reklama

Chystáte se natahovat fajnovou? Tohle byste neměli podcenit

Štukování zdi není nic, čeho byste se museli obávat. Takzvaná fajnová omítka se natahuje snadno. Ukážeme vám jeden z postupů, kterým se můžete inspirovat. Připravte si plastové hladítko, filc, vodu a škrabku. A nezapomeňte na silné paže.

Štukování zdi zvládnete svépomocí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Čím začít při štukování zdi

Příprava je při štukování zdi stejně důležitá jako kterýkoli z následujících kroků. Zeď musí mít kvalitní a vyzrálou jádrovou omítku. Zároveň musí být čistá bez výčnělků. K zahlazení případných nerovností se používá hoblík, někdy se mu říká škrabka. Vypadá podobně jako obyčejné hladítko, jen ze spodní strany má drsný povrch, podobně jako kuchyňské struhadlo. Tímto povrchem můžete jádrovou omítku přebrousit. Pak je nutné zeď dokonale očistit od prachu – stačí ji postříkat hadicí s vodou.

Jádrovou omítku před štukováním navlhčete
Jádrovou omítku před štukováním navlhčete (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak namíchat štuk

V našem případě použijeme klasickou štukovou omítku, která je vhodná pro vnitřní i venkovní použití. Na rozdíl od sádrové omítky dobře snáší vlhkost a je také pevnější. Na návodu od fajnové omítky máme přesně uvedený poměr míchání s vodou. Štuk vysypeme do kbelíku, přidáme správné množství vody a vše dokonale promísíme stavebním míchadlem nebo silnou vrtačkou.

Fajnová musí být dobře promíchaná
Fajnová musí být dobře promíchaná (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jdeme natahovat

Při štukování zdi je potřeba postupovat s rozvahou. Nespěchejte. Štukovat se začíná od spodní části zdi s tím, že štuk se zednickou lžící nanese na hladítko, to se následně přiloží ke zdi a pohybem vzhůru se štuk nanese na zeď. Pracujeme postupně v pásech a nanášíme vrstvu štuk vysokou cca 3 mm. Takto postupujeme po celé ploše zdi. Snažíme se, aby ve štuku nebyly rýhy. Pokud ano, nevadí. Spravíme je později.

Štuk nanášejte plastovým hladítkem
Štuk nanášejte plastovým hladítkem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Štukuje se dvakrát

Naši štukovou omítku nanášíme nadvakrát. Druhou vrstvu dáváme až poté, co první zaschne – klidně druhý den. Škrabkou opět celou stěnu přejedeme a srovnáme nedokonalosti první vrstvy. Pak znovu prach spláchneme vodou a můžeme pokračovat s druhou vrstvou štuku. Ten jde natahovat už mnohem lépe. Jinak postupujeme stejně jako v případě první vrstvy.

Škrabkou upravíme povrch první vrstvy zaschlého štuku
Škrabkou upravíme povrch první vrstvy zaschlého štuku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

O filcováním se vám bude zdát

Pokud máte velkou zeď a málo zkušeností s filcováním, bude se vám možná o štukování zdi zdát. Fyzicky jde o relativně namáhavý postup. Jakmile druhá vrstva štuku zavadne, následuje její filcování. Filc je speciální tkanina, která zajistí, aby štuk vyhodil pěkné zrno a zeď vypadala hezky. Štukuje se podobně, jako byste brousili dřevo – tedy krouživými pohyby se snažíme o to, aby měl štuk jednolitou strukturu. Filc by měl být vlhký, po chvilce filcování ho namočíme, o hranu kbelíku vodu otřeme a pokračujeme v práci.

Filc můžete opálit, aby v omítce nezanechával chlupy
Filc můžete opálit, aby v omítce nezanechával chlupy (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Dofilcováním zdi končí natahování štuku. Postupů, jak štuk nanést, je celá řada. Tohle byl jen jeden z nich, který se hodí pro kutily, kteří štuk aplikují poprvé. Pozor, fajnová omítka může zanechávat fleky na dřevěných površích, takže pokud štukujete kolem dřevěných zárubní nebo oken, je dobré chránit je malířskou páskou.

Po zafilcování dostane omítka finální podobu
Po zafilcování dostane omítka finální podobu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Ještě poznámka k filci. Filc, pokud je nový, může při filcování uvolňovat chlupy. Proto je lepší filc opálit slabším hořákem, aby se uvolněné chlupy odstranily a později nekazily vzhled finální štukové omítky. Při filcování je dobré svítit si na zeď z boku – lépe vyniknou nerovnosti stěny, které můžete štukem zapravit.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 9. 7. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč , Profil autora: Jaroslav Kropáč