reklama

Vanová polička promění obyčejnou koupel v nevšední relaxaci

Koupel si každý z nás užívá po svém. Obyčejná vanová polička může proměnit chvíle strávené v koupelně na úžasnou dobu odpočinku a relaxace. Sklenka dobrého vína a vybraná literatura mohou tyto okamžiky pouze podpořit. A kam jinam položit dobré víno, než na poličku, kterou si sami vyrobíme.

Vanovou poličku můžeme vyrobit ze syrového jabloňového prkna (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Jak vyrobit vanovou poličku

Vanová polička se dá vyrobit např. i z obyčejného prkna z jabloně. Naprosto jednoduchými úkony můžeme během chvíle získat šikovnou odkládací plochu, která poslouží nejen jako držák knihy či mobilu, ale také nám poskytne perfektní prostor pro odložení sklenky výborného vína.

Materiál a potřebné nářadí:

  • prkno 
  • přímočará pila
  • elektrická kotoučová pila
  • oscilační bruska
  • smrkové hranoly

Základem vanové poličky bude obyčejný kus prkna, které jsem získali z pokácené jabloně. Nejprve musíme oba konce srovnat  do roviny. Prkno položíme k hraně stolu, vezmeme úhelník a zakreslíme čáru. Přebytečný materiál odřízneme pomocí stolní kotoučové pily. To samé uděláme i na opačném konci prkna.

Prkno jsme získali z pokácené jabloně
Prkno jsme získali z pokácené jabloně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Délka vanové poličky musí být o několik centimetrů delší než šířka vany. Musíme si tedy vanu důkladně změřit, její rozměry přenést na prkno a připočítat zhruba 30 cm k nejnutnější délce poličky. Přesah pak závisí pouze na nás. Někdo chce mít poličku přesně pasující na rozměry vany, ale my si vyrobíme plochu s přesahem.  Na konci dřevěného prkna totiž můžeme vytvořit prostor pro odložení ručníku.

Vyměříme potřebnou délku a za pomoci úhelníku nakreslíme rysku. Přebytečný materiál odřízneme. Horní plochu prkna i jeho hrany zbrousíme a perfektně zarovnáme oscilační bruskou.

Prkno zarovnáme do roviny a uřízneme
Prkno zarovnáme do roviny a uřízneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Ze smrkových hranolů vyrobíme vnitřní zarážky, aby polička nesklouzla do vany. Jejich vnější rozteč musí být shodná s vnitřním rozpětím naší vany. Naměříme tedy potřebnou vzdálenost a zakreslíme také místo, kde budou smrkové hranoly přišroubovány k desce. Hranoly budou dlouhé, jako je šíře vanové poličky. Hrany zbrousíme. Připravíme si akuvrtačku a oba díly přišroubujeme na spodní stranu desky.

Komponenty, které bude mít vanová polička

Rozvrhneme si veškeré komponenty, kterými bude naše vanová polička disponovat. Bude sloužit jako odkládací plocha pro knihu, sklenku dobrého vína a jako držák na ručník. Vezmeme si 2 dřevěné latě a prázdnou skleničku na víno. Pomůcky rozložíme po ploše tam, kde chceme, aby ve finále držela kniha i sklenka vína. Zakreslíme místo pro připevnění latí a označíme střed sklínky.

Vykružovákem vyřízneme otvor pro skleničku. Průměr vykružováku nesmí být větší než průměr skleničky na víno. Následně si prkno podložíme, abychom do něj mohli řezat. Přímočarou pilou vyřízneme do prkna prostor pro zasunutí sklenky do připraveného místa.

Vanová polička bude sloužit jako odkládací plocha pro knihu a sklenku dobrého vína
Vanová polička bude sloužit jako odkládací plocha pro knihu a sklenku dobrého vína (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V části prkna, která bude přesahovat přes vanu, můžeme získat perfektní plochu pro odložení ručníku. Vyznačíme si čtverec nebo obdélník, který následně vyřízenem. Na akuvrtačku si nasadíme vrták do dřeva a ve všech 4 rozích zakresleného obrazce provrtáme díry. Vezmeme přímočarou pilu, pilový list nasadíme do první díry a zakreslený útvar vyřízneme. Horní frézkou začistíme hrany vyříznutých otvorů a bruskou vyhladíme.

Přímočarou pilou vyřízneme otvor pro zasunutí ručníku
Přímočarou pilou vyřízneme otvor pro zasunutí ručníku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Zbývá vyrobit držák na knihu či tablet. Využijeme k tomu dvě prkénka. Jejich délku a rozestup zvolíme dle potřeby. Počítejme s tím, že se sem musí vejít rozevřená kniha. Všechny hrany obrousíme. Přivrtáme zespodu akušroubovákem. Poličku ještě jednou přejedeme bruskou, abychom získali krásně hladký povrch. Hotovo. Nám již nezbývá nic jiného než napustit vanu, připravit si oblíbenou četbu, sklenku dobrého vína a vanovou poličku vyzkoušet.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru

Publikováno: 1. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová