reklama

Venkovní stínění oken pomůže přežít horké letní dny

Venkovní stínění oken je pravým požehnáním, jak si zajistit doma příjemný chládek a zároveň zabezpečit slabá místa domu před nájezdy zlodějů a loupežníků. Můžete se rozhodnout mezi venkovními žaluziemi, roletami nebo markýzami a zastínění oken doplnit třeba chytrou technologií stínění pergoly či balkonu.

Venkovní stínění oken vás ochrání před horkem i zloději (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Venkovní stínění

Pomalu přicházející letní horka nás nutí k zamyšlení, jak se uvnitř našich obydlí před žhavými paprsky ochránit. Jistou úlevu představuje zastínění oken. Ale jaké? Máme vsadit spíš na klasické vnitřní žaluzie nebo těžké závěsy, anebo si spolehnout na venkovní zastínění oken pomocí žaluzií, rolet či markýz?

Venkovní stínění v současnosti představuje mnohem kvalitnější ochranu, a to nejen před slunečními paprsky. Venkovní rolety, žaluzie, markýzy nebo screenové rolety se hodí na všechny typy domů, a jsou použitelné dokonce i na balkony nebo pergoly. Stejně jako rolety jsou venkovní žaluzie vhodnou volbou a poskytnou více než jen zastínění oken – zajišťují tepelnou i hlukovou izolaci.

Navíc pořízení si venkovního stínění do oken je pro nás pouze vstupní investice bez dalších nutných poplatků (pokud nepočítáme náklady na možné opravy), protože provoz tohoto zařízení je prakticky nulový.

Lamely žaluzií jsou nastavitelné
Lamely žaluzií jsou nastavitelné (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Venkovní stínicí technika umožňuje efektivní ochranu okna před pronikáním světla a tepla. Díky elektrickému ovládání venkovního stínění lze jednotlivé prvky stínění napojit na systémy inteligentního domu a řídit je, nebo ovládání ponechat na automatické jednotce. Ta vše řídí na základě informací z povětrnostních čidel a podle vašeho nastaveného programu. Vybrat si můžete venkovní žaluzievenkovní rolety a screenové rolety. K zastínění balkonu nebo zahradní terasy jsou ideální markýzy a pergoly. Vliv vnějšího stínění na příjemnou teplotu v domě je zásadní. 

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie účinně chrání dům před přehříváním, umožňují regulaci světla v interiéru a dají domu zajímavý vzhled. Výrazně zvyšují komfort bydlení a šetří náklady na klimatizaci. V nabídce firem jsou v univerzální verzi, která je upotřebitelná zejména pro složité okenní sestavy. Pro náročnější klienty jsou tu samonosné venkovní žaluzie na okna, balkonové dveře a terasové systémy. Tento systém se v jednom kroku namontuje přímo na zabudované okno. Jde o řešení bez tepelných mostů, odpadají nároky na stavební přípravu a koordinaci prací.

Venkovní žaluzie jako stínění oken se dá instalovat v přiznaném i podomítkovém provedení. Záleží samozřejmě na typu oken. Možná vás napadne, jak si venkovní žaluzie poradí s nepříznivým počasím. Žaluzie jsou navrženy tak, aby je neohrozil ani vítr, déšť, krupobití nebo mráz. Kvalitní venkovní žaluzie vydrží bouřlivý vítr o rychlosti až 68 km/h, což je o celých 30 % větší odolnost, než je na trhu běžné. Inteligentní motory brání poškození žaluzií v případě, že jsou žaluzie zamrzlé na parapetu.

Pohon zajišťuje tichý elektromotor
Pohon zajišťuje tichý elektromotor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Venkovní rolety

Venkovní rolety do oken ochrání domy i byty před slunečními paprsky, a navíc také tlumí venkovní hluk. Při kompletním zatažení vám poskytnou téměř úplné zatemnění. Nabízejí i vedlejší bezpečnostní funkci, protože při zatažení není snadné je překonat. Nenechavé prsty lapků, lupičů a loupežníků tak zůstanou prázdné a naše obydlí bude ochráněno. I u rolet je na výběr buď nadokenní, nebo předokenní varianta s přiznaným nebo podomítkovým provedením. Rolety jsou vyráběny z kovových komponentů, proto je jejich překonání opravdu obtížné. 

Screenové rolety

Venkovní screenové rolety se vyrábějí ze speciálních odolných látek, které zajistí buď částečné, nebo úplné zatemnění, díky čemuž účinně chrání dům před přehříváním, a přitom skvěle vypadají a dají stavbě jedinečný vzhled. Látky jsou navrženy tak, že jsou z jedné strany průhledné a nepustí světlo a teplo dovnitř, ale zachovají výhled ven. 

Venkovní rolety jsou dokonalou ochranou před sluncem, deštěm i vykradením
Venkovní rolety jsou dokonalou ochranou před sluncem, deštěm i vykradením (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Markýzy

Díky speciální povrchové úpravě markýza ochrání i proti mírnému dešti. Jednou z hlavních výhod výsuvných kazetových markýz je skutečnost, že nezabírá prostor ani nestíní, když si to nepřejete. Nabídka látkových vzorů je opravdu pestrá. Všechny látky jsou impregnovány proti promoknutí a znečištění. Jsou vhodné jak pro novostavby, tak i pro starší domy. 

Jak u žaluzií, tak i u rolet je součástí elektrický motor na dálkové ovládání nebo na mobilu pomocí aplikace, což znatelně zvyšuje komfort celého venkovního stínění. Všechny typy venkovního stínění oken jsou vyráběny s ohledem na nepředvídatelnost počasí a jsou schopny vydržet i extrémní povětrnostní podmínky.

Instalace venkovního stínění oken

Ideální je instalovat venkovní stínění současně při výstavbě nového domu, případně při rekonstrukci oken. Dodatečná montáž nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Montáž samotná je pak velmi jednoduchá, vždy se myslí na eliminaci tepelných mostů. Box pro žaluzie nebo rolety lze ponechat přiznaný, nebo zcela skrýt ve fasádě.

Vzorník barev je opravdu velký
Vzorník barev je opravdu velký (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ke všem typům venkovního stínění je možné pořídit doplňkové vybavení jako LED osvětlení, sítě proti hmyzu nebo inteligentní řídicí jednotku.

Váš balkon nebo terasu ochrání před sluncem i deštěm chytré hliníkové pergoly. Přizpůsobí se každé stavbě. Naklápěcí lamely ve střeše pergoly mohou být rozděleny do několika samostatných sektorů a lze je doplnit screenovými roletami nebo LED osvětlením. Jsou ovládány dálkově nebo pomocí chytré technologie, která vyhodnotí i náhlé změny počasí a starost o správné nastavení lamel zůstane na automatických čidlech. Pergola odolá silným dešťům i větrům.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; Window Holding a.s. (Vekra)

Publikováno: 25. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová