reklama

Přívěsy za auto i traktor

Pokud jste jako menší zemědělec nebo třeba vinař vlastníkem traktoru nebo malotraktoru, tak jistě víte, že doposud bylo možné za tato vozidla legálně zapojovat pouze přívěsy kategorie OT. Pokud jste si to riskli a zapojili za traktor automobilový přívěs, vystavovali jste se riziku udělení nemalé pokuty. Podle legislativy se však tato situace změnila. Více se dozvíte v článku.

Přívěsy za auto i traktor

Přívěsy za auto lze nově zapojit i za traktor či malotraktor

Přívěsy kategorie O1 a O2, které jsou primárně určené k zapojení za automobil procházejí přísnějšími požadavky z hlediska schvalování a homologace než přívěsy kategorie T. Pravidlo zakazující zapojení těchto přívěsů za traktor či malotraktor šlo tedy trochu proti logice věci.

Přívěsy za auto lze nově zapojit i za traktor či malotraktor
Přívěsy za auto lze nově zapojit i za traktor či malotraktor

V současné době již dilema, zda za traktor zapojit pouze přívěs kategorie OT nebo i O1 a O2, řešit nemusíte. Obava z plynoucího přestupku je již neopodstatněná. Vyhláška číslo 209 ze dne 20. září 2018 o hmotnostech, rozměrech a spojitelnosti vozidel nově umožňuje za vozidla kategorie T zapojit i přívěsy kategorie O1 a O2. Musí však být dodrženy podmínky z hlediska přípojných hmotností stanovených při schválení technické způsobilosti těchto vozidel.

Soukromí zemědělci, vinaři, obce, ale i třeba technické služby apod. tuto možnost vítají. Mají nyní možnost legálně zapojit za traktor či malotraktor přívěs kategorie O1 a O2 bez jakéhokoliv postihu.

Publikováno: 4. 4. 2019, Autor: Vezeko (text a foto) , Profil autora: Redakce