reklama

Vrtání i broušení dřeva zvládne i začátečník

Chcete se pustit do vrtání do dřeva, ale nejste si jisti, jak na to? Poradíme vám, jaké vrtáky vám nesmí chybět v dílně, jak posléze dřevo obrousit a také co je spojování natupo kolíky. Uvidíte, že se není čeho bát.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrtání do dřeva může být snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pusťte se do vrtání do dřeva bez obav

Vrtání do dřeva má svá specifika, ale není třeba se ho obávat. Musíte jen sáhnout po správném vrtáku a při samotném vrtání dodržet postup, aby byl výsledný otvor co nejhezčí.

Vrtání do dřeva bez problémů

Při vrtání do dřeva jsou ideální vrtáky na dřevo se středící špičkou a dvěma břity. Při samotném vrtání si buďto snižte posuv, nebo na vrtačku méně tlačte rukou ve chvíli, kdy je špička vrtáku téměř na druhé straně. Získáte tím hladký otvor z obou stran. Pokud na vrtačku budete tlačit, může se dřevo kolem otvoru odštípnout. Takové poškození se pak těžko opravuje. Zároveň buďte opatrní, abyste na druhé straně neměli třeba ruku – vrták projede dřevem poměrně hladce a mohlo by snadno dojít k úrazu.

Tip:

Další možností, jak zabránit roztřepení dřeva na výstupu vrtáku, je vrtat otvor tak, že daný kus dřeva budete mít položený na jiném dřevu, které už nebudete potřebovat. Další z variant je vrtat otvor nejprve z jedné a potom i z opačné strany.

Použijte vhodný typ vrtáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte vhodný typ vrtáku

Jaké vrtáky využijete na vrtání do dřeva?

Chystáte-li se na vrtání do dřeva, narazíte na několik typů vrtáků. K čemu slouží a jaké z nich by neměly ve vaší dílně chybět? Tady jsou ty 4 druhy, které využijete nejvíce:

  • Spirálové vrtáky v různých kvalitách jsou základem pro každou práci se dřevem, hodí se na většinu vrtacích úkonů. Na velmi tvrdé dřevo využijete vrtáky s tvrdokovovou špicí.
  • Hadovité vrtáky se používají na vytváření hlubokých děr do dřeva. Díky svému spirálovitému tvaru účinně odstraňují materiál z vrtaného otvoru.
  • Sukovníky či Forstnerovy vrtáky jsou speciální vrtáky pro vytváření hladkých otvorů do dřeva. Podle typu se hodí do měkkého či tvrdého dřeva či pro vyvrtání neprůchozích otvorů.
  • Frézovací vrtáky využijete na průchozí i neprůchozí otvory, umí zároveň hloubit díru a dávat jí požadovaný tvar. Ploché frézovací vrtáky pak umí otvory s velkým průměrem.
Vrták by měl průměrem odpovídat kolíčku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrták by měl průměrem odpovídat kolíčku

A co po vrtání do dřeva? Spojte kusy dřeva natupo kolíčky

Snadným způsobem, jak po vrtání do dřeva jednotlivé kusy spojit, je využití kolíků a spojit je tzv. natupo. Zároveň tím dosáhnete toho, že vám nebude nikde kazit dojem z výsledného díla obnažená hlava vrutu nebo hřebíku, spojovací materiál v podobě kolíčků je tak v podstatě neviditelný. Jen je třeba dbát na to, aby otvory byly na přesných místech a vrtali jste kolmo do dřeva. Velikost vrtáku zvolte podle velikosti vrtaného otvoru – v tomto případě jsou to dřevěné kolíčky 6 mm, proto sáhněte po vrtáku číslo 6. K vyztužení spoje se pak ještě navíc používá lepidlo – pro tento účel jsou kolíky po stranách rýhované.

Řezy opracujte brusnou houbičkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezy opracujte brusnou houbičkou

Nakonec vše po řezání a vrtání do dřeva opracujte

Všechny hrany i otvory, které jste při řezání a vrtání dřeva vytvořili, je třeba nakonec ještě opracovat. K tomu vám poslouží brusný papír či houbičky, ale musíte vybrat vhodnou hrubost neboli zrnitost. Menší číslo znamená větší hrubost, tedy větší brusná zrna v menším množství a hrubší výsledek. Na trhu najdete brusné papíry zrnitosti P12 až P2500. Pro představu pomocí 40 odstraníte starý nátěr, 180 poslouží k vyhlazení povrchu u nábytku, 320 vyleští povrch po nanesení laku. Základní je pro broušení P80, který využijete na kusech dřeva bez nátěru a ulámaných částí.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; falti.cz; pilanamarket.cz; naradi-praha.cz

Publikováno: 10. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová