reklama

Výroba moderního lustru v industriálním stylu vás bude bavit

Zvelebení domácnosti patří mezi velice oblíbené činnosti u nás. Právě výroba moderního lustru může báječně podtrhnout ojedinělý vzhled místnosti a vytvořit tak důmyslně romantickou atmosféru. Stále častěji se setkáváme s nejrůznějšími doplňky v industriálním stylu. Ani lustr není výjimkou.

Výroba moderního lustru je perfektní nápad, jak podtrhnout industriální vzhled místnosti (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba moderního lustru z plechového kyblíku

Svítidlo v industriálním stylu může být pomyslnou tečkou jinak dokonale sladěné místnosti. Výroba moderního lustru nám tak nabízí nejednu možnost, jak vylepšit vzhled domácnosti a podtrhnout ojedinělý design. Lustr je vlastně osvětlovací těleso, které plní nejen funkci dekorační, ale dokáže též báječně prosvětlit prostor.

V současné době je v kurzu industriální styl. Netýká se to pouze zařízení místnosti či nábytku, ale velice často se s tímto designem setkáváme také u nejrůznějších doplňků do domácnosti. Proč si tedy nevyrobit vlastní industriální lustr?

Materiál a potřebné nářadí:

  • 1 hliníkový kbelík
  • úhlová bruska
  • vibrační bruska
  • pletivo na králíkárnu
  • kleště na plech
  • objímka pro žárovku
  • aku vrtačka

Pro výrobu moderního lustru budeme potřebovat obyčejný hliníkový kbelík. Od vrchní části odměříme 10 cm až 15 cm od okraje a úhlovou bruskou tuto část odřízneme. Jedná se právě o díl, který bude následně tvořit stínítko nově vznikající lampy. Zbylou spodní část kbelíku můžeme využít např. jako květináč.

Vzhledem k tomu, že vždy musíme dbát především na naši bezpečnost, zabrousíme si hliníkové stínítko, abychom zabránili možnému pořezání. Vezmeme si k ruce vibrační brusku a veškeré ostré hrany zabrousíme. Před samotným broušením si samozřejmě nasadíme ochranné rukavice a brýle. Po získání dokonale zabroušeného vzhledu můžeme pokračovat ve výrobě moderního lustru.

Pro výrobu moderního lustru potřebujeme uříznout vrchní část hliníkového kbelíku
Pro výrobu moderního lustru potřebujeme uříznout vrchní část hliníkového kbelíku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V dalším kroku přijde na řadu úplně obyčejné pletivo do králíkárny. Vzhledem k tomu, že bude tvořit výplň vnitřní části kyblíku, potřebujeme opravdu jen malý kus pletiva. Položíme si je na pracovní stůl, přiložíme k pletivu moderní stínítko a vnitřní část obkreslíme na pletivo. Musíme pamatovat na to, že pletivo je nutné k hliníkovému stínítku připevnit. Kromě obkreslené části je tedy nutné ponechat na 4 stranách vždy po jednom očku. Kleštěmi vystřihneme potřebnou část pletiva. Ponechaná 4 očka ohneme tak, abychom je mohli následně připevnit k stínítku.

Do střední části pletiva musíme nyní obkreslit obvod objímky pro žárovku. Objímku je dobré koupit v celé sadě společně s kabelem i vypínačem. Nejedná se o nic nákladného, naopak nám tento krok zjednoduší výrobu moderního lustru. Prostor obkreslené objímky opět vystřihneme. Připraveným pletivem si nyní vysteleme vnitřní část kyblíku.

Vnitřní část kyblíku vysteleme pletivem
Vnitřní část kyblíku vysteleme pletivem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

V místě, kde máme připravená a ohnutá 4 očka, provrtáme díry do hliníkového stínítka. Pletivo připevníme do lustru za pomoci šroubu s matkou a podložkou. Hlava šroubu se do lustru vloží z vnějšího prostoru. Šroub prostrčíme moderním lustrem, vsuneme očko pletiva, podložku a zajistíme matkou, kterou musíme pořádně utáhnout. Takto přichytíme všechna 4 oka pletiva.

Výroba moderního lustru spěje ke konci. Nyní už jen musíme vystřiženou plochou uprostřed pletiva prostrčit objímku pro žárovku a zafixovat ji. Do připravené objímky našroubujeme žárovku. Kyblíkový lustr je rázem na světě.

Do objímky našroubujte žárovku
Do objímky našroubujte žárovku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Nově vyrobený lustr však čeká ještě jedna zkouška. Musíme zjistit, zda naše svítidlo bude plnit svou podstatnou funkci. Zavěsíme je, zasuneme zástrčku do zásuvky a přepneme vypínač do polohy ON. Moderní lustr působí velice zajímavým a osobitým dojmem. Jeho industriální vzhled báječně podtrhne vzhled nejedné místnosti.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 29. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová