reálné výsledky?

  • Nejprve upravíme alkalitu vody – parametr celkové alkality vody má přímý vliv na pH ve vašem bazénu. Jak by se měla pohybovat celková alkalita vody v bazénu? V ideálním případě byste se měli držet v rozmezí 80–120 mg/l, a to ve formě uhličitanu vápenatého.
Dávkovat správně chemii do bazénu je někdy hotová alchymie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dávkovat správně chemii do bazénu je někdy hotová alchymie
  • Také pH vody je dalším důležitým faktorem – hodnota pH bazénové vody musí být v ideálním rozmezí. Za ideální jsou považovány hodnoty v rozmezí 7,0–7,4. Vyšší hodnota může způsobit mléčný zákal vody a snížit účinnost přípravků obsahujících chlor, nižší hodnota pro změnu způsobuje rychlejší korozi kovových částí bazénu, voda navíc dráždí pokožku a oči. Za neustálými změnami pH bazénové vody přitom stojí počasí, používání bazénové chemie, tvrdost vody a její čistota.
  • Vločkovač – ten vysráží všechny kaly rozptýlené ve vodě.

Práce s chemií u bazénu v zahradě je práce hodna laboratorního technika, přípravků nesmí být ani málo, ani hodně. Pokud vás nebaví neustále sledovat všechny hodnoty, nebo jim zcela nerozumíte, bude pro vás jistě praktičtější si pořídit pomocníka, který všechnu tuto práci obstará za vás. 

Jde o inteligentní systém, který je schopen se o celý bazén na zahradě plně postarat. Kontroluje například chemii v bazénu a dávkuje dle potřeby jednotlivé ingredience včetně vločkovače, stará se o chod filtrace, o teplotu vody a optimalizuje celkově chod bazénu.

Chtěli jsme se přesvědčit sami, zda bude náš bazén fungovat po dobu naší nepřítomnosti a vyzkoušeli jsme inteligentní řízení bazénu VArio - DIN modul verze 1.4. DIN modul je základním prvkem inteligentního systému VArio pro online řízení bazénové technologie. Systém VArio lze objednat jako kompletní automatiku s vestavěným DIN modulem, nebo lze DIN modul zakoupit zvlášť a vestavět jej do staršího rozvaděče. Díky tomuto systému je možné jednotlivé prvky bazénové technologie ovládat přes internet, lokální WIFI síť nebo pomocí dálkového ovladače, zajištění servisního přístupu bazénáře přes internet a zasílání zvolených alarmů a dalších provozních hlášení e-mailem nebo přes SMS.

Inteligentní systém si poradí s chemií i filtrací bez vás
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Inteligentní systém si poradí s chemií i filtrací bez vás

Tyto systémy je možné jednoduše ovládat přes mobilní aplikace, protože jsou propojeny přes wifi sítě a váš domácí router. Můžete se tak připojit prakticky kdekoliv a zjistit, zda je vše v pořádku. Můžete dokonce povolit přístup profesionálnímu bazénáři (nebo spolehlivému sousedovi), který vám bazén a jeho bezproblémový chod ohlídá.

Mobilní telefon nebo tablet vám umožní kontrolu bazénu i mimo váš domov
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mobilní telefon nebo tablet vám umožní kontrolu bazénu i mimo váš domov

A toto je obraz moderní doby, která díky technologiím šetří váš čas a nabízí vám své služby tam, kde byste museli strávit hodiny při přípravách svých bazénů na zahradě před koupací sezónou, v některých případech i s nejistým výsledkem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; VÁGNER POOL s.r.o.; top-bazeny.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 6. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová