Tepelné čerpadlo k bazénu a jeho zapojení

Moderním doplňkem, kterým můžete vybavit svůj bazén, je tepelné čerpadlo k bazénu. To vám poslouží k tomu, aby byla voda ohřátá, a to i v době, kdy nesvítí slunce. Budete se tak moci koupat nejenom v létě a teplých dnech, ale také na jaře a na podzim. Nejvhodnější je k tomuto účelu čerpadlo se systémem vzduch - voda, které poběží přes koupací sezónu a v době nepoužívání ho zazimujete.

Tepelné čerpadlo k bazénu a jeho zapojení

Jak čerpadla fungují?

Nejlepší volbou je tepelné čerpadlo k bazénu fungující na principu voda - vzduch. Takové čerpadlo, a to každé, nejenom to k bazénu, využívá energii z okolního prostředí, kdy odebírá vzdušnou energii s nízkou teplotou a za pomoci komprese a expanze ji převádí na teplo, které ohřívá vodu v bazénu. Nejlépe pracují při teplotě nad 15 stupňů Celsia, ale fungují již od nižších teplot. Výhodou přístrojů, pracujících na tomto principu, je pohodlné umístění kamkoli v okolí bazénu, bez nutnosti provádět vrty či instalovat solární panely třeba na střechu. Čerpadla také umí fungovat automaticky dle zadaného režimu - ohřívat vodu efektivně s nízkou spotřebou energie, i v případě potřeby rychle bazén vyhřát, ovšem za cenu vyšší spotřeby.

Kam čerpadlo postavit?

Volba umístění tepelného čerpadla k bazénu je poměrně jednoduchá. Dá se postavit kamkoli do prostoru, případně do přístěnku, ovšem nesmíte ho uzavřít. Je nutní dodržet vzdálenost stěn od čerpadla, tam kde je nasáván vzduch, alespoň 80 až 100 centimetrů a na straně, kde je vzduch vyfukován, jsou to minimálně dva až dva a půl metru, z boků 70 centimetrů, vždy dle doporučení dodavatele.Je dobré umístit čerpadlo tak, aby na něj nepršelo, stát by mělo na zpevněné ploše, ne přímo na trávě, a mělo by být postaveno v bezpečné vzdálenosti od rostlin.

Tepelné čerpadlo k bazénu je vhodné umístit na pevnou podstavu. Není vhodné, aby stálo přímo na trávě či zemi
Tepelné čerpadlo k bazénu je vhodné umístit na pevnou podstavu. Není vhodné, aby stálo přímo na trávě či zemi

Jaké výhody má čerpadlo?

Jednoznačné jsou výhody využití tepelného čerpadla k bazénu. Tepelnou energii získává ze vzduchu, který je stále dostupný a ekologicky výhodný. Pro práci čerpadla je vhodná teplota od plus pěti do plus pětadvaceti stupňů Celsia. Účinnost je potom až 400 procent a teplota, která vychází, je zhruba padesát stupňů. Pro větší efektivitu a snížení spotřeby je ale nutné zakrývat bazén, pokud se nepoužívá.

Zároveň máte možnost si ohřev vody v bazénu spustit, jen když ho opravdu potřebujete.

Při použití tepelného čerpadla je nezbytné opatřit bazén fólií, střechou či jiným prvkem
Při použití tepelného čerpadla je nezbytné opatřit bazén fólií, střechou či jiným prvkem

Jak čerpadlo vybrat

Tepelné čerpadlo k bazénu má několik variant a funkcí, podle toho si jistě vyberete to pravé.

  • Objem ohřívané vody - je klíčový parametr, podle kterého si čerpadlo vybíráte. Podle objemu se potom určí, jaký výkon by mělo čerpadlo mít.
  • Topný faktor - udává poměr výkonu a příkonu. Například při vložení 1 kW energie do přístroje se voda ohřívá energií 6 kW je topný faktor 6.
Tepelné čerpadlo je možné umístit nejenom na zem, ale i na stěnu domu, pokud to vzdálenost umožňuje
Tepelné čerpadlo je možné umístit nejenom na zem, ale i na stěnu domu, pokud to vzdálenost umožňuje

Zapojení čerpadla

Zapojení tepelných čerpadel k bazénu může být u těch menších snadnou záležitostí. U těch výkonnějších už je třeba více úkonů, musí se zapojit do spínací skříňky bazénu, což je lepší svěřit do rukou elektrikáře. Někdy je nutné vložit tří ventilový obtok, který umí vyřadit čerpadlo z provozu, pokud je zrovna spuštěna filtrace nebo se reguluje průtok vody.

Pokud už při stavbě bazénu víte, že budete čerpadlo pořizovat, je dobré si nechat vytvořit tzv. bypass, což jsou ventily a trubky, ke kterým se čerpadlo následně zapojí.

Stejné tak je dobré už předem určit místo, kde bude přístroj stát a připravit zde zpevněnou plochu.

Chcete-li svůj bazén využívat i ve dnech, kdy počasí není úplně příznivé, je tepelné čerpadlo jasnou volbou. S minimálními náklady dosáhnete příjemné teploty vody a koupat se budete moci i o několik měsíců déle, bez ohledu na to, zda svítí slunce.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu