reklama

Jakými způsoby lze zastínit pergolu?

Venkovní posezení patří k neodmyslitelným letním činnostem. Není nad to se v horkých letních měsících ukrýt před slunečními paprsky a ve stínu se nechat osvěžit příjemným vánkem vzduchu. Ideálním místem kde takto strávit horké letní dny je Pergola. Pokud ji už máte nebo uvažujete o její výstavbě dříve nebo později budete řešit jak nejúčinněji a nejpohledněji ji zastínit, tak aby jste se zde v letním pařáku neupekli a aby posezení bylo příjemné a osvěžující.

Jakými způsoby lze zastínit pergolu?

Vrchní zastínění se primárně používá jako ochrana před slunečními paprsky a deštěm. Boční slouží především k zajištění soukromí a jako zástěna před nepříjemným větrem, který by vás mohl z příjemného posezení rychle vystrnadit. Je dobré si dobře rozmyslet, kde pergolu umístíme. To může mít zásadní vliv při volbě jejího zastínění. Zvažte také rozmístění stromů a rostlin v blízkosti místa, kde chcete pergolu umístit. Ty mohou pergolu částečně či zcela zastínit a tím problém vyřeší za vás. Berte také v potaz, z jaké strany nejvíce fouká. Způsobů zastínění je mnoho. Pojďme si tedy představit ty nejpoužívanější.

Pergola, která na své zastínění teprve čeká
Pergola, která na své zastínění teprve čeká

„Zelená střecha“

Nejkrásnější, nejpřirozenější a nejpracnější. Rostliny udržují vzdušnou vlhkost, harmonizují vzduch i prostředí, dodávají na estetičnosti a zelená barva třepajících se listů přináší uklidnění. Pnoucí rostlinu můžeme k pergole vysadit nebo je pěstovat v květináčích v případě, že se pergola nachází na terase, kde výsadba možná není. Použít můžeme révu vinnou, které nás navíc na podzim obdaruje sladkými hrozny. Rostliny jsou nenáročné a rostou rychle. Dále se nabízí například psí víno nebo břečťan. Ten je navíc stálezelený, takže si „zelenou střechu“ budete moci užívat celoročně.

S každou rostlinou ovšem také přichází její opečovávání a údržba. Pravidelný řez, zalévání a opad listí na podzim vyžaduje práci navíc. Rostliny také mohou být útočištěm hmyzu, případně ptactva. Tak pozor, aby vám něco nebo někdo nespadlo do kafe nebo na kousek bábovky.

Asi nejkrásnější způsob, jak vytvořit stín, je pomocí rostlin
Asi nejkrásnější způsob, jak vytvořit stín, je pomocí rostlin

Rohože a textilie

Levným a rychlým způsobem se dá pergola zastínit také rohožemi z rákosu nebo z bambusu. Ty seženete v každém větším zahradnictví nebo obchodě pro kutily. Rákos je lehký a vytváří příjemný polostín. Vydrží ovšem méně než rohož z bambusu. Při pořízení bambusové rohože počítejte s vyšší pořizovací cenou. Oba materiály se dají použít jak na vrchní, tak i boční zastínění. Další jednoduchou variantou pro vytvoření stínu po pergolou je pořízení tkané textilie. Nejlepší jsou ty vyrobené z přírodních materiálů jako je konopí, len nebo juta. Jsou lehké, prodyšné a v mnoha barevných variantách, takže si každý přijde na své.

Nejlevnějším způsobem zastínění může být použití bambusové rohože
Nejlevnějším způsobem zastínění může být použití bambusové rohože

Markýzy

Jedním z možných způsobů k zastínění pergol či zimních zahrad je dozajista markýza. Jedná se o elegantní způsob, který nejen že brání slunečním paprskům a UV záření, ale je vhodný i jako ochrana před dešťovou přeháňkou. Výhodou markýzy je schopnost roztahování a stahování v závislosti na počasí. Standardně jsou vybaveny motorkem. Látky jsou primárně určeny proti ostrému slunci, ale odolají i mírnému dešti. Na trhu je k dostání mnoho druhů, ze kterých si vybere každý.

Praktické s jednoduchým ovládáním – markýzy
Praktické s jednoduchým ovládáním – markýzy

Baldachýny

Baldachýny se montují přímo pod střechu pergoly. Mohou být ovládány manuálně nebo stejně jako markýzy elektromotorem. Jedná se o velmi pěkný a elegantní způsob zastínění. Baldachýnová látka bývá lehká, vzdušná a speciálně upravena tak, aby odrážela co největší množství slunečních paprsků a UV záření. Baldachýn je zavěšen na kovových lankách. Látka není smotaná do role, ale po délce je vyztužena vždy po cca 30 centimetrech. Po roztažení tak díky podvěsům dostaneme vzdušný a velmi pohledný vzhled, který nabudí tu správnou středomořskou atmosféru.

Typický baldachýnový podvěs
Typický baldachýnový podvěs

Slunolamy

Další možností vrchního i bočního zastínění je použití posuvných nebo pevných treláží - slunolamů. Ty se vyrábí ze dřeva a jsou umístěny buď napevno nebo v kolejnicích. Dají se tak posouvat podle toho odkud zrovna svítí a jak velká je intenzita slunečních paprsku nebo větru. Dřevo je pěkný, přírodní materiál který se hodí ke každé stavbě. Dřevěné lamely ve slunolamech jsou umístěny napevno. Není zde tedy možnost regulace zastínění, tak jak to je u klasických okenních žaluzií.

Vrchní pevné zastínění pomocí slunolamů
Vrchní pevné zastínění pomocí slunolamů

Rolety

K bočnímu zastínění se nejlépe hodí použití rolet. Moderní druhy nejenže brání slunečním paprskům, ale mají rovněž výborné tepelně izolační vlastnosti. Látka je schopna odrazit 80-85% tepla a zajistit tak příjemné klima uvnitř pergoly. Výhodou je též její odolnost vůči větru, takže i domečky postavené na Větrných Hůrkách si již mohou vychutnat venkovní posezení každý den. Některé typy rolet rovněž zajistí zastínění bez ztráty výhledu do okolí. Zkrátka vy vidíte ven, ale nikdo nevidí na vás. Dobré, že? Ale pozor! Jakmile se začne smrákat a vevnitř rozsvítíte, vše se otočí. Vy nevidíte ven a všichni venku vidí dovnitř. .

Zpříjemněte si venkovní posezení vhodným zastíněním
Zpříjemněte si venkovní posezení vhodným zastíněním

Pro který typ se rozhodnout?

Nabídka zastínění na trhu je velká. Přemýšlíte-li o tom pravém pro vaši pergolu, určitě zvažujte k jakému účelu bude primárně sloužit: slunce, vítr, zajištění soukromí atp. Dále jaký typ je vám blízký a bude se hodit do prostředí vašeho pozemku a domu. Z finanční pohledu lze zastínění vyřešit za pár stovek korun pokud volíme variantu „udělej si sám“ pomocí textilie nebo rohoží. Pro šikovné české ručičky žádný problém. Chcete-li sofistikovanější systém, kvalitní materiály a zpracování a montáž počítejte s investicí pět až dvacet tisíc korun v závislosti na velikosti pergoly. Tak jako tak získáte příjemnější a útulnější místo pro posezení s rodinou a přáteli.

Publikováno: 12. 5. 2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce