reklama

Vysvětlíme, jak opravit násadu na lopatě. Polopatě

Pořádná lopata je základ – ať už něco stavíte, opravujete nebo jen kutíte kolem domu. V následujícím textu si popíšeme, jak opravit násadu na lopatě. Protože právě u lopat dochází často k jejímu poškození. Stačí, když se ulomí aretační šroub nebo hřebík, které násadu v lopatě drží.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Návod na to, jak opravit násadu od lopaty, je jednoduchý (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Postup při opravě násady 

Jak opravit násadu? Nejdříve je nutné vyndat z násady původní hřebík, který kovovou část drží na části dřevěné. Stačí vzít obyčejné štípačky a vytáhnout ho. Pokud je v násadě zalomený vrut, je práce těžší. Zkuste vzít kombinačky a hřebík točivým pohybem vykroutit. Jestli se ani to nepovede, zbývá jediná možnost – vezměte flexu, vrut uřízněte a ten další, který použijete v následujícím kroku, zavrtáte prostě na jiné místo.

Starý hřebík vytáhněte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Starý hřebík vytáhněte

Násadu očistěte stejně jako samotnou lopatu. Pak stačí lopatu na násadu nasadit a jemným poklepáním násady o tvrdší materiál lopatu do násady zarazit. Dávejte pozor, aby lopata a ručka násady byly v rovině, jinak by se vám s lopatou špatně pracovalo.

Násadu očistěte kartáčem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Násadu očistěte kartáčem

Dostáváme se k poslednímu kroku v návodu na to, „jak opravit násadu“ – lopatu musíte v násadě nějak zajistit. Běžně se používá stavební hřebík nebo vrut. Pokud budete hřebík či vrut šroubovat do původní díry, je vhodné použít větší průměr hřebíku nebo vrutu. Naopak, jestli instalujete lopatu na úplně novou násadu, musíte si násadu v daném místě předvrtat vrtákem odpovídajícího průměru. Násada je totiž z tvrdého dřeva, do kterého se hřebíky i vruty bez předvrtání špatně zarážejí.

Lopatu na násadu pořádně zarazte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lopatu na násadu pořádně zarazte

Vrut nebo hřebík?

Když řešíme, jak opravit násadu, často zvažujeme, zda na připevnění lopaty použít hřebík nebo vrut. Někdo nedá dopustit na hřebík – je levnější, nepotřebujete k němu žádnou akuvrtačku, ale jen obyčejné kladívko. Na druhou stranu vrut drží lopatu v násadě daleko pevněji. Jenže aby spoj vydržel, musíte použít opravdu kvalitní vruty. Jinak se vám totiž stane, že se vrut ulomí a lopata se začne protáčet.

Lopatu na násadě zajistí kvalitní vrut nebo hřebík
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Lopatu na násadě zajistí kvalitní vrut nebo hřebík

Tip:

Pokud se násada v nářadí uvolní, stačí ji přes noc vložit do vody. Samozřejmě, že volný kovový díl musí být na násadě nasazený. Dřevo natáhne vodu, zvětší svůj objem a ke kovu se přitáhne. Jde ale o nouzové řešení. Jakmile totiž nářadí z vody vyndáte a necháte na slunci pár hodin proschnout, může se vůle objevit znovu.

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 20. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč