Natírání plotu bývá pro někoho příjemným relaxem, pro někoho utrpení. Samozřejmě záleží na tom, jaký plot natíráte a čím. I když máte jistě nátěry a natírání obecně v malíčku, pojďme si shrnout, jaké nátěry se hodí na jaký materiál a kde se nejčastěji dělají chyby.
Natírání plotu
Základem péče o plot ať už dřevěný, nebo kovový je samozřejmě pravidelné natírání a údržba celkově. Důležité je ovšem vědět, čím a jak natírat. Natírat plot se přitom může zdát jako banální záležitost jednoho odpoledne, kdy si jen tak cvičně vyrazíte s plechovkou barvy na zahradu a za hodinu už spokojeně popíjíte kávu v křesílku.
Ne vždy se ale dílo podaří k úplné spokojenosti a pak je třeba přemýšlet, kde mistr udělal chybu. Máme pro vás několik rad a postupů, díky kterým by mohl být váš plot zase jako nový, a vy budete sklízet závist svých sousedů.
Dřevěný plot
Budete natírat úplně nový plot nebo již starší? U nového plotu musíte mít jistotu, že je dřevo důkladně vyschlé. Vlhkost pod 18 % zaručuje, že dřevo nenapadne houba ani dřevokazný hmyz.
Impregnace dřeva není v žádném případě zbytečná. Díky ní získá dřevo dobrou nasákavost. Impregnace zajistí stejnoměrný nátěr, který se bez tohoto ošetření velmi snadno poškodí. Plot také nepodlehne škůdcům, protože impregnace obsahuje fungicidní prostředky. Můžete použít buď přímo určený impregnační nátěr, nebo obyčejnou fermež z lněného oleje, díky které následně ušetříte spotřebu laků a lazur u dalších nátěrů. Naimpregnované dřevo bude potřebovat alespoň jeden den zaschnout a poté se lehce přebrousí brusným papírem.
Lazurovací laky
Prodlouží životnost vašeho dřeva a dodají mu luxusní vzhled, zároveň chrání dřevo před UV zářením. Dávají vyniknout přírodní kresbě dřeva, protože proniknou přímo do struktury dřeva. Musíte ale udělat minimálně dva až tři nátěry.
Krycí nátěry
Dlouhotrvající ochranné nátěry na dřevo obsahují pigmenty, které dřevo zabarví podle vašeho přání. Dokonale kryjí a jsou určeny pro finální úpravu povrchu.
Při nátěru dřevěného plotu by měl postup sestávat ze tří kroků:
- impregnace dřeva
- základní nátěr (barva nebo lazura)
- konečný nátěr
Není samozřejmě nutné kupovat tři různé produkty. Docela dobře si vystačíte s přípravkem 3 v 1.
Tip:
Myslete i na ošetření hran a řezných ploch. Právě tam je dřevo nejchoulostivější a má sklony k bobtnání, praskání a vysoušení.
Na ploty se nehodí krycí laky emailového typu a silnovrstvé lazury.
Kovový plot
I zde platí, že příprava podkladu má obrovský vliv na životnost celého nátěrového systému. Pokud budete natírat kovový plot nebo pletivo poprvé, je důležité materiál pouze odmastit a očistit od špíny. Již natřený kovový plot bude potřeba nejprve ošetřit, ideálně odstranit starý nátěr, použít antikorozní podklad a přebrousit. Před samotným nátěrem musí být podklad čistý, suchý, bez mastnoty, prachu, rzi, a hlavně zbavený nesoudržných částí starých nátěrů.
Na hůře přístupné plochy použijte kovový kartáč, případně brusný papír, abyste neudělali do povrchu rýhy. Pak použijte základní antikorozní nátěr, který ochrání kovové části proti korozi a zvýší přilnavost vrchních nátěrů. Následně použijte buď vodou ředitelnou vrchní barvu, nebo syntetickou vrchní lesklou barvu.
Druhou variantou u nátěrů kovů jsou dnes velmi populární barvy, které ochrání kovové části proti korozi, ale zároveň působí proti povětrnostním vlivům. Vrstvy se aplikují vždy minimálně dvakrát.
Tip:
Barvu aplikujte štětcem nebo válečkem. Nástřiku stříkací pistolí se spíše vyhněte, při nátěru plotu bude docházet k velké a zbytečné spotřebě barvy.
Existují však také kovy, které nenatíráme. Patří mezi ně především měď a mosaz. Při oxidaci si totiž vytvářejí vlastní ochrannou vrstvu a charakteristické zabarvení. Také na hliníku a zinku barva drží špatně. Musíme pro ně zvolit speciální barvy. Nízké povrchové napětí pozinkovaného plechu totiž brání přilnutí barvy. Také není potřeba natírat nerez ocel, která svou povrchovou úpravou není náchylná ke korozi ani při stálé nepřízni počasí.
Tip:
Při aplikaci nátěru v exteriéru je důležité vystihnout pěkné počasí s teplotou vzduchu 20 až 25 °C a vlhkostí pod 75 %. Dejte také nátěrům čas, aby uschly. Obvykle je to 24 hodin u syntetických produktů, vodou ředitelné barvy mají interval asi 2 až 5 hodin.
Zdroj informací: Detecha, chemické výrobní družstvo; artisan.cz; drevostavitel.cz; stavba.tzb-info.cz
Publikováno: 18. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová