reklama

Výměna oken

Výměna oken je nutná především ve starších bytových a rodinných domech, kde původní výplně již překonaly svoji plánovanou životnost. V rámci zaměření je možnost přizpůsobit barvu oken původnímu provedení, nejlepší volbu dnes představují vícekomorová plastová okna, které lze doplnit o nejrůznější příslušenství. Jak výměna oken probíhá? Na co bychom se měli v rámci této činnosti zaměřit a na co si dát pozor?

Výměna oken

Výměna oken a výběr dodavatele

Výměna oken není vždy úplně levnou záležitostí. S dobrou funkčností nových oken počítáme na dobu minimálně dvaceti let, proto bychom neměli vybírat jen podle ceny. Vždy rozhoduje několik kritérií. Od počtu komor v oknech, přes těsnění, až po dodatečné montážní činnosti, které zahrnují například žaluzie. Dodavatelské společnosti nabízí i další zprostředkované práce. Je jím zednické začištění, to znamená definitivní zakončení prací a přechod k výmalbě a následnému úklidu.

Cenové nabídky si necháme vždy vypracovat minimálně od tří společností. Tyto návrhy nám pomohou zorientovat se, kdo za jakou cenu nabízí různá řešení. Dost často se stává, že okna mají ve více případech prakticky stejné parametry i vlastnosti, ale cena je rozdílná. A to v dost podstatných částkách, které mohou atakovat hranici téměř 20 000 Kč při výměně oken v bytě dispozice 3+1 v panelovém bytě.

Instalace oken je snazší v nových bytech bez vybavení
Instalace oken je snazší v nových bytech bez vybavení

Příprava na výměnu

Přípravné práce, spojené s výměnou oken, se mnohem lépe provádějí tam, kde není v místnostech žádné vybavení. Výměna oken je tedy mnohem výhodnější z hlediska provedení v bytě nebo domě, který jsme pořídili a ještě nejsme nastěhováni.

V bytě, kde jsme zabydlení, odstěhujeme veškeré vybavení z prostoru pod okny a jeho nejbližšího okolí. Provedeme demontáž garnýží se záclonami a závěsy. Podlahu před poškozením zakryjeme rozřezanými kartonovými obaly, případně silnější průhlednou ochrannou folií.

Nezapomínejte na ochranu podlahy, její poškození je nepříjemná komplikace
Nezapomínejte na ochranu podlahy, její poškození je nepříjemná komplikace

A jde se na to!

Výměna oken je náročnější činností, proto je vhodné si vzít dva až tři dny dovolenou v zaměstnání a být řemeslníkům při ruce. Také si díky přítomnosti snadno zkontrolujeme, zda pracovníci provádějí činnosti v požadované kvalitě.

Samotné odstranění starých oken začíná vyjmutím původních oken se skly. Následně je narušen rám okna, nejčastěji pomocí kotoučové pily. Přeřezáním dojde k narušení stability rámu a ten je možné postupně vyjmout. Řemeslník sáhne po vrtacím kladivu, avšak v zateplených bytových domech se máme na pozoru, aby nedošlo k poškození zateplovací vrstvy, která by mohla odpadnout. Děje se to především tam, kde si pracovníci počínají neopatrně a snaží se práci co nejvíce urychlit.

Po vybourání původních rámů přichází čas na očištění a zaměření nových oken. Následně jsou nové rámy usazeny na své místo, připevněny ke zdem a prostor kolem nich vyplněn montážní pěnou. S nasazením oken dochází také na test jejich funkčnosti, který zahrnuje především prověření, zda není okno v rámu zkříženo. To by velmi ztížilo jeho správné použití, neboť okno v křivě usazeném rámu lze jen těžce otevírat a zavírat. S montáží jsou také upevněny okapové plechy pod rámy. Montážní činnosti po provedení výměny oken znamenají hlavně žaluzie, které jsou uchyceny k oknům včetně jejich ovládacího mechanismu.

Upevnění a vyrovnání rámu v rámci výměny oken
Upevnění a vyrovnání rámu v rámci výměny oken

Zednické začištění

Zednické začištění po výměně oken si můžeme provést sami nebo jej svěříme dodavatelské firmě, která má většinou k dispozici smluvní pracovníky, provádějící tyto úkony. Zednické začištění zahrnuje ořezání pěny po montáži oken a zarovnání všech ploch, které byly montáží poškozeny. Jde o záležitost, kterou zvládne šikovný zedník za jedno dopoledne, pokud má vše řádně připraveno.

Několik rad na závěr

  • Obecně lepší podmínky a ceny nabízejí méně známé firmy, nemající agresivní marketing.
  • Zaměření k výpočtu ceny musí provádět pověřený pracovník, který má tyto záležitosti na starost.
  • S výměnou oken souvisí také likvidace původních výplní - dodavatel většinou zajišťuje v rámci smlouvy.
  • Tak jako u jiných dodavatelů, máme i zde právo v případě špatně provedených prací na reklamaci a náhradu.
Výběr stylů oken a dveří je velký
Výběr stylů oken a dveří je velký

Publikováno: 14. 5. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)