reklama

Jak bojovat s korozí nářadí

Pokud vás v dílně trápí koroze nářadí, nevěšte hlavu. Popíšeme si příčiny, které mohou ke korozi vést. Také si ukážeme způsoby, jak rezavé nářadí dostat znovu do formy. Nebojte, nic z toho není složité ani drahé. Vystačíte si s věcmi, které máte na ponku nebo ve skříni.

Koroze nářadí není neřešitelný problém (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Koroze nářadí a její příčiny

Proč železo rezaví, není třeba vysvětlovat. Je to způsobeno oxidací. Jenže proč koroduje i nářadí, které máte pečlivě uložené v dílně? Často se koroze objeví právě v chladnějším období roku a v případě, kdy si v dílně zatopíte a rychle stoupne teplota vzduchu. Chladné nářadí se pak orosí, protože na něm dojde k dosažení teploty rosného bodu. Je to podobné, jako když si z ledničky vytáhnete pivo. Orosí se přesně z toho samého důvodu.

Ocelovým kartáčem odstraňte korozi nahrubo
Ocelovým kartáčem odstraňte korozi nahrubo (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak korozi nářadí zabránit

Způsobů, jak můžete nářadí před vzdušnou vlhkostí ochránit, je spousta. Buď budete udržovat teplotu v dílně nad hranicí rosného bodu, což může být někdy docela nákladné, nebo železo před vzdušnou vlhkostí ochráníte jinak. Nejčastěji se používají konzervační spreje. Stačí nanést jemnou vrstvu – například silikonového oleje – na kovovou část nářadí, a máte vystaráno. Použít můžete samozřejmě i jiné typy olejů, silikonový se pro tyto účely hodí nejlépe. Primitivnější, ale stále účinnou metodou, jak korozi nářadí zabránit, je potřít ho tukem. Třeba rozpuštěným sádlem.

Silikonový olej korozi zabrání
Silikonový olej korozi zabrání (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co dělat, když nářadí zrezivělo

Když už koroze nářadí nastala, nevěšte hlavu. Pokud jde o povrchovou korozi, dá se snadno odstranit. Typickým prostředkem je ocelový kartáč. Zrezivělý šroubovák nebo kleště stačí kartáčem očistit, je to práce na pár minut. Aby ke korozi nářadí nedošlo znovu, je potřeba opakovat postup, který jsme popsali v předchozím odstavci.

Nakonec stačí olej rozetřít hadříkem
Nakonec stačí olej rozetřít hadříkem (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pár tipů na konec

Možností, jak snížit nebezpečí koroze nářadí, je samozřejmě více. Okrajově se můžeme zmínit o odvlhčovačích do dílny, které dokážou snížit vlhkost natolik, že riziko koroze významně sníží. Jenže jde o metodu energeticky poměrně náročnou – odvlhčovače si totiž vezmou docela dost elektrické energie. Alternativou, a mnohem levnější, může být použití pytlíků, které obsahují absorpční materiál. Takzvané gelové polštářky stačí umístit do šuplíku nebo do skříně.

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 7. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč