reklama

Péče o vodu v zahradním jezírku

Aby byl efekt ze zahradního jezírka dokonalý, je důležité, aby jeho voda byla čistá a zdravá. Jezírko se zelenou vodou neplní svou funkci a nevypadá vůbec dobře. Navíc se v něm nebude dařit ani rybkám, ani vodním rostlinám. Představíme si základní péči o vodu, tak aby jezírko bylo místem klidu, odpočinku a perlou zahrady.

Péče o vodu v zahradním jezírku

Vodní nádrž představuje oázu klidu v zahradě. Voda působí harmonizačním a uklidňujícím dojmem, ochlazuje okolí a dává život mnoha zajímavými rostlinám i živočichům. Jezírka patřila do zahradní architektury již od samých počátků a najdeme je už ve starých indických, perských i asijských zahradách.

Do dnešní doby jsou jezírka stále velmi oblíbenou složkou zahradní kompozice. Ať už si jezírko na zahradě vybudujeme sami, nebo svěříme založení specializované firmě, vždy je potřeba mu věnovat pravidelnou, následnou péči tak, aby jezírko stále vypadalo dobře a aby se v něm dařilo rostlinám i živočichům.

Péče o vodu v zahradním jezírku
Péče o vodu v zahradním jezírku

Péče

K základní péči o jezírko, které zajistí čistou vodu patří mechanické čištění.

Odstraňujeme napadané listí, větve a odumřelé části rostlin. Zejména na jaře je třeba podniknout velké čistění, kdy odstraním všechny odumřelé části z vodních rostlin a podle potřeby je přesadíme nebo zmladíme. Pokud je v jezírku velké množství bahna, část vybereme. V létě odstraňujeme hlavně řasy, pomohou nám podběráčky a síťky. V průběhu celé vegetační sezóny podle potřeby doplňujeme vodu. Pokud se přeci jen nedaří udržet vodu čistou, musíme sáhnout k její úpravě.

Péče
Péče

Úprava vody zahradního jezírka je zásadně jiná než voda v čistě koupacím bazénu. V bazénech se často používá velmi silná chemie, jejíž cílem je odstranit veškeré mikroorganismy. Proti tomu v jezírku chceme čistou vodu, ale tak čistou, aby zároveň dávala život rostlinám a živočichům. Chemickým přípravkům bychom se vždy měli vyhnout. základem pro čistou vodu měl být dobře fungující ekosystém. To znamená že jezírko by mělo být správně založené, dostatečně velké i hluboké, mělo by být bohatě osazeno vodními rostlinami různého charakteru.

Péče
Péče

Pro pěknou vodu není používání chemikálií nutné. Na trhu existují i takzvané probiotické přípravky, které dokáží odstranit řasy, podpořit rozklad a omezit zápach. Probiotické přípravky odstraní jednobuněčné řasy které způsobují zelenou vodu, i vláknité řasy. Fungují na přirozeném principu, kdy v podstatě do vody aplikujeme vybrané živé mikroorganismy, které bojují proti řasám a patogenům čistě přírodní formou na základě fermentace. Velkou výhodou těchto přípravků je, že funguje přirozeně a nelikvidují užitečné mikroorganismy.

Pokud se jezírko nadměrně znečišťuje a je potřeba jej neustále čistit, je to pro nás rovněž znamení, že ekosystém nádrže nefunguje dobře. Většinou je důvod v nedostatečné velikosti nádrže a slunná expozice, ve které se voda velmi rychle přehřívá. Dále může být na vině nedostatečné osázení vodní nádrže nebo přeplnění rybkami.

Typy:

  • Život jezírku dodají zejména ryby. Velmi oblíbení jsou japonští Koi kapři, kteří mají pěkné zbarvení a dožívají mnoha let.
  • Pokud jsou v jezírku ryby, nepřekrmujeme je a odkalovači, zejména v menších nádržích, čistíme dno, kde se mohou usazovat výkaly ryb. Vodu často doplňujeme.
  • Jezírko a zejména pokud je menší, neumísťujeme na plné slunce.
  • Jezírko, kterým přirozeně protéká potůček, má velkou výhodu, voda se neustále obměňuje a zůstává čerstvá. Málokdo má ale ten luxus, že mu zahradě přirozeně protéká voda. Ve většině jezírek proto musíme instalovat filtrační soustavu, která udržuje cirkulaci vody, vodu okysličuje a zároveň čistí.
  • Vodu může znečišťovat i nadbytek rybího krmiva. Při teplotách nad 29 st C, rybky nekrmíme vůbec.
  • Testování kvality vody by mělo být samozřejmou součástí péče o vodu v jezírku. Měříme celkovou tvrdost, uhličitanovou tvrdost, dusičnany, dusitany, fosfáty a amoniak.

Publikováno: 26. 4. 2019, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Profil autora: Redakce