reklama

Stroj na sodovku dokáže proměnit vodu na víno

Čeští domácí kutilové dokážou chrlit jeden úžasný nápad za druhým. Dokonce i takový fenomén, jakým je stroj na sodovku, nezůstal opomenut. Podomácku vyrobený zásobník na perlivou vodu je nevídaným výtvorem a nenahraditelnou vychytávkou kutila, jenž své umění provozuje na severu Čech.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stroj na sodovku, jaký svět neviděl (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stroj na sodovku pana Eugena

Pan Eugen vládne svými kutilskými schopnostmi na severu Čech a každý místní ho velice dobře zná. Nejen, že vylepšil nejednoho domácího pomocníka, ale zcela sám se pustil i do takového velikána, jakým je např. stroj na sodovku.

Prvotní nápad vznikl u Eugenova známého kdesi v Maďarsku. Prototyp spočíval ve spojení dvou plastových lahví. Uprostřed nich byl nainstalován přívod na sifónovou bombičku. Než se však domácí kutil pustil do výroby vlastního přístroje na bublinkovou vodu, přišlo několik nápadů na inovaci maďarského předchůdce. Prvotní nápad kompletně předělal a zdokonalil. Eugenův stroj na sodovku je připevněn na zdi a je kompletně pohyblivý. Žádná těžká dřina nás tedy nečeká.

Stroj na sodovku je pohyblivý
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Stroj na sodovku je pohyblivý

Nádržku z nerezu vyrobil kutil zcela sám z kousků plechu, které našel doma. Aby nemusel neustále měnit bombičky potřebné k výrobě bublinek, připevnil napevno k nádržce kompletně celou bombu na CO2. Jedná se o bombu z hasicího přístroje. Pod nádržkou se nachází stojan na plastovou lahev. Mezi lahví a nádržkou je připevněn ventil pro naplynování nádržky a následné smíchání vody s plynem.

Ve chvíli, kdy chce pan Eugen vyrobit sodovku, vloží PET lahev do příslušného stojanu a zajistí ji tak, aby neměla šanci vyklouznout ze stroje ven. Prostor kolem plastové lahve následně zabezpečí ochranným krytem, povolí ventil na bombě s plynem a otevře ventilek mezi lahví a nádržkou. Právě v tomto okamžiku se nádržka začíná plnit plynem. Následně celý stroj na sodovku otočí vzhůru nohama. Voda, která je v PET lahvi, začne proudit do nádržky s plynem. Jakmile se všechna voda z plastové lahve smíchá s plynem, otočíme stroj opět do původní pozice. Sodovka přeteče zpět do plastové lahve. Nakonec se musí uzavřít kulový ventilek mezi lahví a nádržkou, povolí se ochranný kryt a vyrobenou sodovku můžeme bezpečně vyjmout z přístroje.

Po smíchání vody s plynem je sodovka na světě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po smíchání vody s plynem je sodovka na světě

Stroj na sodovku umí i šumivé víno

Výroba šumivého vína je velice jednoduchá a stroj na sodovku si s tím hravě poradí. Místo PET lahve s vodou uchytíme do výrobníku bublinek skleněnou lahev od šumivého vína.

Pro výrobu šumivého nápoje potřebujeme polosladké víno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro výrobu šumivého nápoje potřebujeme polosladké víno

Pro výrobu alkoholického nápoje budeme potřebovat polosladké víno, do kterého přidáme štamprličku šťávy a dále již použijeme identický postup jako při výrobě sodovky.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 4. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima, Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová