reklama

Vybíráme pilu na řezání dřeva

Jak řezat dřevo? Přece pilou! Jenže k řezání dřeva se používá spousta druhů pil, navíc existuje i mnoho druhů dřeva. Proto odpověď na úvodní otázku nemůže být tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá. V následujících řádcích si popíšeme některé základní druhy dřeva i pil, které k jejich řezání můžete použit.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nejběžnější nástroj pro řezání dřeva - mafl (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Řezání masivního dřeva

K řezání masivního dřeva – tedy palubek, spárovek, desek nebo fošen se nejčastěji používá stolní pila nebo ruční okružní pila, takzvaný maflík. Ačkoli se to nezdá, mafl dokáže v mnoha případech klasickou truhlářskou pilu zastoupit. S univerzálním pilovým kotoučem můžete řezat desky ze smrku, buku i borovice. Pro příčné řezy masivního dřeva jsou lepší speciální kotouče, které mají specifický tvar zubů. Díky tomu má kotouč čistější řez a dřevo se netřepí.

Pokud nechcete utrácet peníze za drahou truhlářskou pilu, investujte právě do kvalitního maflíku. Na stroji si můžete nastavit hloubku řezu nebo ho uchytit k pojezdové liště. S tou pak pila částečně nahrazuje klasickou formátovací pilu, která je ale mnohonásobně dražší.

Na pile si můžete nastavit i hloubku řezu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na pile si můžete nastavit i hloubku řezu

Řezání překližky

K řezání překližky můžete samozřejmě použít jakýkoli běžný pilový kotouč na dřevo. Jistě s ním překližku naformátujete, ale výsledek řezu vás patrně neuspokojí. Klasické kotouče řežou výborně masiv, při dělení překližky nebo OSB desek ale vytváří nekvalitní řez. A to může být hlavně u drahé truhlářské překližky velký problém.

Jaký kotouč je ten správný

Jak poznat správný pilový kotouč na řezání dřeva, konkrétně pak na dělení překližky? Jednoduše – vhodnost k dělení dýhovaných materiálů uvádí výrobce kotouče na jeho obalu. Zpravidla se jedná o kotouče, které mají více zubů než ty, jež se používají k dělení masivu. Zuby mají také jinou geometrii, která zajišťuje plynulejší řez. Přesný počet zubů kotouče zde nemá smysl uvádět – liší se totiž v závislosti na průměru kotouče, a ten může mít každý jiný. Opravdu je proto jednodušší řídit se údaji uvedenými na prodejním obalu.

Přímočarku využijete například při tvarově náročných řezech v překližce
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Přímočarku využijete například při tvarově náročných řezech v překližce

Jak na lamino

Řezání lamina v domácích podmínkách není žádná legrace. Formátování lamina tak, aby za něco stálo, vyžaduje speciální pilové kotouče, ponornou pilu nebo pilu formátovací. Právě lamino se proto doma formátuje špatně, lepší je si přímo zaplatit formátovací službu – každý lepší obchod pro kutily nebo řemeslníky vám formátování řeziva nabídne jako součást prodejního servisu.

Pokud už se pro domácí řezání lamina přeci jen rozhodnete, můžete si kvalitní pilu i s kotoučem na lamino půjčit. Zároveň si půjčte také vodicí lištu na maflíka. Mafl připojte na lištu, tu uchyťte k řezanému materiálu, a pak si na pile nastavte hloubku řezu cca 5 mm. S takto nastavenou pilou provedete první řez, který nařízne lamino z horní strany. Pak hloubku řezu nastavte na maximální polohu a proveďte druhý řez, které materiál rozdělí. Tímto způsobem dosáhnete i v domácích podmínkách přijatelné kvality řezu.

Kdy použit přímočarku

Na řezání dřeva můžete samozřejmě použít i přímočarou pilu. S běžnými pilovými listy můžete dělit masivní dřevo, se speciálními také překližku. Přímočará pila se hodí spíše pro kratší řezy nebo tam, kde potřebujete vyřezávat různé ohyby nebo křivky. Na rozdíl od kotoučové pily je zpravidla lehčí, kvalita řezu ale není tak dobrá jako u řezání kotoučem. Pokud jde o nabídku pilových listů do přímočarky, je opravdu široká. Volit můžete nejen z nástrojů na masiv nebo překližku, ale výrobce pilové plátky dále člení například na řez tvrdého a měkkého dřeva nebo exotických dřevin.

Pokosové pily mají speciální kotouče pro příčné řezy
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokosové pily mají speciální kotouče pro příčné řezy

Podobně jako maflík i přímočarka se může připojit na vodicí lištu, aby se kvalita řezu zvýšila. Pak je výhodné mít obě pilky, tedy jak maflík, tak i přímočarku od jednoho výrobce. Vodicí lištu můžete mezi stroji snadno zaměňovat.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 13. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč