Domy na klíč

Každý, kdo se rozhoduje pro stavbu domu, určitě váhá, jakou variantu dokončení stavby zvolit. Jednou z nich je dům na klíč, který by vám měl nabídnout tu výhodu, že se můžete ve chvíli předávání nemovitosti ihned nastěhovat a nemusíte se zabývat dokončováním různých stavebních a montážních prací.

Domy na klíč

Možné varianty stavu domu při předání

Ve vámi vybrané stavební společnosti, pokud už sami nejste rozhodnuti třeba pro objednání domu na klíč, s vámi určitě budou konzultovat, v jakém rozsahu pro vás budou váš vysněný dům stavět. Variant je několik, každá má své výhody. Firmy většinou nabízí varianty – hrubá stavba, dům k dokončení či dům na klíč.

Je ale dobré vědět a také dát pozor na to, že rozsah daných variant vždy vychází z domluvy mezi investorem a stavitelem a není u všech stejný. Dobře si proto projděte informace, co vše je v ceně vámi vybrané možnosti zahrnuto, abyste se nedivili, že co u jednoho dostanete jako standard, u druhého draze zaplatíte jako nadstandardní práci.

  • Hrubá stavba je dílo, které většinou zahrnuje příčky obvodové a vnitřní nosné, stropy, střešní konstrukci spolu s krytinou a vnitřní komín, pokud je součástí. Sami či za pomoci řemeslníků si pak můžete osadit výplně a provést další potřebné práce na domě.
  • Dům k dokončení je hrubá stavba s výplněmi. Jeho výhoda tkví v tom, že tu nejnáročnější práci za vás provede firma a vy si následně podle svého uvážení provedete dokončovací práce. Tato možnost má určitě své finanční opodstatnění.
  • Dům na klíč je řešením pro ty, kteří se nechtějí „zdržovat“ a zabývat stavebními pracemi a úpravami při stavbě domu a nechají si postavit dům včetně dokončovacích prací.
Hrubá stavba je jednou z možností, kterou můžete zvolit při pořizování nového bydlení. Jejím téměř opakem je dům na klíč
Hrubá stavba je jednou z možností, kterou můžete zvolit při pořizování nového bydlení. Jejím téměř opakem je dům na klíč

Vyberte si tu správnou firmu

Určitě tím nejdůležitějším krokem při výběru dodavatele vašeho domu na klíč či jiné varianty je výběr té správné společnosti. Je dobré dát na doporučení známých, kteří mají s výběrem a stavbou již zkušenosti. Také je velmi důležité si s realizační firmou ujasnit, co přesně se pod pojmem dům na klíč skrývá. Každá společnost má v tomto označení a ceně zahrnuty jiné prvky. Pokud nemáte možnost získat doporučení od známých, ověřte si reference, a to ve všech ohledech – jak kvality odvedené práce, tak dodržování termínů či řešení případných reklamací.

Volte pouze jednu firmu, která vám při stavbě domu na klíč zajistí všechny práce, nebudete se pak muset spoléhat na úplně přesném dodržení termínů všech činností, které na sebe navazují, vše zařídí dodavatel. Ujistěte se, že cena daná ve smlouvě je pevná a nebude vás pak při předání stavby či během ní čekat překvapení ve formě příplatků. Ve smlouvě by měl být uveden přesný termín předání včetně sankcí, které vyplynou z jeho nedodržení, ale také do ní na druhou stranu patří sankce pro vás jako investora, pokud nedodržíte termíny plateb. Ošetřit, zda vše probíhá, jak má, by měl nezávislý stavební dozor.

Před podepsáním smlouvy o stavbě domu na klíč si ujasněte, zda vše odpovídá vašim představám a podmínky jsou jasné
Před podepsáním smlouvy o stavbě domu na klíč si ujasněte, zda vše odpovídá vašim představám a podmínky jsou jasné

Výběr projektu

Neméně důležitým krokem při stavbě domu na klíč je po výběru stavební firmy výběr toho správného projektu. Společnost vám jistě nabídne typové projekty, které běžně staví, mnohdy si lze jejich vzorový dům na vlastní oči prohlédnout. Nebo se také můžete domluvit na zpracování projektu individuálního. A to buď od základu, nebo si v některém z nabízených typových domů domluvit menší úpravy. Tyto úpravy mohou ovšem navýšit konečnou cenu domu.

Při výběru projektu je třeba přihlédnout k pozemku a terénu, na kterém se chystáte stavět. Také finančně pro vás budou dostupné jen některé z nabízených domů na klíč. Konečný výběr projektu může také ovlivnit rozhodnutí stavebního úřadu. Je dobré k výběru přistoupit až ve chvíli, kdy znáte alespoň některé podmínky, které v daném místě musíte typem stavby splnit, třeba co se týče počtu nadzemních podlaží apod.

Vybrat si z nabízených projektů domů na klíč může být složité. Pokud vám nevyhovují, domluvte se na individuálních úpravách
Vybrat si z nabízených projektů domů na klíč může být složité. Pokud vám nevyhovují, domluvte se na individuálních úpravách

Výhody a nevýhody

Výhod i nevýhod toho, nechat si postavit dům na klíč, je samozřejmě několik.

Výhody:

  • odbornost provedených prací
  • krátká doba stavby
  • koordinace jednotlivých stavebních prací pod jednou firmou
  • záruka na provedené práce
  • ušetřený čas
  • svým způsobem i ušetřené peníze – nákup materiálu pro stavbu firmou a možnost věnovat se své práci.

Nevýhody:

  • cena, která je bezpochyby tou největší nevýhodou domu na klíč.

Ať už jste zcela rozhodnuti, nebo ještě rozmýšlíte, zda si necháte postavit dům na klíč, nebo zvolíte jinou variantu, určitě je dobré si ujasnit, která z těchto možností pro vás bude opravdu ideální. Pomůže vám návštěva více společností, které domy na klíč staví, a spolu s jejich zástupci zjistíte, jaké jsou jejich podmínky a jestli je to pro vás opravdu to pravé.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu