reklama

Jak instalovat vodicí drát robotické sekačky, aby neskončila v jezírku?

Instalace vodicího drátu robotické sekačky je důležitá a zodpovědná záležitost. Robotická sekačka sice seká úplně sama, ale musí na to mít vymezený a ohraničený koridor, jinak ji budete lovit ve vodě nebo odnášet od sousedů.

Jak ochránit robotickou sekačku před nástrahami zahrady? Nainstalujte vodicí drát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Robotická sekačka

Zahrada volá po sekačce a vy máte na práci tisíc jiných činností? To je známý obrázek pozdního jara i nastupujícího léta. Mnoho zahrádkářů by rádo mělo pažit jako podle pravítka, ale času jaksi není nazbyt a tráva se sama neposeká. I když...

Řešení by tu ale bylo. Je to zázrak jménem robotická sekačka, která vám trávník poseká sama a prakticky bez vašeho přičinění. Tedy ne zcela bez vašeho přičinění, vy musíte sekačku na samostatný provoz připravit a také jí vymezit koridor, kde si přejete, aby pracovala. Bez tohoto zásahu by mohla odcestovat třeba do zahradního jezírka a vy tak pojedete kupovat ovce nebo novou sekačku.

Robotická sekačka je platný pomocník, který pracuje téměř sám
Robotická sekačka je platný pomocník, který pracuje téměř sám (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro názornou ukázku Český kutil vyzkoušel robotickou sekačku - HECHT 5608 se záběrem 18 cm. Sekačka v nastavených časech pravidelně vyjíždí pečovat o trávník. Jakmile systém sekačky zjistí, že energie v akumulátoru nebezpečně poklesla, sekačka se automaticky vrátí do dobíjecí stanice. Po dobití pokračuje v práci.

Vybavena je dešťovým senzorem, dokáže tedy práci přerušit a odložit, pokud prší. Díky tomu, že sekačka může sekat prakticky denně, trávník netrpí šoky z nárazového sečení a lépe prospívá. Proti odcizení je sekačka chráněna PIN kódem. Pro sekačku HECHT 5608 je maximální doporučená plocha sečení do 800 m². Vymezovací kabel dodávaný se sekačkou je 130 m.

Robotická sekačka poseká trávník bez lidské práce. Pravidelně v nastavený čas bude vyjíždět do zahrady a díky tomu trávník bude udržovat neustále perfektně zastřižený. Stačí ji podle návodu správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit jí kabelem prostor, ve kterém má pracovat. 

Vodicí kabel a "dokina"

Robotická sekačka potřebuje dvě věci ke svému spokojenému sekání - vodicí drát a dokovací stanici. Dokovací stanice bývá nejčastěji plastová a znamená pro sekačku zázemí a čerpací stanici v jednom. Dokáže robotickou sekačku dobít. U ní se sbíhají oba konce naváděcího drátu, který sekačce vymezuje hranice působnosti. 

Dokovací stanici usaďte na dobré místo
Dokovací stanici usaďte na dobré místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud jste si tedy tohoto neúnavného pomocníčka pořídili, začněte tím, že napojíte naváděcí drát do dokovací stanice.

Vodicí drát udrží vaši robotickou sekačku ve správných mezích
Vodicí drát udrží vaši robotickou sekačku ve správných mezích (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokovací stanici umístěte do nějakého výchozího bodu, kde nebude překážet a kde bude minimálně 30 cm od překážky (např. od domu nebo plotu). Na jednom konci vodicího drátu odhalte kousek ochranné bužírky a prsty stáhněte uvolněné drátky (fousy) k sobě. 

Na odholeném drátu uhlaďte konec
Na odholeném drátu uhlaďte konec (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokovací stanici otočte vzhůru nohama a drát zaveďte do drážky směrem k zdroji.

Jeden konec drátu zasuňte do dokovací stanice
Jeden konec drátu zasuňte do dokovací stanice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zdroj je umístěný na zadní straně dokovací stanice. Zde stiskem uvolněte krytku a drát do ní zasuňte podobně, jako kdybyste zapojovali sluchátka do mobilu. 

Na stanici naleznete místo, kam patří konec drátu
Na stanici naleznete místo, kam patří konec drátu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokovací stanici bude potřeba upevnit do země nebo připraveného podkladu. Na "přistávací ploše" pro sekačku je zhruba 6 otvorů pro vruty. Ty nasaďte a přiloženým klíčem zavrtejte do podkladu.

Pomocí vrutů ukotvěte stanici do podkladu
Pomocí vrutů ukotvěte stanici do podkladu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Drát potom veďte po spodní straně dokovací stanice ven do zahrady. Ideální je, pokud máte posekanou trávu, abyste mohli vodicí drát natáhnout všude bez překážek. Vodicím drátem vymezujete sekačce její akční rádius. Proto jej veďte pouze tam, kde si přejete, aby sekačka sekala. 

Vodicí drát se upevňuje do země pomocí přiložených plastových kolíků, které se rozmisťují cca 1-1,5 m od sebe. První kolík ale zatlučte do země asi 30 cm od dokovací stanice. Čím více zatlučete kolíky do země, tím snadněji si drát sedne a sekačka bude pracovat bezchybně.

Vodicí drát je zaizolovaný, nemusíte se tedy bát, že navlhne a bude nebezpečný. Neublíží ani zvířatům, ani lidem, v jeho blízkosti si klidně mohou hrát děti. Je potřeba jen dávat pozor, aby ho neopatrností nevytrhly i s kolíkem ze země. 

V případě, že máte na záhonech rostliny, které přesahují do trávníku, upravte je, přesaďte nebo při natahování vodicího drátu dodržte odstup 30 cm od rostlin. Jednou zatlučený kolík lze samozřejmě vytáhnout a "přesadit" jinam.

Druhý konec patří také do stanice
Druhý konec patří také do stanice (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud máte vodicí drát rozvedený po celé zahradě, musíte nyní dokončit a uzavřít celý okruh. Dotáhněte tedy drát zpět k dokovací stanici, napněte ho a pro jistotu si přidejte cca 5 cm, než přebytek drátu odstřihnete. Špičku drátu opět odholte a zapojte jej do dokovací stanice. Neuškodí, pokud drát kousek před dokovací stanicí pevně upevníte kolíkem. Pak už jen stejným postupem jako u prvního konce drátu zapojte druhý konec a můžeme sekačku vyslat na její první misi po zahradě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 16. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová