reklama

Instalace bazénu do připraveného výkopu

Usazení a instalace bazénu není záležitost na jedno odpoledne. Pokud se ovšem chceme koupat v bazénu, který stojí na rovné základové desce, nebortí se a nezebou nás v něm nohy kvůli špatné stabilitě a izolaci. Instalaci bazénu je dobré věnovat péči a úsilí, jen tak nám vydrží dlouho v nezměněné podobě a naše investice nepřijdou nazmar.

Instalace bazénu do připraveného výkopu

V minulém článku jsme vykopali jámu a zpevnili podklad, abychom mohli bazén usadit. Betonová deska, sloužící jako podklad, musí být dostatečně vyzrálá. Na ní pak položíme polystyrenové desky o minimální síle 3 cm nebo geotextilii. Usazení bazénu bude závislé na tom, kolik máme k dispozici lidí a peněz. Bazény mají již předpřipravená postranní oka proto, aby se do nich dala navléknout lana a bazén se mohl vyzvednout jeřábem. Jeřáb je sice dost nákladná investice, ale je to bezpracné. Naopak máme-li k dispozici kamarády, kteří nám pomáhali vykopat díru, jistě nás nenechají ve štychu i s usazením bazénu na místo. Na šestimetrový bazén bude potřeba asi 12 lidí.

Proč se tahat s těžkou bazénovou kostrou, když za nás takovou práci zvládne jeřáb nebo bagr
Proč se tahat s těžkou bazénovou kostrou, když za nás takovou práci zvládne jeřáb nebo bagr

Většina bazénů, které zapouštíme do země, je vybavena postranní izolací. Pokud tomu tak není, je nutné izolaci do stěn vložit před zapuštěním do země. Poté, co je bazén obložen izolací, zapojí se příslušenství - filtrace. Šachta pro filtrační zařízení by měla být připravena už při vykopání a vybetonování jámy pro usazení bazénu. Pokud nelze na pozemku šachtu instalovat, umístíme filtrační techniku např. do garáže, dílny nebo sklepa. Důležité je, aby vzdálenost filtrace od bazénu nebyla delší než 5 m. Před samotným zabetonováním bazénu je velmi nutné bazén "rozepřít", tzn. uvnitř stěn bazénu zapřít latě do okrajů bazénu, aby následné zasypávání betonem stěny nevmáčklo dovnitř.

Připravený betonový podklad musí být v rovině
Připravený betonový podklad musí být v rovině

Obetonování bazénu je velmi důležitá práce. Tloušťka betonu okolo bazénu by měla být minimálně 20 cm. Použit by měl být suchý beton - suchá betonová směs, ve které je přidáno minimum vody a má sušší konzistenci. Horní okraj bazénu musí být před betonáží zaaretován, aby kostra zůstala ve vodováze a nedošlo k jejímu posunutí. Do bazénu napustíme asi 30 cm vody, která nám zajistí pevné usazení. Beton se pak okolo stěn bazénu postupně pěchuje tak, aby se stěny nezbortily. Nejprve zasypeme beton pouze do výše hladiny vody. Současně s prvním zásypem musíme dbát na zabetonování schodů, stupňů do vody a ostatních technologických prvků. Poté napustíme do bazénu dalších 30 cm vody a postup s obetonováním opakujeme. Taková betonáž bude trvat minimálně dva až tři dny. Nemá smysl spěchat, jakékoliv urychlování může nenávratně poškodit stěny bazénu nebo ho naklonit a veškerá naše snaha v tu chvíli přišla vniveč.

Konečné úpravy okolo bazénu vyžadují i dlažbu a případně zapuštěnou drážku pro zastřešení
Konečné úpravy okolo bazénu vyžadují i dlažbu a případně zapuštěnou drážku pro zastřešení

Jakmile je bazén obetonován a beton vyzrává, dokončíme terénní úpravy okolo bazénu. Okolní terén by měl být vždy minimálně 10 cm pod horním okrajem bazénu. To proto, že budeme okolo bazénu v pochozí části pokládat dlažbu nebo nášlapné kameny. Proč má být okolní terén snížený zjistíme při prvním sekání trávy okolo. Samotný podklad pro budoucí dlažbu okolo bazénu by měl být nivelován a opatřen kari sítí, která bude podklad zpevňovat. Povrchovou úpravu dorovnáme stěrkou. Všechny práce okolo bazénu musí být pečlivé a čisté, aby se bazén zevnitř nezanesl betonem a nedošlo k jeho vnitřnímu poškození.

Schéma zapuštěného bazénu včetně instalace filtračního zařízení a dokončených terénních úprav
Schéma zapuštěného bazénu včetně instalace filtračního zařízení a dokončených terénních úprav

Tak jako jsme v potu tváře vykopali jámu a vybetonovali její dno, zvládneme za vydatné pomoci přátel a silných rukou bazén do jámy usadit a obetonovat ho, následně pak upravit povrch a připravit jej na pokládku dlažby a dokonce si můžeme troufnout i na zastřešení bazénu. Máme-li pocit, že vykopáním a vybetonováním jámy skončily naše fyzické možnosti a kamarády na zahradu nedostaneme ani pod vidinou jemně propečeného pašíka a sudu piva, nezbývá než se obrátit na specializovanou firmu, která špinavou práci udělá za nás a my jen budeme sledovat, jak jim to pěkně jde. Firma nejen, že bazén usadí do země a provede betonáž, udělá i dokončovací práce jako nasypání zeminy, přípravu podkladu pro pokládku dlažby nebo postavení konstrukce na zastřešení. A na nás zbude jen proplacení faktury.

Publikováno: 22. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.