reklama

Neotřelý vzhled vyplaveného dřeva promění tuctové svítidlo na designovou lampičku

Převážná většina lidí má doma obyčejná tuctová svítidla. Snem nás všech je však designová lampička, jakou svět neviděl. Geniálně jednoduchá úprava pomocí vyplaveného dřeva dokáže proměnit průměrnou lampičku na unikátní kousek, který se perfektně hodí nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Designová lampička rozzáří obývací pokoj, ložnici i dětský pokoj (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Designová lampička z vyplaveného dřeva

Na počátku bylo pár klacíků. Po drobných úpravách můžeme velice jednoduše proměnit obyčejné svítidlo tak, že vznikne jedinečná designová lampička. Vzhledem k tomu, že každý kousek vyplaveného dřeva je zcela unikátní, ponese se v tomto duchu i námi vyrobené svítidlo. Můžeme jich vyrobit třeba tisíc, ale tím, že žádné dva klacíky nejsou nikdy úplně stejné, bude každá vyrobená lampička naprosto originálním výtvorem.

Pro získání geniálně jednoduchého, ale naprosto úžasného vzhledu domácího svítidla budeme potřebovat pouze pár věcí. Tuctovou lampičku máme doma snad všichni. Pokud ne, můžeme si ji za pár korun koupit. Abychom docílili originálního designu, připravíme si dřevěné klacíky. Jedná se o naprosto jedinečné kousky vyplaveného dřeva. Jsou velice hladké a od tekoucí vody zcela čisté.

Před samotnou výrobou designové lampičky se musíme ujistit, že si společně s kousky dřeva nepřineseme domů nežádoucí houby či nechtěné škůdce. Klacíky, které budeme potřebovat pro výrobu lampičky, očistíme od případných drobných nečistot a vložíme je elektrické trouby na 100-150 °C po dobu jedné hodiny. Dalo by se říct, že klacíky jednoduše upečeme. Tímto způsobem velice účinně zahubíme vše, co by mohlo ve vyplaveném dřevě přebývat.

Pro výrobu geniální lampičky budeme potřebovat vyplavené dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro výrobu geniální lampičky budeme potřebovat vyplavené dřevo

Jakmile vyndáme kousky dřeva z trouby, můžeme se rovnou pustit do samotné výroby. Nejprve klacíky přečistíme jemným kartáčem, abychom se zbavili případného jemného prachu. Připravíme si akuvrtačku s vrtákem o průměru, který je naprosto shodný se stojnou nohou naší lampičky. Starou tuctovku nejprve odstrojíme a kompletně rozebereme na jednotlivé komponenty.

Vezmeme si akuvrtačku a do každého klacíku provrtáme díru. V jakém místě? To už záleží pouze na nás. V tuto chvíli hraje hlavní roli představivost a kreativita. Provrtané kousky dřeva budeme jednoduše skládat na sebe. Stojná noha lampičky bude v tomto případě sloužit úplně stejně jako jehlice na špíz, kam se postupně vkládají jednotlivé suroviny. Klacíky budeme vrstvit naprosto stejným způsobem.

Provrtané klacíky vrstvíme na stojnou nohu lampičky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Provrtané klacíky vrstvíme na stojnou nohu lampičky

Jakmile vložíme na stojnu poslední provrtaný klacík, můžeme se pustit do sestavení svítidla. Ještě zkouška, zda jsme sestavili lampu správně. Světlo svítí a my se můžeme pochválit. Pod našima rukama vyrostla geniálně jednoduchá designová lampička, která se bude vyjímat v každé domácnosti.

Pro výrobu takového svítidla můžeme použít jakékoliv dřevo, ale žádné nebude tak nádherné a originální svými tvary jako právě klacíky vyplavené z řeky. Svým jedinečným vzhledem jsou absolutní top pro výrobu designových věcí do našich domovů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 17. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová