reklama

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Mít bazén na zahradě je snem asi každého. Pokud si prolistujete katalogy s nabídkou venkovních bazénů, budete možná v koncích. Jak a podle čeho vybrat ten správný bazén na zahradu? Koupit hotový nebo si ho nechat postavit na míru? Protože otázek je mnoho, uděláme si v bazénech jasno.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud si pořídíte bazén na zahradu, můžete se těšit na osvěžení a příjemné vykoupání od jara do podzimu

Jaký bazén na zahradu vybrat?

Budete si pořizovat bazén na zahradu? Než vůbec otevřete katalog s nabídkou zahradních bazénů, je před vámi spousta práce. Tu si rozvrhněte do několika bodů:

  • Vybrat místo
  • Zvolit typ bazénu
  • Promyslet intenzitu koupání
  • Spočítat investice
  • Pořídit příslušenství

Jak zajistit úsporný provoz bazénu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Začněte místem. Máte na zahradě dostatek místa? Nemáme na mysli 5 m2, ale opravdu velký prostor. Takové místo by navíc mělo být minimálně ze ¾ osluněno celý den. Co se týče roviny na takovém prostranství, nemusí být nutností, pokud budeme uvažovat o zapuštěném bazénu. V případě, že ale chceme bazén na zahradu nadzemní, měla by rovina pozemku být alespoň v nějaké přijatelné normě. Před usazením bazénu se stejně nevyhnete povrchovým úpravám pozemku.

Nadzemní nebo zapuštěný?

U nadzemního bazénu budete muset řešit úpravu povrchu, na kterém bude bazén umístěný. Bude potřeba prostor vyrovnat, vysypat jemným pískem nebo alespoň podložit krycí plachtou. Nadzemní bazén je ale příznivý svou cenou a celkovou jednoduchostí instalace. Pokud tedy nejste příliš náročná nebo máte omezený rodinný rozpočet, vyberte si některý z nadzemních bazénů. Velikost můžete vybírat také podle toho, kolik členů má vaše domácnost.

U prstencového bazénu pak už jen kompresorem nafouknete prstenec, čímž se stěny samy zvednou a můžete napouštět vodu. Nadzemní bazén s pevnou konstrukcí by vám měl složit a zprovoznit prodejce a rovnou vám také vysvětlit, jak se o něj máte starat. Nevýhodou je, že přístup do vody u nadzemních bazénů je obtížnější než u bazénů, které jsou v zemi, což může vadit třeba seniorům nebo handicapovaným osobám. Nadzemní bazény je potřeba na zimu uklidit. Nadzemní bazény vybírejte buďto s kovovou či plastovou konstrukcí, fóliové nebo nafukovací.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Zapuštěný bazén na zahradu

Zapuštěný bazén na zahradu, to už je jiná liga. Jsou samozřejmě podstatně cenově náročnější a je potřeba jim místo připravit s péčí a vervou. I zde budete vybírat velikost bazénu podle toho, jak velkým prostorem disponujete a kolik lidí se v něm bude koupat.

V závislosti na velikosti bazénu pak bude potřeba připravit místo. V tomto případě je zcela jedno, zda máte vybrané místo ve svahu či na rovině. Můžete totiž zvolit možnost zcela zapuštěného bazénu, polozapuštěného nebo zapouštěného pouze z jedné strany (či z poloviny v případě kulatého bazénu).

Bude tedy nutné provést výkop. Je rozhodně praktičtější pozvat si firmu, vybavenou těžkou technikou, případně několika svalnatými kopáči, a nechat si místo připravit profesionálně.

Částečně zapuštěné bazény, podobně jako ty zcela zapuštěné, vydrží déle než bazény nadzemní. Jejich stěny nemusí odolávat tolika vlivům počasí. Současně umožňují snadný přístup do vody, slunění a relax na okraji bazénu a v zahradě vypadají velmi luxusně.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Někdy je částečně zapuštěný bazén ta nejvhodnější varianta ani ne tak kvůli svažitému pozemku. Pokud máte hodně vysokou hladinu spodní vody, nebo je kvůli kamenitému podloží obtížné dělat větší výkopové práce, volte tento typ.

Zcela zapuštěné bazény jsou velmi komfortní a působí luxusně. Nabízí možnost příjemného odpočinku i osvěžení hned za domem. Ale jejich vůbec největší přínos je ten, že spolu u bazénu jako rodina příjemně trávíte více času.

Velkou výhodou je, že máte snadný přístup do vody. Pokud zvolíte dostatečnou délku a přidáte protiproud, ve svém bazénu si kvalitně zaplavete. Navíc si ho můžete nechat zastřešit, což vám prodlouží koupací sezonu. Do zapuštěného bazénu se snadno vstupuje, což ocení senioři i lidé s pohybovými potížemi.

Při stavebních úpravách je potřeba vyhloubit jámu. Upravit se musí také okolí bazénu, nejlépe sem dát dlažbu. Samotná montáž bazénu i příslušenství vyžaduje velkou dávku odbornosti a měl by ji zajistit váš dodavatel. Počítejte také s tím, že po skončení sezóny je potřeba bazén zazimovat a na jaře připravit na novou koupací sezónu.

Laminátová skořepina se ukládá ideálně na připravenou betonovou desku. Po usazení a propojení rozvodů vody stačí bazén obsypat suchou betonovou směsí. V nadzemní části se doporučuje do betonu přidat výztuž.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Bazénové příslušenství

  • Filtrace
  • Chemie
  • Ohřev vody
  • Plachta
  • Zastřešení
  • Protiproud

Filtrace do bazénu na zahradě patří k základním prvkům, které zajišťují správnou kvalitu vody. Je potřeba ke každému bazénu – nadzemnímu i zapuštěnému. Bez ní se neobejdete a rozhodně se vyplatí do ní investovat. Jinak máte do 14 dnů místo průzračné vody žabinec.

To samé platí pro bazénovou chemii. Bazénová chemie – to jsou chlorové tablety, mořská sůl do bazénu (solinátor), přípravky potlačující růst řas a zakalení a další přípravky. To vše také patří k základní výbavě. Pořiďte si také testery pro zjišťování chemické rovnováhy vody (pH, tvrdost).

Dále budete potřebovat skimmer a raději i bazénový vysavač. Skimmer z hladiny sbírá hrubé nečistoty. Nakupte si také čisticí prostředky na usazeniny na stěnách bazénu. Při výběru vysavače můžete mít ruční, ale jsou k dostání i automatické, které se naprogramují a dále už zvládají všechnu práci samy.

Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadzemní, zapuštěný, nafukovací nebo s pevnou konstrukcí?

Ohřev vody tepelným čerpadlem, solární ohřev nebo tepelný výměník, který je napojený na vytápění domu vám prodlouží koupací sezónu a potěší zimomřivé.

Bazény nadzemní i zapuštěné je vhodné zakrývat krycí plachtou. Výhodnější jsou solární plachty, které zároveň vodu ohřívají a zabraňují vychladnutí. Zapuštěné bazény se velmi často zastřešují. Zastřešení je odvislé od velikosti a tvaru bazénu, specializované firmy vyrábějí i atypické druhy zastřešení. Ušetříte tak při čištění bazénu od vnějších nečistot a prodloužíte si koupací sezónu. Kromě toho zastřešení bazénu spolehlivě zajistí bezpečnost dětí i domácích mazlíčků. Je uzamykatelné, a tak se k vodě nedostane nikdo nepovolaný.

Protiproud funguje na principu vodních trysek, které pomocí čerpadla do vody vhánějí vzduch, a vytvářejí tak silný proud. Jeho sílu lze regulovat a některé modely umí proud i nasměrovat. Díky protiproudu je možné plavat i v menším bazénu. Plavec překonává odpor proudu vody a plave v podstatě na jednom místě.

V případě, že jste si i přesto nevybrali ten správný a vhodný bazén na zahradu, máte jedinečnou příležitost si bazén postavit svépomocí, případně oslovit stavební firmu.

Publikováno: 9. 6. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, bazeny-relax.cz, nejbazen.cz