reklama

Kutění může být krvavý sport. Co byste nikdy neměli dělat

Kutění je sice zábava, velmi rychle ji ale může překazit úraz v dílně. Na co si dát pozor, abyste zraněním předešli nebo čím si vybavit lékárničku? I na tyto otázky naleznete odpovědi v následujícím článku. Zaměříme se na práci se stroji, které jsou obecně považovány za nejnebezpečnější, i když každý výrobek musí z výroby pochopitelně splňovat náročné bezpečnostní požadavky. K úrazům tak nejčastěji dochází vinou špatné obsluhy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Různé úrazy se v dílně stávají často. Vždycky jim jde ale předejít (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kam dát ruce, abyste při hoblování v dílně nepřišli k úrazu

Hoblovku můžete najít v každé druhé domácí dílně. Právě na hoblovkách se odehrává velký počet úrazů. Není to ale chyba samotných strojů, nýbrž špatné obsluhy. Při hoblování nikdy nesmí přijít ruce kutila nad spuštěný hoblovací válec. Správný postup při ručním posuvu materiálu je ten, že před válcem se materiál přechytne tak, aby ho druhá volná ruka mohla za válcem přitlačit a posouvat dál po ploše. Ruce, i když jsou položené z horní části desky, nikdy nesmí projet nad rotujícím válcem. Může se totiž stát, že se deska smýkne nebo zlomí a ruce obsluhy pak dopadnou přímo na zapnutý hoblovací válec. Následky jsou fatální.

Cirkulárka útočí na hlavu

Mohlo by se zdát, že cirkulárka je nebezpečná hlavně rukám obsluhy. Jenže časté jsou úrazy hlavy. Jak vznikají? Typicky při přípravě palivového dřeva, kdy obsluha pily odhazuje nařezané dřevo přes točící se kotouč. Stačí náhoda nebo nepozornost, kus odhozeného dřeva zavadí o rotující kotouč pily, a ten poleno vymrští přímo proti hlavě obsluhy. Následky netřeba popisovat. Proto by kotouč každé pily měl mít vždycky nasazený horní kryt a nařezané dřevo se musí odhazovat mimo točící se kotouč, ideálně do strany.

Pila bez horního krytu a rozvíracího klínu si přímo říká o malér
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pila bez horního krytu a rozvíracího klínu si přímo říká o malér

Netlučte kladivem o kladivo. Nikdy!

K dalším častým úrazům, ke kterým v dílně dochází, jsou různé špony zaseknuté do těla kutila. K odlétávání špon neboli třísek dochází například při vrtání kovu, jeho soustružení nebo frézování. Častým nešvarem je, když se kutil snaží kladívkem tlouct do dalšího kladívka – třeba při zarážení ložiska. Při nárazu kladiva o kladivo může dojít k odštípnutí kovu, který přesně podle zákona schválnosti trefí člověka do oka. Odštípnutá tříska může lehce prorazit kůži a výjimkou nejsou případy, kdy zasáhne přímo tepnu s následným prudkým krvácením.

I šroubovák vás může dostat na chirurgii

Různá bodná nebo řezná zranění nejsou otázkou jen elektrických strojů, ale i obyčejného ručního nářadí. Při práci s ním se proto mějte na pozoru stejně, jako byste obsluhovali jakýkoli jiný stroj. Vždycky myslete na to, že i šroubovákem si můžete přivodit nepříjemné zranění. Třeba pokus o otevření plechovky barvy může snadno skončit poraněnou dlaní – stačí, aby šroubovák z víka plechovky sjel (a on sjede) a zabodnul se právě tam, kde plechovku držíte druhou rukou. Při práci přemýšlejte a předvídejte, co všechno se může stát.

Také ruční nářadí může být nebezpečné, když se špatně používá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také ruční nářadí může být nebezpečné, když se špatně používá

Jak se úrazu v dílně vyhnout

Jednoduše. Stačí používat selský rozum a ochranné pomůcky. Se stroji vždycky pracujte tak, jak je uvedeno v jejich návodu. I tam jsou popsané zásady bezpečné práce. Samozřejmostí by mělo být používání ochranných pomůcek, jako jsou brýle, sluchátka nebo respirátor. V kutilské dílně by neměla chybět ani lékárnička. Uvnitř lékárničky mějte alespoň náplast, nůžky, obvaz a dezinfekci.

Při práci ve výškách se vždycky jistěte úvazkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při práci ve výškách se vždycky jistěte úvazkem

Při práci ve výškách nezapomeňte na úvazek a ochrannou přilbu. Nebojte se přiznat, že na něco nestačíte, nebo naopak, dejte si pozor na přebujelou sebedůvěru. Hlavně ale nezapomeňte, že do dílny chodíme pro radost a nejraději si z ní vracíme domů, ne do špitálu.

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 5. 7. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč