reklama

Pracovní deska může být ze dřeva i z kamene

Výběr pracovní desky není radno podceňovat, je totiž základním stavebním kamenem každé moderní kuchyně. A je přitom úplně jedno, jestli jde o kuchyň novou, nebo modernizovanou. V následujícím textu si popíšeme, z jakých materiálů můžeme pracovní desky vybírat. Zmíníme se také o jejich výhodách a nevýhodách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při výběru pracovní desky myslete hlavně na to, aby byla odolná

První na ráně. Výběr pracovní desky začíná u dřeva

Je to jasné. Nejtypičtějším materiálem pro výběr pracovní desky je dřevo. A nezáleží, jestli jde o dřevotřískovou laminovanou desku, nebo poctivý masiv. Výhodou je jeho odolnost – dubové pracovní desky vydrží navěky. Jenže je potřeba se o ně řádně starat – dřevo je nutné pravidelně impregnovat speciálním olejem, aby dlouho vydrželo. Odmění se vám skvělým vzhledem a velmi praktickou údržbou.

Jak vyrobit ze starého stolu pracovní ponk

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Naproti tomu laminované pracovní desky impregnovat nemusíte. Naopak se ale musíte smířit s poněkud všednějším vzhledem. Na druhou stranu jsou laminované desky podstatně levnější než desky masivní. Není třeba je ničím lakovat, a pokud jsou z moderních materiálů, vydrží opravdu dlouho. Jejich výhodou je také snadnější údržba.

Pracovní deska může být ze dřeva i z kamene
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracovní deska může být ze dřeva i z kamene

Kámen jako těžká váha. Doslova

Od dřeva pojďme k dalšímu přírodnímu materiálu, který při výběru pracovní desky můžeme vzít do úvahy. Řeč je o kameni. Desky vyrobené ze žulového monolitu jsou opravdu luxusní záležitostí. Kámen má prakticky neomezenou životnost, není potřeba ho nijak zvlášť udržovat. Skvěle odolává vysokým teplotám i všem běžným chemickým prostředkům.

Kámen má však i svoje nevýhody – zaprvé je to cena. Oproti laminovaným deskám je žulový monolit mnohonásobně dražší. Nevýhodou kamene je také jeho vysoká váha, ta klade zvýšené nároky na samotnou konstrukci kuchyňské linky i na přepravu a instalaci takové desky. A nakonec, kamenné desky mají jistá omezení v tvarování, hlavně pokud jde o různé výřezy. Ne, že by do kamene nešel vyřezat otvor na dřez nebo vestavnou varnou desku. Jde to, ale hrozí, že se kamenná deska v takto oslabených místech zlomí. Proto by ji vždycky měli instalovat profesionálové.

Pracovní deska může být ze dřeva i z kamene
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracovní deska může být ze dřeva i z kamene

Tohle je na beton

Ideálním kompromisem mezi cenou a vlastnostmi kamene jsou při výběru pracovní desky ty, které jsou vyrobené z lisovaného betonu. Takové desky si zachovávají vysokou mechanickou odolnost, a přitom jsou levnější než tradiční kámen. Na druhou stranu nemají tak pěknou texturu a jsou rovněž poměrně těžké. Betonové desky se vyrábějí na zakázku, proto je vždy nutné si předem pečlivě rozměřit a pak i zadat všechny rozměry kuchyňské desky.

Šance pro kutily

Pokud je výběr pracovní desky za vámi a volba padla na dřevo, může se realizovat i kutil. Masivní desky totiž dokážete snadno upravit v domácí dílně. Dřevo můžete řezat kotoučovou pilou, hrany opracovat burskou, frézovat a vše nakonec přebrousit brusným papírem. Deska se pak ke kuchyňské lince montuje kvalitními vruty, a to tak, že vruty jsou zespodu linky, aby nekazily estetický vzhled horní části desky.

Poněkud obtížnější je situace s laminovanými deskami. Na jejich řezání už totiž potřebujete speciální pilové kotouče nebo pily s předřezem, což jsou stroje, které se běžně v kutilských dílnách nenacházejí. Přesto i v tomto případě se můžete realizovat. V každém větším obchodě s dřevomateriálem jsou totiž takzvaná nářezová centra. Tam vám za menší poplatek laminované desky nařežou a v případě potřeby také olepí hrany desek. Na kutilovi už jen zbude kuchyňskou desku namontovat na místo.

Publikováno: 10. 6. 2023, Autor: autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku