reklama

Nabruste si kuchyňské nože jako profesionálové

Broušení nožů je činnost, kterou je potřeba provádět zkušeně a hlavně správně. Při ledabylém "ošmrdlání" nože v kuchyňské brusce pochybné kvality nůž většinou spíš znehodnotíte. Nemusíte být hned mistři kuchaři nebo řezníci či nožíři, ale správný postup při broušení nožů byste si měli osvojit. Jen tak docílíte opravdu dobrého a stabilního ostří vašich nožů.

i (Zdroj: Fiskars)
Správně nabroušený nůž je základem každého vaření (Zdroj: FISKARS)

Broušení nožů

Každý muž má svůj nůž a každá hospodyně jich má pro jistotu hned několik. Však se s nimi každý den také něco nařeže. Při přípravě pokrmů je tak nezbytně nutné, aby nůž byl ostrý a dobře nabroušený. Ačkoliv to bývala doména mužů, dnešní moderní žena nemůže čekat, až se pán domu dostaví do obydlí a nože jí nabrousí.

Co tedy dělat, když jste schopni si nožem spíš ublížit, než abyste s ním něco uřízli? Možností je několik, avšak pokaždé to spočívá v mechanické spolupráci rukou a nějakého brousicího materiálu.

Na trhu s kuchyňskými potřebami nalezneme nejrůznější "udělátka", která se tváří jako brousky a brusky, které vaše nože nabrousí téměř zázračně během mrknutí oka. Nenechte se ale zmýlit, valná většina těchto mechanismů je úplně k ničemu. Nic nenahradí poctivý brusný kámen a šikovnost.

Jak přistupovat k broušení nožů?

Principem je vytvořit dokonale rovné a tenké ostří. K tomu je zapotřebí buď brusný kámen v brusce (která může být elektrická nebo mechanická), nebo ruční brousek. Na "dotažení" ostří se používá ocílka.

Elektrický brousek má zakomponované přesné drážky, pomocí kterých důkladně a pečlivě nabrousíte skoro cokoliv doslova za pár vteřin. Stačí nářadí vložit do drážky a párkrát potáhnout. Zvládne to opravdu každý. Tyto elektrické brousky jsou určeny na momentální potřebu – pokud při krájení zjistíte, že svým nožem už neuříznete vůbec nic. Zásadně ale platí, že takové nože musí mít již připravené a dobře vybroušené ostří.

Minutový manžel vyzkoušel na dobroušení nožů ostřič na nože Roll-Sharp™ Functional Form. Je to bezpečný a snadno použitelný pomocník pro ostření nožů. Uvnitř plastového pouzdra se skrývá keramický brousek, kterým bez obtíží naostříte jak klasické rovné nože, tak i nože s pilkovitým ostřím.

Nože se brousí pod určitým úhlem. Ten není přesně definovaný, protože každý člověk si ostří na noži vytvoří podle vlastní potřeby. Důležité je při broušení udržovat stále stejný sklon. 

Brousek sám o sobě, pokud není elektrický, musíme před použitím důkladně namočit. Dobré karborundové brousky jsou pak oboustranné, přičemž jedna strana je výrazně hrubá a druhá jemná. Brusnou, tedy hrubou, stranu používejte na vytažení ostří a druhou stranu – jemnou na vyhlazení ostří. Karborundum je obchodní název pro karbid křemíku, z něhož jsou brousky nejčastěji vyráběny.

Broušení na ručním brousku vyžaduje zkušenost a šikovnost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Broušení na ručním brousku vyžaduje zkušenost a šikovnost

Při broušení nožů používáme pouze jeden směr v případě "tahavého" způsobu, nebo dokola po ploše brousku. V případě elektrického broušení nůž pouze taháme z jednoho směru k druhému. Na nůž mírně tlačíme. Ne však příliš, protože při broušení za sucha dojde velmi rychle k připálení ostří a znehodnocení nože. Vždy, pokud to technika dovolí, volíme raději mokrou cestu a brus navlhčíme. 

Po vybroušení ostří na noži pomocí brusky se na okraji ostří občas vytvoří tzv. jehla. Je to tenký proužek vybroušeného kovu, který ale musíme odstranit. Jehlu strhneme jednoduše například zaříznutím nože do hrany kuchyňského prkénka a rychlým řezem po celé délce nože. Následně je ale potřeba nůž dobrousit na ručním brousku.

Bruska pro domácí kutily

Některé dílenské brusky mají nevhodnou zrnitost brusného kamene a nože byste na nich spíše zničili. Výhodnou je, pokud disponujete pásovou bruskou. Pásové brusky používají nekonečný (a samozřejmě vyměnitelný) brusný pás různých typizovaných šířek a zrnitostí, který je napnut mezi dvěma válci. 

Můžete si ale pomoci jednoduchou vychytávkou. Stačí vám k tomu vrtačka a dva lamelové brusné kotouče, jinak také nazývané skládané kotouče. Budete potřebovat dlouhý šroub alespoň 12cm, 2 podložky a matice. A také docela malý kousek obyčejné zahradní hadice (zhruba 2 cm), tou vycentrujete oba kotouče.

Brusné kotouče navlečete na delší šroub
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Brusné kotouče navlečete na delší šroub

Na šroub navlékněte podložku, nasuňte jeden brusný kotouč a kousek hadice. Potom navlékněte druhý kotouč, podložku a vše zajistěte maticí. Dvěma stranovými klíči potom šroub i matici utáhněte napevno, ale ne tzv. na krev. 

Tato improvizovaná bruska je tvořena lamelovými brusnými kotouči
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tato improvizovaná bruska je tvořena lamelovými brusnými kotouči

Pro jistotu můžete použít ještě jednu matici a opět pevně utáhněte. Šroub nasaďte do vrtačky. Improvizovaná bruska na nože je připravena k použití. Do prostoru mezi oběma kotouči vložíte nůž a tahem směrem k sobě můžete brousit. Nůž držte v ruce pevně, aby vám mezi kotouči nevibroval a ostří se tak nepoškodilo.

Nůž opatrně vložte mezi kotouče a tahem jej bruste
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nůž opatrně vložte mezi kotouče a tahem jej bruste

Následně pak dotáhněte ostří nože na jemné straně brousku, snažte se opět dodržovat správný sklon. K dokonalosti už pak ostří dovedeme pomocí ocílky. 

Dobrušování na ocílce vyžaduje cvik a zručnost. Pokud chcete získat opravdu profesionální styl práce na ocílce, začněte pomalu přejíždět ostřím nože naplocho po ocílce z jedné i druhé strany nože. Ocílka je stacionární, nůž je pohyblivá část. Je jedno, zda povede tahy směrem k sobě, nebo od sebe.

Nezapomeňte na bezpečnost při práci jak při broušení na brusce nebo brousku, tak při práci s ocílkou. Ocílka je vybavena krytem prstů, ale brousek takovou vymoženost nenabízí a říznout se do prstů je dílem okamžiku. Pracujte proto vždy v klidu bez vnějších ruchů a vždy sledujte, kde se nachází ostří nože a kde vaše prsty.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel; Fiskars

Publikováno: 30. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová