Jak postupovat při výměně starých oken za nové?

Čeká vás výměna starých oken za nové a nevíte, co všechno to pro vás znamená? Čtěte dál, vše se dozvíte. Rozhodnutí pořídit si nová okna by mělo předcházet zjišťování informací. Vyberte si dodavatele, který bude mít vaši plnou důvěru, odpoví na všechny otázky, zajistí servis a ideálně je nejen prodejcem, ale i výrobcem oken.

Jak postupovat při výměně starých oken za nové?

Jak postupovat při výměně oken?

Nejprve si vyberete materiál a barvu oken. Necháte si je zaměřit, podepíšete smlouvu a složíte zálohu. Domluvíte si termín výměny oken. Počítejte s tím, že samotná výměna zabere 1 den u bytu a 1-3 dny u rodinného domku. Není třeba se ale bát, že po celou dobu budete „bez oken“. Montážníci pracují postupně tak, aby přes noc byla ve všech otvorech okna.

Jak postupovat při výměně oken?
Jak postupovat při výměně oken?

Co udělat před výměnou oken?

Ještě než k vám montážníci přijdou, odstraňte z dosahu vše, co by mohlo k přijít k úhoně nebo čemu vadí prach. Nábytek zakryjte, co můžete odstěhovat, přeneste jinam. Počítejte s tím, že před oknem bude potřeba asi 1 metr volného prostoru. Je potřeba uvolnit přístupové cesty k oknům. Přístupové cesty si montážníci sami zakryjí, případně to můžete udělat nějakým pevnějším igelitem nebo kartónem, podobně jako když malujete.Je dobré domluvit se předem s montážníky, kam se budou odkládat stará okna, případně stavební suť. Pokud si objednáte i likvidaci starých oken, budete muset řešit „kam s nimi“. Tuto službu si ale musíte objednat již ve smlouvě.

Co výměna oken obnáší?

Demontáž starých oken

Většinou se zničí a zlikvidují. Pokud je chcete zachovat, informujte o tom konzultanta už při podpisu smlouvy. Demontáž pak proběhne šetrněji. I při sebeopatrnější práci se ale může stát, že dojde k drobné škodě třeba na omítce. Počítejte s tím, není to úmyslné. Záleží na stavu omítky i tom, jak byla původní okna namontována. Když už jsou stará okna pryč, je na čase připravit otvor pro montáž nových oken. Možná budou potřeba drobné zednické práce, aby nová okna v otvoru dobře seděla. Počítejte s tím, že v této fázi se bude hodně prášit. S většími zednickými pracemi je třeba počítat u výměny starých špaletových oken, kde je demontáž a příprava otvoru náročnější.

Co výměna oken obnáší?
Co výměna oken obnáší?

Montáž nových oken

Konečně jste se dočkali. Teď už se osadí nová okna, parapety a sítě. Tedy pokud jste si je pořídili spolu s okny. Do připraveného otvoru se osadí okenní rám a v některých místech se podloží vhodnými podložkami. Vyrovná se, zaklínuje, v předepsaných vzdálenostech se připevní montážní kotvy. Připojovací spáru mezi rámem okna a ostěním se vyplní PUR pěnou. Takovou spáru je třeba zajistit také parozábranou, která ji ochrání před negativními vlivy vyplývajícími z průniku vlhkosti, vodních par a negativním vlivem UV záření.

Pak už se nasadí okenní křídla, zkontroluje funkčnost nových oken a jejich seřízení. Pokud jste si ve smlouvě objednali i zednické zapravení, i to montážníci provedou. Musíte počítat s tím, že na čerstvě upravené okolí oken nejde aplikovat nátěr interiérovou barvou. Vyčkejte po vyschnutí, tj. po 2 až 3 dnech.

K okenním křídlům mohou být nainstalovány žaluzie. Pak už následuje hrubý úklid a odklizení nečistot. Pracovníci pak zkontrolují funkčnost oken a provedení všech potřebných prací. Když je vše v pořádku, předá se zakázka a vy se můžete těšit z nových oken. Podepíšete předávací protokol, budete seznámeni se základy ovládání a údržby oken a máte o starost méně. Je dobré, pokud si necháte ukázat, jak se okna seřizují. Je to jednoduché a zvládnete to sami, ale musíte vědět jak na to, případně mít k ruce návod od výrobce oken.

Vice informací naleznete na www.vekra.cz.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu