Co si představit pod pojmem pultová střecha?

Pultové střechy jsou rok od roku oblíbenější. Je tomu tak proto, že vynikají svou jednoduchostí, materiálovou nenáročností a pěkným vzhledem. Velmi často jsou však zaměňovány s plochými střechami, ale na rozdíl od nich má pultová střech sklon jen 15-45 stupňů. Typické pro ně je také to, že má sklon pouze na jednu stranu, kudy odvádí dešťovou vodu. Tento typ střech máte možnost vidět ponejvíce u moderních novostaveb.

Co si představit pod pojmem pultová střecha?

Ještě před deseti lety se pultové střechy u obytných domů u nás vesměs neužívaly. V té době se objevovaly ponejvíce u hospodářských budov. Dnes je tomu však jinak. Zjistilo se totiž, že se jedná o ideální střešní řešení u pasivních rodinných domů.

Architektonické rozvržení rodinného domu s pultovou střechou
Architektonické rozvržení rodinného domu s pultovou střechou

Výhody pultové střechy

  • Jde o nejméně nákladný typ střechy.
  • Snižují náklady na vytápění.
  • Je u nich jen velmi nízký únik tepla.
  • Výstavba takové střechy je poměrně snadná a rychlá.
  • Střecha tohoto typu má delší životnost.
  • Slibuje relativní bezúdržbovost.
Pultové střechy jsou typické pro novostavby
Pultové střechy jsou typické pro novostavby

Nevýhody pultové střechy

  • Bohužel takováto střecha nemá podkroví. Takže, pokud se po čase přece jen pro podkroví rozhodnete, budete muset přestavět celou střechu.
  • Na výstavbu můžete použít pouze určitý typ střešní krytiny. Výběr krytiny přitom rozhoduje míra sklonu střechy.
Pultová střecha vypadá skvěle na moderním domě
Pultová střecha vypadá skvěle na moderním domě

Kam se hodí pultová střecha

Je sice pravda, že tento typ střechy aktuálně můžete nejvíce vidět u moderních novostaveb a nízkoenergetických rodinných domů, neexistuje však žádné pravidlo, které by použití pultové střechy nějak omezovalo. Pultová střecha může vystavěna takřka na jakýkoliv dům. Hodí se rovněž i na garáže, pergoly a jednoduché přístřešky.

Pultová střecha je ideální pro pasivní domy
Pultová střecha je ideální pro pasivní domy

Pultová střecha vám ušetří výdaje za topení

Stavíte dům a chcete ušetřit za výdaje na energii? Tak to ještě před výstavbou zvažte, jaký typ střechy by měl mít váš dům. Tvar střechy totiž dost významně ovlivňuje provozní náklady. Výběr té správné střechy není proto dobré podceňovat. Pultová střecha vám pomůže ušetřit za energii. Zvlášť, když je plocha takovéto střechy postavená do návětrné strany a okna domu pak směřují do nížin. Z této dispozice pak vyplývají i další energetické výhody.

Tvar střechy ovlivňuje provozní náklady domu
Tvar střechy ovlivňuje provozní náklady domu

Výstavba pultové střechy

Výstavba pultové střechy patří k těm nejjednodušším. Je to dokonce tak jednoduché, že ji jste schopni zvládnout i svépomocí. Pozitivní na ní je i to, že na výstavbu pultové střechy nepotřebujete nic extra, vystačíte si s běžně dostupnými materiály. Je tomu tak proto, že pultová střecha se skládá pouze z jedné střešní roviny s hřebenem.

Jak vybudovat pultovou střechu

Rozhodli jste se pro pultovou střechu a uvažujete, co k tomu všechno potřebujete? Začněte rozhodnutím o míře jejího sklonu a volbou strany, kam bude po největší část dne svítit slunce. Po tomto rozhodnutí si nechte vypracovat návrh. Ještě větších energetických úspor pak dosáhnete zateplením střechy kvalitní střešní krytinou.

Výstavba pultové střechy
Výstavba pultové střechy

Jaké krytiny se používají na pultové střechy

Na výstavbu pultové střechy se užívají povlakové krytiny (čili asfaltové pásy nebo fólie) nebo skládané střešní krytiny (což jsou tašky nebo plech).Pro nízké pultové střechy jsou vhodné povlakové krytiny. Kromě nich se však často užívají i plechové krytiny. Plechy imitující taškové krytiny se hodí na pultovou střechu se sklonem od patnácti stupňů. Z těchto plechových krytin jsou nejlepší hliníkové a zinkové (jsou kvalitnější), případně měděné či titan-zinkové, které se mohou pochlubit delší životností. Keramické tašky a betonové krytiny nejsou zrovna na střechu s nízkým sklonem nejoptimálnější. Nedoporučujeme je. Pokud se pro ně i přesto rozhodnete, měli byste je podložit pojistnou hydroizolaci a pokládat byste je měli na plnoplošné bednění.

Střešní krytina vhodná pro pultové střechy
Střešní krytina vhodná pro pultové střechy
Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos.com (foto)

Související k tématu