Polička a kancelářský stolek v jednom, to je šikovná vychytávka pro ty, co potřebují ušetřit místo. Polička se dá vtipným způsobem změnit na kancelářský stoleček a tento kousek nábytku můžeme využít třeba na zahradě, na terase nebo na dovolené pod stanem, pokud cestujeme i při odpočinku s notebookem, či když na něm pracujeme.

Polička a kancelářský stolek
Častokrát potřebujeme nějaký specifický kus nábytku, ale samozřejmě ho nikde nemůžeme sehnat. Buď proto, že je svým designem nemoderní, nebo většinou proto, že je natolik specifický, že jej nábytkový průmysl sériově nevyrábí. V takové chvíli nám nezbývá nic jiného, než oslovit šikovného truhláře, nebo otevřít svou kutilskou dílnu a pustit se do výroby nábytku svépomocí.
Co budeme na výrobu poličko-stolečku potřebovat?
- cca 2-3 kusy spárovky
- vruty do dřeva
- 2 panty
- vosk na dřevo
- stolní pilu
- vrtačku
- vrták se záhlubníkem
- metr

Čím začneme?
Spárovku si vyměříme na rozměr 2×39 cm. Kromě toho, že ji uřízneme na potřebnou délku, budeme muset ještě zaříznout jednu z delších stran každé spárovky. Dále budeme potřebovat kus spárovky nebo prkna rovněž o délce 39 cm, ale s poloviční výškou. Je-li výška naší spárovky 30 cm, postačí nám prkno o výšce 15 cm.

Spárovka má dlouhé strany začištěné frézkou a zkosené, což se nám momentálně vůbec nehodí. My potřebujeme mít jednu z těchto stran rovnou a pod úhlem 90 °. Nyní budeme do spárovky vrtat. Protože nepotřebujeme, aby hlavičky vrutů narušovaly jakkoliv hladkost povrchu spárovky, využijeme vrták se záhlubníkem. Do jednoho dílu spárovky vyvrtáme a vyhloubíme tři otvory pro vruty – na obou okrajích a uprostřed.

Tip redakce:
Vrtáky se záhlubníky získaly název podle hlavní činnosti, ke které jsou určeny, tedy zahlubování děr pro šrouby s válcovou hlavou. Díky stopkovým záhlubníkům zapustíme hlavu šroubu do roviny s povrchem výrobku, odstraníme vzniklé otřepy nebo zahloubíme otvory pro šrouby a závity.
Jeden kus připravené spárovky a na stejnou délku uříznuté prkno k sobě kolmo přiložíme, aby vznikl pomyslný "vingl", a aby obě ramena dílů svírala úhel 90 °. Oba díly sešroubujeme vruty.

Nyní nastal čas na druhou spárovku. Přiložíme ji k již spojenému dílu tak, aby prodlužovala širší stranu. Nebudeme ji zatím nijak upevňovat. Pouze zkontrolujeme, zda jsou všechny strany dílců stejně dlouhé.

Počítáme-li šířku spárovky na 30 cm, je spodní díl (2. spárovky za sebou) dlouhý 60 cm. Budeme potřebovat kus prkna v této délce. Uřízneme potřebný kus. Tento díl potom pomocí metru nebo úhelníku rozdělíme na dva stejné pravoúhlé trojúhelníky a prkno rozřízneme.


Oba komponenty přiložíme po obou stranách naší ještě nehotové poličky, která již začíná mít jasný tvar.

Trojúhelníky bude potřeba ještě rozdělit na dva kusy. Odměříme si proto místo řez tam, kde je mezera mezi oběma spárovkami. Provedeme řez.

Nyní, když oddělíme obě spárovky od sebe, nám vznikly jakési dvě různé poličky, a to je podstata celé práce.

Všechny dílce poliček bude potřeba spojit dohromady.

Dříve, než spojíme i obě poličky dohromady, každý z dílců natřeme voskem na dřevo. Vosk dřevo účinně ochrání, a zároveň prokreslí strukturu dřeva, která tímto vynikne.

Poličky k sobě spojíme pomocí pantů, které umístíme na horní strany obou rozříznutých trojúhelníků.

Složením k sobě nám pak vznikne buď šikovný kancelářský stoleček na notebook, nebo praktická police na cokoliv.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; doktorkladivo.cz
Publikováno: 19. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová